علی دایی :کافیست خدا بخواهد که تا۴۰ سالگی بمانم!
محمد سعادتی


خدا آنقدر به من صبر داده که ۱۰ ساله ایستاده‌ام ،از این به بعد هم می‌ایستم / باید فاتحه من را آن روزی بخوانید که این روزنامه‌ها از من خوب بنویسند چون بالاخره یک طوری با آنها کنار آمده‌ام /  این را بنویسید که کافیست خدا بخواهد که تا۴۰ سالگی به فوتبال ملی ادامه دهم !این توانایی را در خودم می‌بینم که تا ۴۰ سالگی هم فوتبال بازی کنم و مطمئن باشید بازی هم می‌کنم / در بین خبرنگاران دلال هم داریم / خاک بر سر کادر فنی که بخواهد بخاطر حرف علی دایی، ایمان مبعلی را خط بزند / فاصله ایران با فوتبال دنیا زیاد نیست / در جام جهانی بهترین بازیهای دوران ورزش خودم را انجام می‌دهم / تصمیم گرفته بودم بعد از جام جهانی از فوتبال ملی خداحافظی کنم ولی این کار را نمی کنم / آقایی که راجع من اظهار نظر می‌‌کند بازیکنش بدرد میدان میوه و تره‌بار می‌خورد


علی دایی که امروز ما از آن سراغ داریم، با دایی واقعی تفاوت‌های زیادی دارد. تصویری که از این دایی بر اذهان نقش بسته، از او فردی متفاوت به وجود آورده که شاید برای خودش هم غریب باشد اما او وقتی قول می‌دهد که ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه برای مصاحبه آماده است، رأس ساعت با لباسی اتوکشیده مقابلتان قرار می‌گیرد و با الفاظی مودبانه به استقبالتان می‌آید !اما روزگار، علی دایی را هم تغییر داده است. او تمام حواسش امروز به فوتبال و بزرگترین فستیوال فوتبال دنیاست؛ در حالی که حتی برایش مهم نیست که از تیم ملی کنار گذاشته شود یا نه، اما تنها خواسته‌اش موفقیت تیم ملی است و نمی‌خواهد دیگر وارد ماجراهای ژورنالیستی شود: «آقایان دست روی کسی گذاشته‌اند که برایش فرقی نمی‌کند در تیم ملی باشد یا نه. اگر کنارم بگذارند، می‌روم یک جای راحت و پایم را روی پایم می‌گذارم و استراحت می کنم. یک ریال هم از دارایی‌ام کم نمی‌شود ولی ایستادم تا به مملکتم خدمت کنم.»

گفت و گوی متفاوت با علی دایی را در زیر می‌خوانید؛

به نظر می رسد فدراسیون فوتبال تصمیماتی درباره شما گرفته است؟


این‌ها مطالبی است که مطبوعات نوشته‌اند و از این به بعد هم می‌نویسند. کار بعضی از آنها همین است.


چقدر به این مطالب توجه می‌کنید؟


اول باید دید چه کسی این مطالب را می‌نویسد، اصلاً صلاحیت نوشتن چنین مطلبی را دارد. در ضمن چرا در نوشته‌اش به در و تخته می‌زند؟ چرا مستقیم نمی‌گوید چه کسی این گونه اظهارات را بیان کرده است ؟ خدا آنقدر به من صبر داده که ۱۰ ساله ایستاده‌ام از این به بعد هم می‌ایستم. توجهی هم به این مسائل ندارم. من اصل را چسبیده‌ام و اگر قرار بود به آقایان باج بدهم خیلی وقت پیش خدا هر چه به من داده بود از من می‌گرفت.


از اینکه مطالبی می‌خوانید که علیه شماست ناراحت می‌شوید؟


آرزوی من این است که این روزنامه ها از من بد بنویسند. باید فاتحه من را آن روزی بخوانید که این روزنامه‌ها از من خوب بنویسند. چون بالاخره یک طوری با آنها کنار آمده‌ام. وقتی از من بد می‌نویسند خوشحال هم می‌شوم. چون هیچگاه خورشید پشت ابر نمی‌ماند. داستان کنار گذاشتن من در آستانه مسابقات جام جهانی را از ۲ ماه پیش می‌دانستم. آنها ۲ ماه قبل شروع کردند به سرائیدن این داستان ها ! . البته من به موقع نام خبرنگارش را می‌گویم. ولی الان وقت آن نیست که به این مسائل دامن بزنم.


