عدم درک صحیح ازدواج‌، از عوامل همسرکشی است
بررسی علل وقوع همسرکشی


عدم درک صحیح ازدواج‌، از عوامل همسرکشی است


خبرگزاری فارس: یک روان‌شناس گفت: عدم درک صحیح از ازدواج می‌تواند منجر به خشونت، پرخاشگری، عدم امنیت، عدم اعتماد و در نتیجه همسرکشی شود.


سیاوش لاجوردی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس با بیان این مطلب که امنیت یک انسان از نظر روان‌شناسی دارای ۳ مقوله درون‌روانی، بین فردی و اجتماعی است، افزود: انسان‌ها در بستر اجتماعی رشد می‌کنند و با توجه به مسائل پیرامون خود یک سری تفکرات و اعتقادات را می‌پذیرند.
وی اضافه کرد: اقدام به همسرکشی از دیدگاه درون روانی‌، به یافته‌های ذهنی هر آدم مربوط است که آن‌ هم با فعالیت‌های شیمیایی و بیوشیمی مغز هر فرد مرتبط است.
وی در ادامه گفت: ناهنجاری در رفتار آدم‌ها به نگرش ذهن افراد بستگی دارد که در نهایت در برخورد با مشکلات باعث به وجود آمدن یک سری اختلال‌ها‌ شده و می‌تواند منجر به اقدامات نامناسب شود.
وی با بیان این مطلب که انسان‌ها در خلا زندگی نمی‌کنند، اضافه کرد: ارتباطی که هر شخص با فرد دیگری برقرار می‌‌کند‌،‌ مربوط به روان‌شناسی بین فردی افراد است و در این ارتباطات از یک طرف افراد بر روی دیگری تأثیر گذاشته و‌ از طرف دیگر متأثر از رفتار دیگران است.
لاجوردی با بیان این که مهم‌ترین مسئله درباره همسر‌کشی به مسائل اجتماعی مربوط است، افزود: ‌ارتباط افراد با یکدیگر در جامعه بر روی نوع نگرش آن‌ها در اجتماع و همچنین نوع ارتباطشان تأثیر می‌گذارد.
وی اظهار داشت:‌ سوء‌تفاهم‌ها، سازه‌های ذهنی و باورهای غلط‌ به همراه تفکرات غیرمنطقی می‌تواند در ایجاد انگیزه ارتکاب به همسرکشی در بین زوجین مؤثر واقع شود.
و ی با بیان این مطلب که جنسیت در مسئله همسر‌کشی‌ دخالت چندانی ندارد، افزود:‌ همان‌طور که خیلی از زندگی‌ها در ابتدا عاشقانه شروع می‌شود‌، بسیاری از زندگی‌ها هم بدون عشق و با انگیزه‌های دیگری آغاز می‌شود.
وی در ادامه گفت:‌ انگیزه هر فرد برای ازدواج مجزای از انگیزه دیگری در این مقوله است‌،‌ بعضی از اشخاص به خاطر کسب شرایط اقتصادی مطلوب‌تر نسبت به گذشته خود، رسیدن به آمال و خیال‌پردازی‌هایشان و یا رسیدن به شرایط بهتر خانوادگی،‌ به ازدواج‌هایی تن می‌دهند که از آن هیچ دیدگاهی ندارند.
وی با بیان این مطلب که انگیزه همسر‌کشی در بین زن و مرد متفاوت است‌، گفت: مسئله غیرت در مرد سنتی ایرانی در جامعه ما بسیار پررنگ و با اهمیت است‌، هیچ مردی نمی‌تواند خیانت همسر خود را هضم کند، همان طوری که درک این مسئله برای خیلی از اقوام و جوامع پذیرفته شده است.
وی تصریح کرد: زن‌ها معمولاً با پذیرش شرایط خیانت همسر خود که یا به صورت قانونی و یا غیرقانونی مرتکب شده است از ایجاد بحران در زندگی جلوگیری می‌کنند.‌
