علایم بیماری‌های قلبی را جدی بگیرید

 از بین جمعیت ۷۰ میلیونی کشورمان حدود ۱۵ میلیون نفر مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند که تخت‌های سی.سی.یو بیمارستان‌ها اغلب توسط این بیماران اشغال می‌شود.ایران کشوری با جمعیتی حدود ۷۰ میلیون است که ۴۰ میلیون آن را جوانان زیر ۳۵ سال تشکیل می‌دهد. از آنجا که زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی در سنین جوانی گذاشته می‌شود با توجه به جمعیت جوان کشورمان می‌توان گفت هیچ‌کس از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در امان نیست.تعداد افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی روزبه‌روز در حال افزایش و از سوی دیگر سن ابتلا به این عارضه در حال کاهش است به طوری که متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد افزایش سکته‌های قلبی در افرادی با سنین پایین هستیم که رژیم غذایی نادرست و عدم تحرک که امروزه در اکثر کشورهای جهان به صورت عادات نادرست جاافتاده است در بروز و شیوع ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی موثر است.


محققان اعلام کردند که هر ساله بیماری‌های قلبی  عروقی جان ۱۳ میلیون نفر را در کشورهای در حال توسعه می‌گیرد و این تعداد تقریبا ۳ برابر تعداد افرادی است که در مجموع در اثر ابتلا به ایدز، سل و مالاریا جان خود را از دست می‌دهند.


عوامل مختلفی از جمله فشارها و استرس‌های عصبی، الگوی‌های تغذیه‌ای نادرست، چاقی، عدم‌تحرک و مصرف زیاد سیگار در افزایش ریسک ابتلا به بیماری قلبی و عروقی موثر است. این در حالی است که همچنین ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و فشارخون بالا که طی سال‌های اخیر شیوع بیشتری در کشور یافته‌اند به عنوان زنگ خطری در افزایش بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود.


امان از چربی دور شکم


از هر ۱۰ پزشک، ۶ نفر چربی دور شکم را مهم‌‌ترین عامل خطرساز ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌دانند.


مطالعه عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی عروقی در ۲۷ کشور از جمله چین بیانگر این است که بیش از ۵۰ درصد مردم از خطر چربی‌های دور کمر و شکم به عنوان عامل زمینه‌‌ساز بروز بیماری‌های قلبی عروقی بی‌خبرند.


اندازه‌گیری دور کمر باید جزء یکی از معاینات پزشکان باشد. دور کمر بیشتر از ۸۰ سانتی‌متر در زنان و ۹۰ سانتی‌متر در مردان خطرساز است.


 غذاهای چرب را حذف کنید


متخصصان توصیه می‌کنند افراد می‌توانند با کاهش مصرف موادغذایی کاذب و پرچرب و تنظیم برنامه ورزشی منظم در زندگی خود از بروز بیماری‌های مختلف و بویژه بیماری‌های قلبی و عروقی در آینده پیشگیری کنند.


برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی باید از همان سنین نوجوانی و جوانی سبک و عادات غذایی منظم و صحیحی را برای خود تنظیم کرد این در حالی است که ورزش و تحرک و تغذیه صحیح همراه با مصرف میوه و سبزیجات و کاهش استرس و فشارهای عصبی در امور روزمره زندگی از دیگر عوامل تاثیرگذار در پیشگیری از ابتلا به ناراحتی‌های قلبی و عروقی هستند.


لزوم کنترل قند و فشارخون‌


یک متخصص بیماری‌های قلب و عروق و استاد دانشگاه، در گفتگو با جام‌جم در پاسخ به این پرسش که مردم چه نشانه‌ها و علائمی را باید به عنوان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی جدی بگیرند، می‌گوید: نشانه‌های بیماری‌های قلب و عروق طیف وسیعی از علائم اختصاصی و غیراختصاصی را شامل می‌شود که شایع‌ترین آن، درد در قسمت جلوی قفسه سینه به صورت فشاردهنده است که معمولا به پشت دست چپ یا فک پایین می‌تواند انتشار یابد. این یافته در افرادی که به تنگی عروق تغذیه‌کننده قلب کرونر مبتلا هستند، دیده می‌شود.


دکتر فرید متین می‌افزاید: به طور کلی در مردان بالای ۴۰ سال هر دردی از لاله گوش تا ناف حتما باید ابتدا از نظر بیماری‌های قلبی و عروقی بررسی شده و پس از آن نسبت به بررسی دیگر اعضای بدن اقدام شود  بخصوص در افرادی که فاکتورهای خطر در آنها وجود دارد، بالا بودن چربی‌های خون، بالا بودن قند خون یا دیابت، بالا بودن فشارخون، مصرف سیگار و داشتن سابقه خانوادگی مثبت درخصوص ابتلا به بیماری‌های قلبی بسیار موثر است.


همچنین درخصوص علائم غیراختصاصی درگیری‌های عروق قلب طیف وسیعی از نشانه‌ها را تشکیل می‌دهند به طوری که تعریق ناگهانی، دردهای شکمی، دردهای فک و صورت، خستگی زودرس و تنگی نفس  می‌توانند هر کدام در مواردی نشانه‌ای از گرفتگی عروق کرونر باشد.


دکتر متین علاوه بر بیماری‌های عروق کرونر قلب، بیماری‌های دریچه قلب را نیز دسته‌ای دیگر از بیماری‌های قلبی عنوان می‌کند که عمدتا خود را با علائمی همچون تنگی نفس، اختلالات در ریتم قلب و نامنظمی قلب، خستگی زودرس و دردهای جلوی قلبی نشان می‌دهد که لازم است در صورت دارا بودن هر کدام از این علائم هر چه سریع‌تر به پزشکان قلب و عروق مراجعه شود چرا که زمان تشخیص این بیماری‌ها در بهبود زودرس آنها بسیار حائز اهمیت است.


ضرورت چکاپ سالانه‌


این پزشک متخصص قلب و عروق با تاکید بر ضرورت چکاپ سالانه یک بار برای اطمینان از وضعیت سلامت قلب و پیشگیری از ابتلا به ناراحتی‌های قلبی، تصریح می‌کند: برای چکاپ بیماری‌های قلبی توصیه می‌شود مردان بالای ۴۰ سال و زنان بالای ۴۵ سال حتما سالانه یک بار به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنند تا در صورت لزوم آزمایشات تکمیلی و تشخیصی توسط پزشک صورت گیرد.


دکتر متین معتقد است: فاکتورهایی که به آنها اشاره شد علائمی هستند که در صورت تشخیص به موقع تحت‌نظر پزشک امکان اصلاح و بهبود آن وجود دارد اما در فاکتورهایی مانند ژنتیک و توارث اقدامات و پژوهش‌های علمی صورت گرفته که در آینده شاهد نتایج موفقیت‌آمیز آن خواهیم بود.


پیاده‌روی منظم و روزانه داشته باشید


این پزشک متخصص قلب و عروق درخصوص راهکارها و اقدامات پیشگیرانه‌ای که رعایت آنها می‌تواند موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی شود نیز می‌گوید: رژیم غذایی صحیح، خودداری از فشارهای عصبی و استرس‌های روزانه، کاهش چربی خون، کنترل قندخون و دیابت و ورزش و پیاده‌روی منظم روزانه از جمله فاکتورهای پیشگیرانه در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی است.