چرا اینقدر از علی دایی می‌نویسند؟

چون بعضی آقایان چشم دیدن موفقیت من را ندارند و می‌خواهند زمین بخورم

همین را هم نباید با یک چشم دید؟


اینطور نیست. من باچند خبرنگار مشکل دارم که هنوز هم با آنها کنار نیامده‌ام. به جز این تعداد معدود ، تا به حال با هیچ خبرنگار دیگری بدرفتاری نکردم.


اما بودند کسانی که از علی دایی حمایت هم کرده‌اند و انتقادهایشان جهت گیری نداشته است. شما فکر می‌کنید به علی دایی هیچ انتقادی وارد نیست؟


مطمئناً همه انسان‌ها جای انتقاد دارند. قرار نیست علی دایی هیچ اشکالی نداشته باشد. همه انسانها قابل انتقاد هستند ولی ما فرق انتقاد و غرض ورزی را نمی‌دانیم. گفتم باید دید چه کسی انتقاد می‌کند. این فرد کجا درس فوتبال خوانده و کدام کارنامه درخشان داشته است. مثل اینکه من درباره مسئله‌ای پزشکی نقد کنم. متاسفانه الان کسانی که اهل فن نیستند در کارهای دیگر دخالت می‌کنند. ببینید تخریب کردن آسان است ولی ساختن سخت است. بعضی آقایان فقط کارشان خراب کردن است و این موضوع مختص من نیست. یک زمان به نصرتی، میرزاپور و حالا هم به من اشکال وارد کرده اند . همیشه حرف و حدیث درباره بازیکنان فوتبال هست .

می گویند زمان خداحافظی شما فرارسیده است.


من همیشه هستم چون قابلیت‌های خودم را می‌دانم . شاید بهتر باشد این آقایان دایه‌های دلسوزتر از مادر نشوند. من آبروی خودم را از بقیه بیشتر دوست دارم. می‌دانم چه زمان باید کنار بروم. الان زمان آن نیست که کنار بکشم.


چه زمانی کنار می‌کشید؟


این را بنویسید که کافیست خدا بخواهد که تا۴۰ سالگی به فوتبال ملی ادامه دهم !این توانایی را در خودم می‌بینم که تا ۴۰ سالگی هم فوتبال بازی کنم و مطمئن باشید بازی هم می‌کنم. متاسفانه بازی کردن من باعث شد خار در چشم بعضی آقایان برود.


منظورتان از بعضی آقایان چه کسانی است؟


ببینید در قشر شما همه جور آدم داریم. حتی در بین خبرنگاران دلال هم داریم . شاید باورش مشکل باشد اما هزار نفر را می شناسم که از این شغل شریف ، سوء استفاده می‌کنند. می‌دانید چرا از من بد می‌نویسند چون از من ،چیزی به آقایان نرسیده است. نه خودم خارج از کشور راننده شخصی شده‌ام و نه اینکه چمدان‌هایم را پر کرده‌ام و سوغاتی آورده‌ام و نه اینکه گفتم اینقدر از قراردادم مال شما تا من را حمایت کنید! از همان روز اول همین بودم چون از آن کس که آن بالاست همه چیز را می‌خواهم. خیلی وقت‌ها تنها بوده‌ام و تنها کسی که با من بوده خدا بوده، به همین خاطر نمی‌آیم اصل را رها کنم و به فرع بچسبم. اگر من هم راننده شخصی آقایان بودم یا خانه‌ام را خالی می‌کردم و می‌دادم آقایان با خانوادشان بیایند خانه‌ام ، الان از نگاه روزنامه‌ها بهترین بودم و به‌به و چه‌چه می‌کردند. گفتم روزی هزار مرتبه خدا را شکر می‌کنم که از من خوب نمی نویسند.


