علی دایی: چرا سیما مصاحبه‌ی من را پخش نکرد؟

علی دایی سه‌شنبه (هشتم خرداد ماه) در برنامه‌ی تلویزیونی شب شیشه‌ای حضور یافت. رکورددار گلزنی فوتبال جهان، قهرمان لیگ برتر، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال و … در این برنامه از قهرمانی سایپا، خداحافظی‌اش از فوتبال، برخورد تند با مخالفانش و … سخن گفت.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابتدای این برنامه دایی با تشکر از همه‌ی افراد تیم سایپا، هاشمی و دارابی، مدیرعامل و سرپرست باشگاه گفت: دوست و دشمن را باید در روزهای سخت شناخت، خدا ما را امتحان کرد و دستان‌مان را شناساند.


وی در پاسخ به پرسش رشیدپور،‌ مجری برنامه مبنی بر این که اگر سایپا قهرمان نمی‌شد خداحافظی می‌کردی؟ گفت: دوست داشتم پس از جام جهانی خداحافظی کنم اما، مسایلی پیش آمد و این اجازه را نداد. خدا را شکر می‌کنم این فرصت را نصیبم کرد. ایستادم و امسال با قهرمانی خداحافظی کردم.


دایی افزود: گفته بودم گذشت زمان خیلی چیزها را نشان می‌دهد و خودم تصمیم گرفته بودم به دور از حاشیه خداحافظی کنم.


سرمربی تیم سایپا با اشاره به الزام داشتن کارت مربیگری در کشور ما اظهار کرد: دوست دارم در صورت داشتن فرصت کلاس‌های مربیگری را در اروپا بگذرانم.


دایی درباره‌ی این مطلب که همایون شاهرخی دلیل اتفاقاتی که در تیمش افتاده بود را منوط به نبستن تیم توسط خودش دانسته بود، گفت: قطعا هر مربی افرادی را به تیمش دعوت می‌کند که به تاکتیک تیمی‌اش بخورد اما، اواسط فصل نمی‌توان کاری انجام داد و خوشبختانه من در سایپا با بچه‌های جوانی که عاشق یادگیری بودند کار کردم و راحت‌تر از همایون خان بودم.


وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که تا چه اندازه مربی آلمانی در قهرمانی سایپا نقش داشته است، توضیح داد: از تمام زحمات لورانت تشکر می‌کنم و ایشان تمرینات خوبی با تیم داشت اما، تنها ۵ هفته با ایشان کار کردیم، در صورتی که تیم باید آمادگی بدنی را در یک فصل حفظ کند و من با تجربیاتی که کسب کردم و با کمک تیم فنی توانستم بچه‌ها را با تفکراتی که داشتم هدایت کنم و سهم لورانت از قهرمانی سایپا ۱۰ درصد است.


سرمربی تیم سایپا معتقد است روند بازی‌های سایپا در بازی‌های آخر بهتر شد و با شناخت از تیم‌های مقابل به خوبی هدف‌های مخصوص خود را دنبال کرد.


دایی درباره‌ی تاکیدی که در به دور بودن از حاشیه داشته است، گفت: در ۳ – ۴ بازی آخر اصلا مصاحبه نداشتم، چرا که در این صورت برای فکر کردن به حریف و تیم مقابل آرامش بیشتری داشتم و هر وقت از حاشیه به دور بودیم بهتر نتیجه گرفتیم.


وی درباره‌ی برخورد تندش با خبرنگارهایی که بر خلاف نظر او صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند، تاکید کرد: از مربی که پس از ۹۰ دقیقه استرس بازی را ترک می‌کند باید سوالات فنی بازی را پرسید تا ببیننده هم چیزی یاد بگیرد اما، متاسفانه برخی خبرنگارها به دنبال مسایل حاشیه‌ای هستند.


سرمربی تیم سایپا در پاسخ به این سوال که چرا در شب قهرمانی سایپا در برنامه‌ی ورزشی ۹۰ حضور نداشتی توضیح داد: دوست ندارم به برنامه‌ی ۹۰ بروم چون متاسفانه با تیم ما در این برنامه بد برخورد شد و به نحوی قصد داشتند تیمی که علی دایی در آن حضور دارد را کوچک کنند.


دایی افزود: در بازی سایپا با ذوب‌آهن ۲ موقعیت گل ما در برنامه‌ی ۹۰ پخش نشد در صورتی که موقعیت‌های گل تیم‌های دیگر بر روی دروازه‌ی ما را پخش می‌کردند.


