علی دایی، چهارمین گلزن برتر قرن ۲۱ فوتبال

برنا: در لیست فدراسیون جهانی آمار و تاریخ فوتبال گل های زده شده بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ مد نظر قرار گرفته است. همچنین آن گل هایی مورد نظر این فدراسیون بوده که در سطح ملی و همچنین در سطح بازی های باشگاه های بین المللی به ثمر رسیده است.

در این فهرست رود فن نیسلتروی مهاجم سابق تیم ملی هلند با ۸۵ گل در صدر قرار دارد و تیری هانری فرانسوی با ۸۵ گل در رده دوم ایستاده است. ضمن اینکه دیده دروگبا از ساحل عاج با ۸۳ گلف میروسلاو کلوزه از آلمان با ۸۱ گل، ساموئل اتوئو از کامرون با ۷۹ گل، فلاویو داسیلوا از آنگولا با ۷۳ گل، دیمیتار برباتوف از بلغارستان با ۷۱ گل، رائول گونزالس از اسپانیا با ۷۱ گل، داوید ویا از اسپانیا با ۶۸ گل و آندره سوچنکو از اوکراین نیز با همین تعداد گل زده رده های سوم تا دهم را در اختیار دارند.

از قاره آسیا نیز بدر الموتاوا از کویت با ۴۸ گل زده در رده نخست قاره و ۳۶ جهان ایستاده است و یاسر القحطانی از عربستان و محمد نوح عالم شاه از سنگاپور هر کدام با ۴۷ گل به عنوان دومین و سومین گلزن برتر آسیا عناوین ۳۹ و ۴۰ رده بندی جهانی را به خود اختصاص داده اند.

از کشورمان نیز نام علی دایی مهاجم سابق تیم ملی سرمربی فعلی راه آهن دیده می شود. آقای گل فوتبال جهان در دهه اول قرن ۲۱ موفق شد ۳۹ برای تیم ملی و ۵ گل بین المللی نیز برای هرتابرلین و صبا باتری به ثمر برساند تا رده چهارم آسیا و ۵۱ دنیا قرار بگیرد.

دایی در این فهرست از مهاجمان سرشناسی همچون کارلوس ته وز، امانوئل آدبایور، سیمائو سابروسا، فرانک لمپارد، الساندرو دل پیرو و فرناندو تورس بالاتر ایستاده است.