فکر نمی کنید شاید لازم باشد شما هم در برخی اظهار نظرها کمی کوتاه بیایید ؟ نمی‌خواهید این جو را تغییر بدهید؟


به هیچ عنوان . این جو عوض نشدنی است . تا وقتی نخواهم خودم را با شرایط آقایان وفق بدهم چنین چیزی نمی‌شود. این کار از من ساخته نیست که آن بشوم که آنها می‌خواهند. نمی‌توانم خودم را بخاطر اینکه از من خوب بنویسند عوض کنم. نمی‌توانم روی اعتقادم پا بگذارم. اگر خوب باشم در زمین خودم را نشان می‌دهم.


تا به حال رسانه‌ها به علی دایی کم کمک کرده‌اند ؟ یعنی هیچ رسانه ای در موفقیت شما سهیم نبوده؟


هیچ گاه چنین حرفی نزده‌ام. گفتم بعضی آقایان که خودتان می‌دانید چه کسانی هستند. مگر می‌شود نقش رسانه‌ها را ناچیز گرفت. این موضوع دوطرفه است اگر مطبوعات نباشد خبر ما انعکاسی پیدا نمی‌کند مردم با کار ما آشنا نمی‌شوند. خود من از نقدهای درست خیلی چیزها یاد گرفته ام.


چه مقدار از ایرادات شما را این نقدها تغیر داده‌اند؟


اندازه ندارد، اما مطمئن باشید به چیزهایی رسیدم و از همان‌ها استفاده کردم و اخلاقم را عوض کردم.


از لحاظ فنی چطور؟


نمی‌شود گفت تاثیری در شرایط فنی‌ام نداشته است . خیلی مواقع این انتقادها باعث شده مثل محرک قوی عمل کند و به خودم بیایم. کسی که منکر این موضوع بشود خودش را انکار کرده است.


البته در تمام این نقدها کسی منکر تاثیر شما در تیم ملی نشده است ولی از خودتان می‌پرسیم، در حال حاضر علی دایی چه نقشی درتیم ملی ایفا می‌کند؟ یک مدیر یا یک بازیکن؟


هر دوی آن . به عنوان یک بازیکن کارخودم را در زمین ایفا می‌کنم و به عنوان یک بزرگتر به جوانها کمک می کنم. مطمئن باشید از عهده هر دوی آن به راحتی بر می‌آیم.


خیلی‌ها معتقدند نقش دایی در مدیریت بیشتر بوده و در برخی از برهه‌ها حتی مانع حضور بازیکنان در تیم ملی شده است؟


نمونه‌ای نام ببرید؟

مثلاً هاشمیان


گذشت زمان همه این حرفها را ثابت کرد. وحید هاشمیان چه مصاحبه‌ای کرد و چه گفت؟ تنها کسی که وحید را در آلمان حمایت می‌کرد من بودم. همه اینها یک سری قصه‌هایی است که بعضی از آقایان می‌گویند. شب می‌خوابند و صبح یک داستان جدید در می‌آورند.


اگر بازیکن خارج از محیط تیم ملی رفتاری انجام بدهد که شما را ناراحت کند، ممکن است شما کاری بکنید که او به تیم ملی دعوت نشود؟


اصلاً و ابداً، به من ربطی ندارد.


چه برخوردی با آن فرد می‌کنید؟


هیچ کاری نمی‌کنم. هر کسی عقیده‌ای دارد و شاید کاری بکند یا حرفی بزند. من که نمی‌توانم عقیده آدمها را عوض کنم. همه این مسائل ، زاده فکر آقایان است و فقط به تیم ملی ضربه وارد می‌کند. همین جنجال حامد و کریمی که از این دو هم صادرنشد ولی مطالبی نوشتند که فردا حامد دعوت بشود شرایطش با علی چطور خواهد شد؟


می‌دانید منظور حرف ما چه کسی بود؟ ایمان مبعلی


خدا شاهد است به هیچ عنوان تابحال درباره ایمان با کسی صحبت نکرده‌ام. باید از کادر فنی و کسانی که او را دعوت نکرده‌اند بپرسید. تیم ملی ملک شخصی کسی نیست که اجازه ندهد کسی دعوت شود. خاک بر سر کادر فنی که بخواهد بخاطر حرف علی دایی، ایمان مبعلی را خط بزند. باید در آن فدراسیون را گِل گرفت که در تیم ملی‌اش چنین چیزهایی وجود داشته باشد.


