عقب‌نشینی ارتش سوریه از «جبل الروس»

آتش‌ و درگیری سنگین در ارتفاعات «جبل الروس» در شمال لاذقیه که دروازه ورود به مهمترین مقر تروریست‌ها در شمال لاذقیه است، ارتش سوریه را به عقب‌نشینی وادار کرد.

فارس: ارتش سوریه و مقاومت، صبح یکشنبه (دیروز) موفق شدند ارتفاعات بسیار مهم «جبل الروس» را از اشغال تروریست‌ها خارج کنند اما در کمتر از ۲۴ ساعت ناچار شدند از آن عقب‌نشینی کنند.

نیمه‌شب گذشته صدها تن از عناصر ترویستی ائتلاف «جیش الفتح» که تحت‌الحمایه ترکیه و عربستان هستند، حملات سنگینی علیه مواضع ارتش سوریه در جبل الروس انجام دادند.

جبل الروس که بر شهرک «کنسبا» (یکی از مقرهای اصلی جیش الفتح در شمال لاذقیه) مشرف است، شامل  هفت ارتفاع مهم است.

عناصر تروریستی که از اهمیت تسلط بر ارتفاعات جبل الروس، همزمان با مذاکرات ژنو-۳ مطلع هستند، پس از درگیری شدید و پشتیبانی‌ها و کمک‌های فراوان دولت ترکیه توانستند شب گذشته این ارتفاعات را به صورت موقت از کنترل نیروهای سوری خارج کنند.

هم‌اکنون درگیری‌های شدیدی میان نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت با تروریست‌های جیش الفتح در جریان است.

باید به این مسئله توجه داشت که علت اصلی مقاومت شدید تروریست‌ها در ارتفاعات جبل الروس حفظ جبهه شهرک راهبردی کنسبا است زیرا این رشته کوه‌ها اشراف کاملی بر این شهرک دارند و تسلط ارتش سوریه بر این مناطق به معنای سقوط شهرک راهبردی کنبسا، آخرین مرکز تجمع مهم تروریست‌ها است. 

کمک‌های لوجستیکی تروریست‌ها از عمق مناطق جنوبی و جنوب غربی جسر الشغور (در شمال شرق جبل الروس) یعنی شهرک‌های مرزی با ترکیه از جمله «بداما و الیونسیه»  نیز یکی دیگر از عواملی موفقیت  تروریست‌ها در پاتک شب گذشته بود.

 در روزهای آینده باید منتظر درگیری شدیدی بین نیروهای سوری با تروریست‌های جیش الفتح در حومه شهرک کنسبا باشیم، زیرا نیروهای سوری و رزمندگان مقاومت به هر شکل ممکن به دنبال کنترل بر این مناطق هستند.

با وجود کنترل موقت عناصر تروریستی بر ارتفاعات جبل الروس، اشاره به این نکته ضروریست که تروریست‌ها در جبهه کنسبا خود را شکست خورده این میدان می‌دانند و در حال حاضر به دنبال خرید زمان برای تثبیت کردن مواضع در مناطق شمالی کنسبا مانند الیونسیه، بداما، آرا، مجدل و کیخا هستند.

عقب‌نشینی از دو روستای دیگر در لاذقیه

ارتش سوریه همچنین از روستاهای تازه‌ آزاد شده «نواره» و «الکنیسه» نیز عقب نشست.

از صبح امروز دوشنبه صدها تن از عناصر تروریستی «جیش الفتح» با پشتیبانی توپخانه‌ای ارتش ترکیه حملاتی را علیه مواضع نیروهای ارتش سوریه در روستاهای تازه آزاد شده «نواره» و «الکنیسه» انجام دادند.

درگیری‌ها در این مناطق ادامه یافت و سرانجام نیروهای سوری مجبور به عقب نشینی از این دو روستا شدند.

روستاهای نواره و الکنیسه اواخر هفته گذشته توسط نیروهای سوری و رزمندگان مقاومت حزب الله از جود تروریست ها پاکسازی شده بود.

ارتش سوریه با عقب‌نشینی در حومه این دو روستا، خود را برای بازپس‌گیری مجدد این دو روستا آماده می‌کنند.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۱ February 2016 | 12:24 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.