عوامل پلیس امنیت درصورت مشاهده آشکاردیشهای ماهواره در منازل وارد عمل می‌شوند

در حالی که وزیر کشور روز گذشته در خصوص جمع‌آوری آنتن‌های ماهواره اعلام کرد که قانون کماکان به قوت خود باقیست و هیچ برنامه جدیدی در مورد این قانون وجود ندارد، مدیرکل مبارزه با مفاسد اجتماعی ناجا نیز گفت: قانون فعلی در این زمینه را به تدریج اعمال می‌کنیم.  


سردار احمد روزبهانی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» ایسنا  با بیان این که قانون صراحتا اعلام کرده است: «تولید، ورود، انبار، نصب، فروش و استفاده از گیرنده و تجهیزات ماهواره ممنوع بوده و متخلف مشمول مجازات قانونی خواهد بود»، تصریح کرد: از زمان به روی کار آمدن سردار احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، مقدمات جمع‌آوری آنتن‌های ماهواره به منظور اعمال قانون فراهم شده است.


وی افزود: بر این اساس پلیس نیز وارد عمل شده و تجهیزاتی که در دید عموم بوده و یا برای پلیس آشکار باشد را به عنوان جرم مشهود، توقیف می‌کند.


سردار روزبهانی تاکید کرد: هر گونه ورود به منزل از سوی ماموران نیروی انتظامی باید با مجوز قانونی بوده و در مواردی که دیش ماهواره‌، به طور آشکار مشاهده شود، پلیس بدون مجوز هم می‌تواند وارد عمل ‌شود.


وی با اظهار این که تنها افرادی که دلایلشان پس از مراجعه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد مقبولیت شورای مربوطه قرار بگیرد، حق استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای را دارند، به ایسنا گفت: شهروندان می‌توانند نسبت به ورود ماموران انتظامی در صورت عدم ارائه کارت و مجوز قضایی به منزل یا پشت بام جلوگیری کنند و در غیر این صورت پلیس با مجوز قانونی حق ورود دارد.


مدیرکل مبارزه با مفاسد اجتماعی ناجا در خصوص اجرای طرح ویژه برای جمع آوری تجهیزات ماهواره‌ای، تأکید کرد: طرح ویژه‌ای وجود ندارد و پلیس برای ایجاد احساس امنیت، این قانون اعمال می‌کند.


اظهارات سردار روزبهانی در حالیست که محمد تورنگ، رییس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا جمع‌آوری دیش‌های ماهواره از منازل سطح شهر شدت یافته است، تصریح کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با ماهواره تغییری نکرده و همان سیاست‌های قبلی است.


وی با بیان این که تا روز گذشته با اعلام شکایت خصوصی در زمینه مزاحمت‌های ایجاد شده از قبل استفاده برخی شهروندان از ماهواره در منازلشان، موضوع پیگیری می‌شد، به ایسنا گفت: در راستای ادامه اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی، از صبح امروز علاوه بر پیگیری شکایات مردمی در این باره، عوامل اطلاعات و پلیس امنیت در صورت مشاهده آشکار آنتن‌ یا دیش‌های ماهواره بر روی پشت بام و یا پنجره منازل، با اخذ دستور قضایی رأسا برای اعمال قانون وارد عمل شده‌اند.


وی به خانواده‌ها توصیه کرد که با توجه به اثرات سوء برنامه‌های ماهواره بخصوص بر روی جوانان و نوجوانان‏، با خودداری از استفاده از ماهواره‏، علاوه بر رعایت قانون‏، بر تماشای برنامه‌های شبکه‌های رسانه ملی تاکید داشته باشند.