وی در پاسخ به این که آیا با فردوسی پور مشکل شخصی دارید؟ اظهار کرد: اصلا مشکل شخصی ندارم، پس از بازی ایران و مکزیک در جام جهانی فردوسی پور مصاحبه‌ی ۳۰ دقیقه‌ای با من داشت و گفته بود که حتما از تلویزیون پخش می‌شود اما، حتی یک ثانیه از آن هم پخش نشد و این در حالی است که در همان زمان هر فردی که به نحوی از من خوشش نمی‌آمد به عنوان کارشناس در تلویزیون حضور داشت و من را می‌کوبید.


دایی درباره‌ی این که آیا پولدارترین فوتبالیست ایرانی است؟ گفت: اصلا اینطور نیست و خدا رو شکر نمی‌گویم ندارم اما، آنچه دارم متعلق به یک مجموعه است و من با خانواده‌ام زندگی می‌کنم و هیچ موقع همه چیز را برای خودم نخواسته‌ام و البته هنوز اجاره‌نشین هستم نه این که نداشته باشم اما، با سرمایه‌ام کار می‌کنم.

به گزارش ایسنا، وی درباره‌ی کارهای خیرخواهانه‌اش اظهار کرد: کار به خصوصی انجام نداده‌ام اما، یک مدرسه که جز مدارس نمونه اردبیل است را در یکی از نقاط محروم ساخته‌ام و معتقدم خدا به آدم داده است تا بتواند در راه خیر خرج کند.


سرمربی تیم سایپا با بیان این مطلب که از بچگی با ائمه بزرگ شدم و پدرم عاشق اهل بیت بود گفت: مطمئن هستم در قهرمان شدن سایپا حضرت زهرا (س) نظری داشته‌اند.


دایی درباره‌ی جوک‌ها و تقلید صداهایی که از او شده است اظهار کرد: خیلی از آنها را شنیده‌ام و متاسفانه یکی از آنهایی که از من تقلید صدا کرده بود از گزارشگران سیما است و مطمئن باشید از این پس این گونه کارها را پیگرد قانونی می‌کنم.


وی افزود: پدرم همیشه می‌گفت اگر آدم بزرگ باشد پشت سرش صحبت می‌کنند و متاسفانه برخی‌ها نمی‌توانند پیشرفت آدم‌های موفق را ببینند.


دایی درباره‌ی این که بالاخره آقای گل جهان چه کسی است؟ گفت: فعلا یک ایرونی آقای گل جهان است.


وی درباره‌ی گل خود به آث میلان و ۲ گلی که به چلسی زده است، اظهار کرد: گلی که به میلان زدم بیش از ۲ گلی که به منچستر زدم به خودم چسبید، چرا که آن گل باعث شد در تیم خودمان بالا بیاییم.


سرمربی تیم سایپا درباره‌ی عصبانیت خود هنگام مدال گرفتن در فینال منچستر و بایرن مونیخ گفت: بیشتر ناراحتیم از تلخی باخت بود چرا که در دقایق آخر ۲ گل خوردیم.


دایی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر ویژگی قهرمان قهرمانان توضیح داد: قهرمان قهرمانان باید مردمی، پهلوان، الگوی خوبی برای جوانان باشد و افتخارات ملی زیادی داشته باشد.


وی تاکید کرد: درصد زیادی از جمعیت‌ ما نوجوان و جوان است و آنها به الگوهای مناسبی احتیاج دارند و از همین رو وظیفه ورزشکاران سنگین است.


سرمربی تیم سایپا در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که مردم دوست ندارند علی دایی قهرمان قهرمانان را اینقدر عصبانی ببینند گفت: قطعا مردم حق دارند اما، متاسفانه در برخی از موارد استرس زیاد و فشار روانی باعث می‌شود عکس‌العمل‌هایی نشان دهم که شایسته‌ی علی دایی نیست و همین الان عذرخواهی می‌کنم و از این پس سعی می‌کنم آرام‌تر و با حوصله‌تر باشم.


وی با بیان این مطلب که اگر انتقادها درست نباشد در عمل جواب آنها را می‌دهم اظهار کرد: به خاطر کارهای شخصی و تجاری کمتر وقت فیلم دیدن دارم.


دایی درباره‌ی احساس خود در خصوص بخش‌هایی از فیلم آژانس شیشه‌ای گفت: همه افراد جامعه نسبت به بچه‌های جبهه دین داریم و آسایش و امنیت‌مان را مدیون آنها هستم.


وی در پایان سخنان خود در شب شیشه‌ای آرزو کرد تا موقعی که هست بتواند به ایران و ایرانی خدمت کند.