عملکرد تیم ملی کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی چین

عملکرد تیم ملی کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی چین

خبرگزاری فارس: ره‌آورد تیم ملی کشتی آزاد ایران از سی و نهمین دوره مسابقات جهانی این رشته در چین یک مدال طلا، یک نقره و دو برنز بود.

به گزارش خبرگزار ی فارس، پس از شوکی که با رفتن محمدرضا طالقانی و حضور محمد رضا یزدانی خرم، مدیری بیگانه با کشتی در ورزش اول کشور، ایجاد شد، تیم‌های ملی کشتی فرنگی و آزاد ایران در مسابقات جهانی ۲۰۰۶ به نتایج درخشانی دست یافتند.
در رشته فرنگی شاگردان محمد بنا که سال گذشته توسط حمید سوریان و علی اشکانی به مدال طلا و نقره جهان دست یافته بودند در چین نیز با طلای سوریان و برنز سامان طهماسبی افتخار آفرین شدند. این بار فرنگی ایران با صعودی پنج پله‌ای به رده پنجم دنیا رسید.
کشتی آزاد که در بوداپست ششم شده بود، در چین به مقام نایب قهرمانی دست یافت. آزادکاران ایران در سی و نهمین دوره مسابقات جهانی به یک مدال طلا، یک نقره و یک برنز دست یافتند. عملکرد شاگردان منصور برزگر در این دوره از مسابقات پیش روی شماست.
وزن ۵۵ کیلوگرم: تقی داداشی (هشتم)
داداشی که در بوداپست نیز نماینده سبک وزن ایران بود با آمادگی و روحیه بالاتری عازم چین شد. او در کشتی اول الویس الگین از پالائو را به راحتی شکست داد. ناران باتور مغول نیز مغلوب داداشی شد اما او در سومین کشتی نتوانست از سد سامی هنسون آمریکایی عبور کند و با قرار گرفتن در رده هشتم جهان از دور مسابقات حذف شد.
در این وزن رادو سلاو ولیکوف بلغار طلایی شد. بشیک خودخوف روس به مدال نقره بسنده کرد و نامیک عبدالله اف آذربایجانی و سامی هنسون آمریکایی مشترکاً به مقام سوم رسیدند.
وزن ۶۰ کیلوگرم: مراد محمدی (طلا)
مراد محمدی در بوداپست تک مدال برنز مشترک کاروان آزادکاران ایران را به نام خود ثبت کرد. او قول داده بود در چین رنگ مدالش را بهبود بخشد که چنین هم شد.
محمدی این قهرمان خوش اخلاق مازندرانی، با شکست کشتی‌گیران مقدونیه، اوکراین، گرجستان و ژاپن به دیدار فینال رسید و در یک کشتی هجومی و برتر توانست مایک زادیک آمریکایی را با اقتدار شکست دهد و صاحب مدال طلای جهان شود. زادیک دوم شد و برنز مشترک نیز به ماولت باتیروف و تاکاستوکا از ژاپن رسید.
وزن ۶۶ کیلوگرم: مسعود مصطفی جوکار (دوازدهم)
نایب قهرمان المپیک آتن در وزن جدید هم امید زیادی به کسب مدال داشت اما مسابقات جهانی چین به کام مسعود مصطفی جوکار نبود. جوکار بعد از ضربه کردن گیبونز از پالائو به مصاف اسپرودینوف قزاق رفت و در دو تایم مغلوب این کشتی گیر شد تا از دور رقابت‌ها حذف شود. جوکار در رده دوازدهم جهان قرار گرفت.
در این وزن بیل زادیک از آمریکا به مقام نخست رسید. اوتار توشیا شویلی گرجی دوم شد و جئاندری گارزون کوبایی و آندری استادنیک اوکراینی به مقام سوم دست یافتند.
وزن ۷۴ کیلوگرم: علی اصغر بذری (نقره)
بذری اولین مسابقه جهانی خود را در وزنی جدید تجربه می‌کرد. وی که هنوز هم حضور در المپیک آتن را حق خود می داند ابتدا کشتی گیر قزاق را شکست داد. او در ادامه موفق شد استفان گئورگیتا از رومانی، پرتیس لاف از آمریکا و مراد گایداردف از روس را از پیش رو بردارد اما در کشتی فینال عملکرد ضعیفی داشت و در یک مبارزه انتقاد آمیز مغلوب ابراگیم آلداتوف اوکراینی شد تا به مدال نقره بسنده کند.
در این وزن سوسلان تیگیف ازبک و پرتیس لاف آمریکایی مشترکا سوم شدند.
وزن ۸۴ کیلوگرم: رضا یزدانی (برنز)
پدیده مسابقات لیگ ۸۴ پیش از آغاز مسابقات، امید اول ایران برای کسب مدال طلای جهان محسوب می‌شد. او در کشتی اول کوین راویلدس از آفریقا را شکست داد اما در دور دوم نتوانست از سد ساجید ساجیدوف روس عبور کند. او در گروه بازنده‌ها مقتدرانه حاضر شد و با شکست کشتی گیر کانادایی، رادو سلاو هوربیک لهستانی و ضربه کردن تاراس دانکوی اوکراینی به مدال برنز جهان دست یافت. دیگر مدال برنز این وزن از آن سوخیف ا زبک شد ضمن این که ساجید ساجیدوف به مدال طلا رسید و ریواز میندوراشویلی به مدال نقره دست یافت.
وزن ۹۶ کیلوگرم: علیرضا حیدری (پنجم)
کاپیتان که بعد از میدان المپیک در هیچ مسابقه رسمی دیگری ظاهر نشده بود گرچه عزم کسب هفتمین مدال را داشت اما نتوانست رکورد جهان پهلوان تختی را جابجا کند.
حیدری در دور اول دانیل کورمایر کشتی گیر سختکوش آمریکا را شکست داد. او در کشتی بعدی خود همچون دو بار گذشته مغلوب گئورکی گوگچلیدزه گرجی شد و در گروه بازنده‌ها پس از عدم حضور بودور از اسلوواکی روی تشک و شکست کورپنیناکوف قرقیز به مصاف روسلان شیخ اف بلاروس رفت و نتوانست از سد این حریف عبور کند تا شکست تلخی را در چین تجربه کند.
در این وزن حاجی مراد گاتسالوف روس همانند دو سال گذشته قهرمان شد و گوگچلیدزه هم به مدال نقره رسید.
وزن ۱۲۰ کیلوگرم: فردین معصومی (برنز)
فردین معصومی که با پشت سر گذاشتن تورنمنت‌های مختلف، به یک سنگین وزن با تجربه مبدل شده است در کشتی اول خود رادوسلاو کنتوان از رومانی را مغلوب ساخت. مارید موتالیموف قزاق هم مغلوب فردین شد و در کشتی سوم تامسون آمریکایی شکست را از معصومی پذیرفت.
قبول شکست برابر کورماگمد کورماگمادوف معصومی را به گروه بازنده‌ها برد که سنگین وزن ایران با شکست حریف مغول خود به مدال برنز مسابقات جهانی دست یافت.
آرتور تایمازوف ازبک قهرمان سنگین وزن دنیا شد و ماگمادوف نیز در جایگاه دوم قرار گرفت.