عراقچی: اجازه نقض برجام را نمی‌دهیم

معاون وزیر خارجه ایران با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم که نقض برجام صورت گیرد، بیان کرد: طبق برجام، آمریکا و هیچ کشور دیگری متعهد به خرید آب سنگین از ایران نیستند.

خبرگزاری فارس: سید عباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام بیان کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی دشمنی خود را با ایران کنار نگذاشته‌اند و چالش‌‌های ما با آن‌ها ادامه دارد و اجازه نخواهیم داد که نقض برجام به طور صریح صورت گیرد.

عراقچی در ارتباط تلفنی با بخش خـبـری ۲۱ شبکه یک سیما در خصوص مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی بر جلوگیری از خرید آب سنگین ایران توسط آمریکا افزود: این مصوبه در صورت تصویب هم اهمیتی ندارد.

وی تصریح نمود: این مصوبه باید به سنا برود و بعد از تصویب باید مورد وتوی رئیس جمهور آمریکا قرار گیرد.

عراقچی تأکید نمود: در دور قبلی که در مجلس سنا تلاش شد تا جلوی فروش آب سنگین ایران گرفته شود، موفق‌آمیز نبود و رای نیاورد.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام خاطرنشان نمود: اصولا طبق برجام، آمریکا و هیچ کشور دیگری متعهد به خرید آب سنگین از ایران نیستند.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وی افزود: تنها تعهدی که ایران دارد که مازاد بر نیاز آب سنگین خود را به بازارهای بین‌المللی برای فروش عرضه کند، اگر خریدار پیدا شد، شد و نشد هم نشد.

معاون وزیر امور خارجه تصریح نمود: آب سنگین کالای با ارزشی است و مشتریان زیادی برای آن وجود دارد.

وی افزود : آمریکا خود ۴۰ تن آب سنگین ایران را خریداری نمود و برای ۴۰ تن دیگر با کشورهای دیگر در حال مذاکره هستیم.

عراقچی خاطرنشان نمود: اگر هم مشتری پیدا نشود در اجرای برجام مشکلی رخ نداده و نه آن‌ها متعهد به خرید هستند و نه ما متعهد به فروش، ما فقط متعهد به عرضه هستیم.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به ترویج فضای ایران هراسی و تاثیر آن بر روند اجرای برجام بیان کرد‌: تلاش‌هایی که برای ایران هراسی در داخل آمریکا توسط جناح‌‌های تندرو و در منطقه هم در حال صورت گرفتن است، در جهت اجازه ندادن به ایران برای به کار گیری فضای برجام است.

وی افزود: این‌‌ها همان جریاناتی هستند که تمام تلاش خود را کردند که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه نرسد و وقتی آنجا ناکام ماندند، به این مسئله روی آورده‌اند.

عراقچی تأکید نمود: باید با سیاست ایران هراسی مبارزه نمود و فضای اعتماد بخشی را برای جامعه اقتصادی دنیا فراهم کنیم که روابط شکل گیرد.