علی دایی: سایپا به مراحل بالای لیگ قهرمانان آسیا صعود می‌کند

علی دایی اسطوره‌ی فوتبال ایران و آسیا پس از حضور در مراسم قرعه‌کشی جام جهانی به سیدنی استرالیا رفت و در مراسم انتخاب برترین‌های فوتبال آسیا شرکت کرد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی دایی گفت‌وگویی را با سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام داده است.


* وضعیت فوتبال ایران را چگونه می‌بینید؟


– ابتدا باید رییس فدراسیون فوتبال ایران انتخاب شود که فکر می‌کنم این کار به زودی انجام شود. بعد از آن می‌توانیم برای فوتبال ایران برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشیم. یکی دیگر از مشکلات فوتبال ما ذهنیت فنی بازیکنان است. برای همین حضور مربیان خارجی می‌تواند تفکر فنی بازیکنان را بالاتر ببرد.

* شما بازیکن سال ۹۹ آسیا شدید، فکر می‌کنید چنین عنوانی چقدر در شهرت جهانی شما تاثیر داشت؟


– انتخابم به عنوان بازیکن سال آسیا برایم موفقیتی بزرگ بود و همیشه در خاطرم باقی خواهد ماند. شب گذشته (چهارشنبه) که در مراسم انتخاب برترین‌های فوتبال آسیا به روی سکو آمدم یاد همان شبی افتادم که خودم انتخاب شده بودم، و با خودم فکر کردم که زمان چقدر سریع می‌گذرد، به هر حال این عنوان کمک زیادی به من کرد و امیدوارم سال بعد یک ایرانی به این موفقیت برسد.


* فکر می‌کنید فوتبال آسیا چقدر نسبت به آن دوران تفاوت کرده است؟


– اگر با پانزده سال قبل مقایسه کنیم تغییرات زیادی را می‌بینیم که باید آن را به حساب حرفه‌ای شدن فوتبال گذاشت. رشد باشگاه‌ها و بازیکنان که امروز آمادگی بیشتر برای بازی‌ها نشان می‌دهند. امیدوارم فوتبال آسیا روزی بتواند در جام جهانی هم موفقیت‌های تازه‌ای به دست آورد.


* شانس کدام تیم آسیایی را برای صعود به جام جهانی بیشتر می‌دانید؟


– صعود از بین تیم‌هایی که همگی با آمادگی وارد بازی‌ها می‌شوند آسان نیست. با این حال فکر می‌کنم ایران، ژاپن، استرالیا، کره‌ی جنوبی و عربستان شانس‌های اول صعود هستند.


* شما در اروپا هم بازی کرده‌اید. مشکل اصلی بازیکنان آسیایی در اروپا چیست؟


– مشکل فیزیکی. به بازیکنان آسیایی که می‌خواهند به اروپا بروند پیشنهاد می‌کنم برای جنگیدن با این مشکل آماده باشند و حوصله کنند. باید خیلی کار کرد. اما امیدوارم که در آینده آسیایی‌های بیشتری به اروپا بروند و با تجربه‌شان به توسعه‌ی فوتبال در آسیا کمک کنند.


* شما سال بعد دوباره در لیگ قهرمانان آسیا خواهید بود، فکر می‌کنید تا چه مرحله‌ای پیش بروید؟


– من یک بار به عنوان بازیکن صباباتری در دوره‌ی قبلی لیگ قهرمانان آسیا حاضر بودم. اما شانس با ما نبود و از گروه‌مان صعود نکردیم. در بازی‌های سال آینده با تجربه‌هایی که به دست آوردم با سایپا به مراحل بالا صعود می‌کنیم. سپاهان راه بقیه‌ی باشگاه‌های ایرانی را برای گرفتن جام قهرمانی لیگ قهرمانان هموار کرده است.


* بازی‌های سپاهان در لیگ قهرمانان را دنبال می‌کردید؟


– سپاهان یک باشگاه قدیمی در فوتبال ایران است. آنها مدیریت خوبی دارند و به نظرم جزو سه باشگاه مجهز فوتبال در ایران به حساب می‌آیند. آنها شانس قهرمانی نیز داشتند و با کمی تجربه‌ی بیشتر می‌توانستند جام را به اصفهان ببرند.