علی دایی درگفت‌وگوی‌ اختصاصی با سایت جام جهانی: ایرانی‌ها می‌خواهند درهر بازی گل بزنم!

شنبه‌ ایران در دیدار دوم گروه D برابر پرتغال به میدان می‌رود.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این بازی برای برانکو ایوانکوویچ و مردانش سرنوشت ساز است، چرا که در بازی نخست نتوانستند از مکزیک امتیاز بگیرند. پس شکست سه بر یک ایران برابر مکزیک، آسیب دیدگی علی دایی موضوع اصلی روزنامه‌های ایران بود.


کاپیتان تیم ملی در گفت‌وگوی اختصاصی با سایت ویژه‌ی جام جهانی درباره زندگی و برنامه‌های آینده‌ا‌ش حرف‌های جدیدی زده است:


* آیا به سبب جایگاه‌تان در فوتبال ایران، فشار زیادی به شما وارد می‌شود؟


– فکر می‌کنم بعضی از روزنامه نگاران ایرانی این چند روز فشار وارد می‌کنند، آنها در ۱۰ سال گذشته با من مشکل داشته‌اند. آنها درباره‌ی من در روزنامه‌های ایرانی حرف‌های بدی می‌نویسند؛ اما، من شرایط خوبی دارم. مردم ایران می‌خواهند هر زمانی که بازی می‌کنم گل بزنم؛ اما، هنگامی که توپ به من نمی‌رسد، چگونه گل بزنم. من به ارسال و پاس نیاز دارم مانند هر مهاجم دیگری.


* شما در ایران مرد بسیار مشهوری هستید، هنگامی‌که در تهران قدم می‌زنید و همه به شما توجه می‌کنند، شرایط چگونه است؟


– برای بازیکنان فوتبال در سراسر جهان این شرایط طبیعی است؛ اما‏، احساس خوبی دارم بعضی وقت‌ها برای من قدم زدن در خیابان و یا رفتن به رستوان دشوار است؛ اما، همیشه می‌خواهم با هواداران صادق باشم. اگر آنها پیش من می‌آیند می‌خواهم که با آنها مهربان باشم.


* داشتن رکوردگل‌های ملی برای شما چه معنایی دارد؟


– حقیقتا به این موضوع فکر نمی‌کنم، چرا که این مهم متعلق به فوتبال ایران است نه من. تمام بازیکنان ملی به من کمک کردند تا به این جایگاه برسم؛ اما، نکته مهم‌تر این است که ما نتیجه‌های بهتری به دست آوریم و این چیزی است که من به آن فکر می‌کنم. شاید شکستن این رکورد برای هرکسی دشوار باشد و زمان زیادی طول می‌کشد که این اتفاق بیفتد.


* به چه مهاجمانی در این جام جهانی علاقه دارید؟


مهاجمان بسیاری هستند. من براستی رونالدو را دوست دارم، چرا که او در محوطه‌ی جریمه بسیار سرعتی، باهوش و خطرناک است. پائولتا و لوکا تونی هم مهاجمان بزرگی هستند.


* شما باید خاطرات بسیار خوبی از بازی کردن در جام جهانی ۹۸ فرانسه داشته باشید، این طور نیست؟


البته. بازی‌مان برابرآمریکا را به یاد می‌آورم، این بازی برای ما بسیار اهمیت داشت، پیروزی ۲ بر یک برای ما بسیار ارزشمند بود. چرا که تمام مردم ایران خوشحال شدند. هر زمانی که بازی کنیم فشار وجود دارد؛ اما، در این بازی فشار بیشتری بود. باور دارم در این جام جهانی کارمان دشوارتر است، برای اینکه تمام کشورها اکنون نیرومندتر و به معیارهای‌شان نزدیکتر هستند. اکنون تفاوت بسیار میان تیم ما و آنها وجود ندارد.


* پس از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان چه برنامه‌ای دارید؟ در سن ۳۷ سالگی آیا به بازنشستگی از فوتبال ملی فکر می‌کنید؟


– اگر فوتبال ایران به من نیاز داشته باشد برای تیم ملی بازی خواهم کرد. اما، پس از جام جهانی تصمیم نهای‌ام را خواهم گرفت. اکنون می‌خواهم بازی کنم؛ اما، پس از آن می‌خواهم مربی شوم. اگر امکانش باشد در آینده مدرک مربیگری‌ام را خواهم گرفت؛ اما، عاشق ایران هستم و می‌خواهم به فوتبال کشورم خدمت‌کنم. برای همین آرزو دارم تا آنجا مربی شوم.


* آیا در ایران به دوران حرفه‌ا‌ی‌تان به عنوان یک بازیکن پایان می‌دهید؟


– اکنون فکر می‌کنم که شاید در اروپا خداحافظی‌کنم. اما شاید به آمریکا بروم. پیشنهادهایی از آنجا دارم. اما پس از جام جهانی باید ببنیم که چه اتفاقی رخ می‌دهد. ایرانی‌های بسیاری در آمریکا زندگی می‌کنند.