ممکن است چنین مسائلی وجود داشته که به آن استناد می‌کنند؟


از زمانی که من وارد فوتبال ملی شدم چنین چیزهایی ندیدم. هم صفایی فرهانی درست و با صداقت بود و هم دکتر دادکان نیاز ندارد من تعریف کنم.


کمی از حاشیه دور بشویم. تیم ملی جزو اولین تیم‌های راه یافته به جام جهانی بود ولی هنوز نتوانسته‌ بازی تدارکاتی مناسبی انجام بدهد(کاستاریکا آنقدر دندانگیر نبود). با این شرایط فکر می‌کنید چه نتیجه‌ای برای تیم ملی حاصل خواهد شد؟


متاسفانه تیم ملی بعد از صعود به جام جهانی بنا به دلایلی که همه می‌دانیم بازی تدارکاتی خوبی نمی‌تواند انجام بدهد. همه از بازی با ایران سرباز می زنند . ما تمرینات خود را خوب انجام می‌دهیم بازیکنان باید در باشگاههای خود بیشتر تمرین کنند و فکر خودشان باشند تا در جام جهانی خوب عمل کنند. از اینجا به بعد همه چیز دست خودمان است و باید به طور انفرادی تمرین کنیم. البته اگر بازیهای تدارکاتی بهتری داشته باشیم و با یک شناخت بهتر وارد جام جهانی بشویم مطمئناً نحوه حضورمان در بازیهای جام جهانی تغییر خواهد کرد ولی اگر بخواهیم با همین روال ادامه بدهیم به مشکل بر می‌خوریم. با این وضعیت ، ایران زنگ تفریح تیمهای دیگر نمی‌شود؟


اگر با برزیل هم بازی کنیم چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. چون فاصله ایران با فوتبال دنیا زیاد نیست و مطمئن باشید می‌توانیم با این تمرینات نتیجه خوبی بگیریم و اگر بازیهای تدارکاتی خوبی هم داشته باشیم حتی می‌توانیم از گروهمان صعود هم بکنیم.


یکی از مربیان لیگ برتر در جلسه هم اندیشی اعلام کرد که باخت ما به آلمان بخاطر آماده نبودن از نظر جسمانی بود؟


چنین چیزی را قبول ندارم. این را قبول دارم که حتی اگر نتیجه آبرومندی گرفتیم به خاطر آمادگی جسمانی بود. ایوویچ به خوبی با ما کار کرد ولی متاسفانه بعد از شکست آمریکا همه چیز تمام شد و کسی به صعود به دور دوم فکر نمی‌کرد.


آن تیم با تیم فعلی چه تفاوتی دارد؟


– فکر می‌کنم تیم فعلی بهتر است و می‌تواند نتایج بهتری بگیرد. ۳ ماه فرصت داریم و در این مدت از نظر جسمانی نیز بهتر خواهیم شد.


علی دایی در مسابقات جام جهانی چه تاثیری خواهد داشت؟


– مطمئن باشید به امبد خدا در جام جهانی بهترین بازیهای دوران ورزش خودم را انجام می‌دهم . برای جام جهانی خیلی وقت است که برنامه‌ریزی کرده‌ام . می خواهم در آخرین رویداد بزرگ ورزشی‌ام ، بهترین بازیهای عمرم را انجام ‌دهم.


خودتان صحبت از خداحافظی کردید، تا چه زمان فوتبال را ادامه می‌دهید؟


تصمیم گرفته بودم بعد از جام جهانی از فوتبال ملی خداحافظی کنم ولی با این مسائلی که برخی روزنامه‌ها بوجود آوردند فعلاً هستم !


قصد ثابت کردن چیزی را به کسی دارید؟


نه، فعلاً هستم تا وقتی خودم تصمیم بگیرم و بروم.


