عزت الله انتظامی آقای بازیگر سینمای ایران ۸۳ساله شد

عزت‌ الله انتظامی آقای بازیگر سینمای ایران فردا ـ ۳۰ خرداد ماه ـ ۸۳ ساله می‌شود.


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این بازیگر سینما و تئاتر ایران که متولد ۱۳۰۳ تهران است، اخیرا در جمع ‌دانشجویان رشته‌ی بازیگری به آنها توصیه کرد: برای موفقیت در بازیگری مدام کار کنید.


او گفته است: از ده دوازده سالگی به‌لاله‌زار رفتم، ما هرگز امکانات شما را نداشتیم، اما با تمام مشکلات توانستیم دوام بیاوریم.


انتظامی همچنین درباره‌ی شیوه‌ی بازیگری‌اش گفته: در تئاتر و سینما هرگز متن را حفظ نمی‌کردم، بلکه لغات خودم را، به کار می‌بردم به‌همین دلیل کلمات در جسم و جان من فرو می‌رفتند، البته این شیوه مرارت و رنج فراوانی می‌طلبد اما عشق به‌کار است که باعث تدوام آن می‌شود.


فریدون جیرانی کارگردانی که فیلم «ستاره می‌شود» را با آقای بازیگر سینمای ایران کار کرده است، هم در مراسمی گفته بود: یک نکته اساسی درتاریخ سینما وجود دارد که اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و آن اینکه عزت‌الله‌انتظامی یک بازیگر و کارگردان است که هم‌نقش خود را بازی می‌کند و هم در هدایت سایر عناصر فیلم موثر است.


وی خطاب به انتظامی گفته بود: شما همواره در گزینشهایی که داشته‌اید در فیلم‌های شاخصی بعد از انقلاب بازی کرده‌اید، چون جدای از حرفه‌ی بازیگری، دغدغه‌ی فیلم‌نامه، کارگردانی،‌ با کیفیت بودن فیلم دارید و به همین دلیل هم از لحظه‌ای که وارد تولید فیلم می‌شوید، خود را از عناصر آن فیلم جدا نمی‌دانید و جزیی از آنها می‌شوید.او همچنین از «روز فرشته‌» نام می‌برد که در بخشی از آن در تیراژ پایانی این فیلم قید شده که بازنویسی نهایی فیلم‌نامه از عزت‌الله‌انتظامی است، جیرانی همچنین این اعتقاد را مطرح می‌کند: انتظامی یعنی حتما آنقدر در تغییر و بازنویسی مسیر فیلم‌نامه موثر بوده‌اید و در جریان آن تاثیر مثبت گذاشته‌اید که آقای افخمی این کار را کرده‌اند و من اعتقاد دارم که فیلم‌هایی که شما بازی کرده‌اید، قبل از اینکه متعلق به کارگردان باشد کاملا شبیه خودتان است و فیلم شما است و چه بسا اگر شما در این فیلم‌ها بازی نمی‌کردید، آنها فیلمهایی متفاوت می‌شدند.


به گزارش ایسنا، انتظامی سال گذشته در مراسم تقدیر از یونسکو گفته بود: من عزت‌ام، عزت انتظامی، ۸۲ سال‌ام است.


خیلی تئاتر بازی کردم، همه صحنه‌های تئاتر فردوسی تا سنگلج را کار کردم. الان اینجا هستم. بچه “سنگلج”.


او فارغ‌التحصیل دانشکده‌ی هنرهای زیبای تهران در سال ۱۳۵۱ است. برای ادامه‌ی تحصیل به مدرسه‌ی شبانه‌ تئاتر و سینما در هانوفر رفت و در سال ۱۳۳۷ به ایران بازگشت.او در ساله ۱۳۳۸ به استخدام اداره‌ی هنرهای زیبای کشور درآمد.


عمده‌ نمایشهای او «محصلین کلک‌باز»، «چراغ گاز»، «قایق سرنوشت»، «آخرین تمرین»، «مترسک‌ها در شب»، «ریچارد سوم»، «سلطان مار»، «بنگاه تئاترآل» و …، عمده فیلمها و مجموعه تلویزیونی «مسافرت»، «هزار دستان» و «محاکمه» و فیلم‌های سینمایی «آقای هالو»، «پستچی»، «گاو»،


«ستارخان»، «صادق کرده»، «حاجی واشنگتن»، «گراند سینما»، «هامون»، «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، «روز واقعه»، «خانه‌ی روی آب»، «دیوانه‌ای از قفس پرید»، «گاو خونی»، «مینای شهر خاموش».


او جوایز بهترین بازیگر نقش دوم را برای بازی در فیلم «هالو» در سال۱۳۵۰، بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای بازی در فیلم «گاو» از جشنواره شیکاگو ۱۳۵۰ و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم «گراندسینما» از جشنواره‌ی فیلم فجر ۱۳۶۷،‌ سیمرغ بلورین نقش بازیگر اول برای فیلم «روز فرشته» در جشنواره فجر ۱۳۷۲ گرفت و بهترین بازیگر برای بازی در گاوخونی در سال ۱۳۸۲ شد و در جشنواره‌ی اخیر فجر جایزه‌ی ویژه‌ی را هیات داوران برای فیلم «مینای شهر خاموش» به آقای بازیگر سینمای ایران اهدا کرد.


این روزها هم خبری آمد که عزت‌الله انتظامی برای فیلم «آتش سبز» محمدرضا اصلانی قرارداد بسته است.