عمق ۱۴ کیلومتری زلزله قم ، مانع تخریب شده‌است
عمق ۱۴ کیلومتری زلزله قم ، مانع تخریب شده‌است


خبرگزاری فارس: رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشور علت عدم وجود آثار تخریبی ناشی از زلزله کهک قم را عمق ۱۴ کیلومتری کانون زلزله عنوان کرد.


مهدی رضاپور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس با اشاره به پس لرزه ۹/۳ ریشتری صبح امروز زلزله کهک قم، عمیق بودن کانون زلزله را اصلی ترین عامل عدم وجود آثار تخریبی ناشی از زلزله مذکور عنوان کرد و گفت: البته شرایط زمین شناسی منطقه و فاصله کانون زلزله از نقاط مسکونی نیز در این رابطه بی‌تاثیر نبوده است.
وی افزود: اگر عمق زلزله کمتر و به سطح، نزدیکتر بود مطمئنا تخریب‌هایی نیز در پی داشت.علاوه بر این فاصله گسل از شهر در نتایج وقوع حادثه نقش مهمی داشته است.
رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشور خاطرنشان کرد: عمیق بودن کانون زلزله موجب شد که زلزله در شهرهای سایر استانهای مجاور نیز احساس شود.
وی در پاسخ به این سوال که فعال شدن گسل مذکور آیا تاثیری در فعال شدن گسل‌های تهران دارد، تاکید کرد: این گسل ۱۵۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد و به هیچ عنوان گسل‌های تهران را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.
به گفته رضاپور تعداد پس لرزه‌های ناشی از زلزله کهک قم از ساعت ۱۸ عصر روز دوشنبه تا امروز صبح بیش از ۹۰ مورد بوده که بزرگی این پس لرزه‌ها بین ۴/۴ تا ۵/۱ ریشتر بوده است.