چقدر اعتقاد دارید که یک بازیکن باید در اوج خداحافظی کند.


اگر بازیکن درسطحی باشد که همه قبولش داشته باشند باید در اوج خداحافظی کند. به این موضوع کاملاً اعتقاد دارم ولی وقتی بازیکن بازدهی دارد و می‌تواند مثمرثمر باشد ، باید بماند. هیچ وقت یادم نمی‌رود آقایان نوشتند زیدان خداحافظی کرد چرا دایی خداحافظی نکرد. چرا زمانی که زیدان برگشت ، مقاله ای ننوشتند؟ بعضی آقایان نان به نرخ روز خورند. چرا جواب مقاله‌های خودشان را ندادند؟ ببینید یک واقعیت را روشن کنم. تیم ملی بازیکن ملی می‌خواهد. شرایط باشگاهی یا ملی فرق می‌کند. در دوره‌های گذشته بودند کسانی که یک تنه تیم باشگاهی خود را می‌چرخاند ولی در تیم ملی حرفی برای گفتن نداشتند. پیراهن ملی چیز دیگری است و هر کس نمی‌تواند این فشار را تحمل کند.

آقایان می‌گویند این مانده، فلانی سوخته و … چقدر به آقایان فرصت داده شده، مگر به من فرصت داده شده است؟ در بازی با عمان ۲۰ دقیقه آمدم داخل زمین و به خودم ثابت کردم. خوشحال می‌شوم کسی بیاید خودش را ثابت کند و دایی را کنار بزند. زمانی که من آمدم ، صمد مرفاوی و اصغر مدیر روستا فیکس تیم ملی بودند. با ۲۰ دقیقه خودم را ثابت کردم و فیکس تیم ملی شدم. بازیکنان دیگر را نگاه کنید، همه شایسته‌اند و باید از من بهتر باشند که بیایند جای من را بگیرند، کاری به کسی ندارم و هیچ وقت از خودم تعریف نکردم ولی مطمئن باشید بهترینم که هستم.

خیلی‌ها خودشان را مقابل تیمهای سوم و چهارم نشان داده‌اند ولی کسانی حرف می‌زنند که در کار مربیگری هیچ چیز نبوده‌اند یک تیم را از دست دوم به دسته یک نیاورده‌اند.


چرا مربی؟


چون منافع بعضی مربیان هم در خطر افتاده است . آقایی که راجع من اظهار نظر می‌‌کند بازیکنش بدرد میدان میوه و تره‌بار می‌خورد. این مربی باید برود بازیکنش را درست کند. هیچوقت جواب کسی را نمی دهم ولی برای آدم سنگین است که یک آدمی که نه سنگینی دارد و نه عددی است درباره من اظهار نظر کند. اگر سرش به تنش بیارزد حرفی نیست ولی بزرگترین افتخارش این است که دستیار فلان مربی بوده.


چه کسی باید درباره دایی اظهار نظر کند؟


– من نه، کسی که در تیم ملی است . شخص دایی هیچ فرقی با دیگر بازیکنان تیم ملی ندارد . کسی باید اظهار نظر کند که در این فوتبال زحمت کشیده باشند، کارنامه مثبت از همه لحاظ داشته باشد.


مثل علی پروین؟


از هر کسی که می‌خواهند می‌توانند نقل قول درباره تیم ملی بگیرند ولی آخرش چه شد ؟ من کجا هستم و آقایان کجا ؟ اگر من حق نبودم . خدا با من نبود تا الان نبودم خیلی وقت پیش می‌رفتم. حق من هست که الان در تیم ملی هستم . تا وقتی که باشم جزو بهترین ها خواهم بود. آقایان هر اظهار نظری بخواهند می‌توانند بکنند. اگر قرار بود با حرفهای آقایان خط بخورم که زودتر از این باید از فوتبال خداحافظی می کردم. یکی از همین آقایان چند سال قبل زنگ زد و گفت فوتبالت را نابود می‌کنم. من فکر می کنم اینها عقده‌های دیگری دارند. این عقده را دارند که من هیچ وقت حسابشان نکردمصحبت از پروین کردیم…


برای او احترام زیادی قائلم و آن مقطع هم که با هم مشکل برخوردیم از حقم دفاع کردم . مطمئن باشید سرم را بخاطر اینکه احقاق حق کنم ،می‌دهم.