وی ادامه داد:‌ البته دیدگاه تعداد اندکی از زنان به خیانت همسرشان همانند مردان است و ممکن است در این‌باره دست به اقدامات غیرعاقلانه و ناهنجارانه زنند.‌
لاجوردی گفت:‌ برخلاف تصور برخی‌ مرد‌ان، زن‌ها آن قدر که به مسائل عاطفی اهمیت می‌دهند، به مسائل اقتصادی و شرایط در زندگی سخت اهمیت نمی‌دهند یک‌ زن اگر از نظر عاطفی و محبت از طرف همسر خود تأمین شده باشد، می‌تواند شرایط بدی اقتصادی را تحمل کند.
وی ادامه داد: درباره زن‌ها آنچه مهم‌ است این است که ‌زن‌ها در مواجهه با مسائل عاطفی بسیار حساس و غیرقابل پیش‌بینی عمل می‌کنند.
وی با بیان این مطلب که خشونت در ۲ سطح کلام و عملی خود را نشان می‌دهد، اضافه کرد: ‌در پرخاشگری عملی مشاجره بین زوجین منجر به کتک‌کاری شده و در نهایت به اقدامات غیر‌اصولی منتهی می‌شود.
وی در ادامه گفت: پیامدهای که طلاق دارد خیلی از افراد را از این امر دور نگه دارد و با این تفکر که بعد از طلاق دیدگاه‌ها نسبت به ما چه می‌شود آن‌ها به زندگی مشترک بدون تفکر وادار می‌کند.
وی اضافه کرد: طلاق آنقدر هم مسئله بغرنج و امر ناپسندیده‌ای نیست که در جامعه عنوان می‌شود، اگر دو نفر از نظر فکری و عقلانی نتوانند با هم زندگی کنند طلاق راه حل مناسبی برای ادامه زندگی است.
وی با بیان این مطلب که قوانین‌، بایدها و نبایدها در مسائل اجتماعی خود را نشان می‌دهند‌، افزود: عوامل مؤثر در زندگی افراد که به رفاه و آسایش زندگی مر‌بوط است‌، در ایجاد امنیت روانی خانواده در امر ازدواج‌ مؤثر است.
وی به برخی ازدواج‌های بدون تدبر امروزی اشاره کرد و اظهار داشت:‌ ارتباطات قبل از ازدواج با انگیزه بعه دست آوردن تجربه که در بین ‌جوانان امروزی مطرح است،‌ شناخت کافی آن‌ها را از ازدواج سلب کرده و ‌آرامشی را که با ازدواج حاصل می‌شود، از آن‌ها دور می‌کند.
وی افزود: ‌این افراد نمی‌توانند به زندگی عادی ‌فکر کنند و در نتیجه ادامه زندگی از دیدگاه آن‌ها بر تنوع‌طلبی که در‌ زندگی قبلشان داشته‌اند تأثیر بسزایی بر زندگی مشترک جدیدشان ‌می‌‌گذارد.
وی با بیان این مطلب که در امر ازدواج مسائل فرهنگی، اجتماعی بسیار مهم است‌، اضافه کرد: ممکن است جوانی در خانواده دچار ناکامی‌هایی شده باشد و برای رهایی از این موقعیت به رفتاری نابهنجار و یا نامطلوب ‌دست زند و یا این‌که به یک ازدواج اجباری تن دهد‌،‌ که در نتیجه بعد از مدت کوتاهی از آن دلسرد و منزوی می‌شود.
وی تأکید کرد:‌ عدم درک صحیح از ازدواج می‌تواند منجر به خشونت، پرخاشگری، عدم امنیت، عدم اعتماد و در نتیجه همسرکشی شود. اقدام به همسر‌کشی اقدامی آنی و به هنگام نیست و باید با توجه به عوامل متأثر در آن شرایط ‌مورد بررسی قرار گیرد.