علت قطعی مرگ دلفین‌ها مشخص شد

رییس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: علت قطعی مرگ و میر دلفین‌ها در آبان ماه گذشته در بندر جاسک اختلال در سیستم ره یافت این پستانداران دریایی است.


دکتر مجتبی نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: طبق آزمایشات تخصصی انجام شده سازمان دامپزشکی و نتایج سیتی اسکن MRI,PCR بر روی نمونه‌ها هرگونه آلودگی، مسمومیت، میکروب، باکتری، بیماری و … مردود و اختلال در سیستم ره‌یافت به تایید رسید.


وی ایجاد اختلال در سیستم ره‌یافت دلفین‌ها را به دلایل مختلفی دانست و تصریح کرد: دو عامل ماسه‌ای بودن ساحل بندر جاسک و ساطع شدن امواج زیر دریایی در ایجاد اختلال سیستم ره یافت این جانوران بیشتر از عوامل دیگر موثر و مورد توجه است.


رییس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه گفت‌وگو با ایسنا همچنین درباره بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهار کرد: کشور ما در یک منطقه پر ریسک از نظر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان قرار گرفته چراکه کشور‌های اطراف آلوده هستند؛ کشور ما هم در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر قرار دارد اما تاکنون هیچ موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور گزارش نشده است.


نوروزی اعلام کرد:‌ مردم از خرید پرندگان زنده که هیچ کنترلی رویشان انجام نمی‌شود و همچنین پرندگان وحشی و ماکیان که توسط صیادان شکار می‌شود به ویژه در حوزه شمالی کشور خودداری کنند.


وی در پایان تاکید کرد: کشتار طیور در کشتارگاه‌ها تحت نظر مسوولان فنی – بهداشتی انجام می‌شود و مردم با خیال راحت فرآورده‌های طیور را مصرف کنند.