چه کسی در دنیای فوتبال علی دایی را حمایت کرده است؟


هیچ کس، فقط خدا وکسانی که در این چند سال با من کار کرده‌اند و زحمت کشیده‌اند و بچه‌هایی که با من بازی کرده‌اند. تمام افتخاراتی که بدست آوردم انفرادی نبوده و اگر آنها نبودند من به جایی نمی رسیدم.


بعد از فوتبال چکار می‌کنید؟


– در سطح مربیگری یا مدیریت علاقه دارم تا به فوتبال ادامه دهم ولی باید شرایط را ببینم.


حرفهایی بود درباره تیم صبا و علی دایی. نقل قول‌هایی بود که دایی در تیم صبا خط و مشی تعریف می‌کند؟


– به هیچ وجه. خدا را شکر ضیایی تنها آدمی است که با کاپیتانش هم درباره تیم صحبت نمی‌کند. از وقتی او آمده نه تنها با من با هیچ بازیکن راجع به تیم صحبت نکرده است.


هدف شما از بازی کردن در سطح باشگاهی چیست؟ در آمد، تیم خوب و ….


همه چیز. تیم خوب به چه می‌گویید؟ حاشیه نداشته باشد. مدیریت، بچه‌هایش خوب باشند که صبا باتری همه آنها را دارد. تیمی که در اولین سال خود قهرمان جام حذفی می‌شود و می‌تواند در مسابقات آسیایی بازی کند همه چیز دارد. کادر مدیریت قوی دارد و آدمهای خوبی دور هم جمع کرده است.


اما می‌گویند صبا باتری به درد مسابقات آسیایی نمی‌خورد؟

چنین نظری را قبول ندارم . اگر ۲و ۳ تیم باشد که شخصیت مسابقات آسیایی را داشته باشد اولی‌اش صبا باتری است. با توجه به مدیریت و بازیکنان آن که تلفیقی از جوانهایی که به بزرگترها احترام می‌گذارند و بزرگترهایی که به کوچکترها کمک می‌کنند. رابطه خوبی میان بازیکنان است که البته به دلیل وجود سردار شهریایی و مرادی است. ما صاحب مجموعه خوب هستیم که می‌توانیم بهتر از این کار کنیم.


صبا از گروه خود صعود می‌کند؟


تمام تلاشمان صعود به مرحله بعد است . در لیگ برتر هم برای رسیدن به همین هدف ، تجربه اندوزی می‌کنیم. مسابقه اول را خوب بردیم اما در بازیدوم روی کم تجربگی باختیم.


به فکر سومین عنوان برترین بازیکن آسیا هستید؟


تمام تلاشمان را می‌کنم و هیچ چیز غیر ممکن نیست. گفتم برای جام جهانی برنامه‌ریزی کرده‌ام و در این یک ماه در خودم پیشرفت احساس می‌کنم.


مشغله زیادی در زندگی دارید کسانی که در زندگی شما هستند از شما احساس رضایت می‌کنند؟


فعلاً تمام زندگی ام متمرکز ورزش است. بعد از خانواده‌ام ، زندگی و ورزش‌ام مهم است. کنار خودم ،برادر و شریک خوبی دارم که کمکم می‌کنند. درس را هم که تمام کرده‌ام و بزرگترین دغدغه من تلاش برای موفقیت در جام جهانی است.


استرس‌هایی که از فوتبال ناشی می‌شود زندگی شما را تحت شعاع قرار نمی‌دهد؟


خدا به من آنقدر جنبه داده است که هیچ یک از این مسائل را با هم قاطی نمی کنم.


با تیم ملی شروع کردیم با تیم ملی هم تمام می‌کنیم. با کدام بازیکن در خط حمله راحت هستید؟


-همه خوب هستند. هر بازیکنی را که کادر فنی ترجیح بدهد ،با او هماهنگ می‌شوم.