عینک، خطر بالا رفتن نمره چشم را در کودکان افزایش می‌دهد
رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران :


عینک، خطر بالا رفتن نمره چشم را در کودکان افزایش می‌دهد


خبرگزاری فارس: رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران گفت: عینک، خطر بالا رفتن نمره چشم را در کودکان افزایش می‌دهد.


به گزاش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران، پرویز زرین‌بخش جراح و چشم‌پزشک اظهار داشت: با وجود آن که عینک در بسیاری از موارد تنها وسیله اصلاح عیوب انکساری چشم، به شمار می‌رود اما نتیجه جدیدترین یافته‌های پژوهشگران امریکایی؛ استرالیایی، سنگاپوری، هنگ‌کنگی، و .. بیانگر آن است ، یکی از بهترین روش‌های اصلاح عیوب انکساری در کودکان، لنزهای “ارتوکی” و لنزهای RGP است، به شرط آن که فرد شرایط استفاده از آن را داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه عینک راحت‌ترین وسیله اصلاح عیوب انکساری در کودکان و بزرگسالان به شمار می‌رود، یادآورشد: بکارگیری لنزهای سخت و “لنزهای شارژ‌ کننده چشم”‌ که فرد، هنگام خواب شبانه آن‌ها را داخل چشم گذاشته و صبح روز بعد آن را خارج می‌کند در صورتی که شخص امکان استفاده و شرایط آن را داشته باشد، بهترین گزینه برای اصلاح عیوب انکساری کودکان است.
وی تصریح کرد: مطالعات پزشکی در مورد لنزهای سخت GP نشان می‌دهد، ۷۰ درصد کودکانی که از این لنزها استفاده کرده‌اند به طور دایمی به آن عادت کرده‌اند.
زرین‌بخش ادامه داد: در یک بررسی همچنین مشاهده می‌شود که بهره‌گیری از لنزهای سخت GP سیر پیشرفت نزدیک‌بینی در افراد را کند کرده است.
زرین‌بخش یادآور شد: حتی نوزادانی که مشکل دید دارند ، زیر نظر پزشک متخصص می‌توانند از لنز استفاده کنند اما لنزهای “ارتوکی”‌تنها برای کودکان بالای ۷ سال توصیه می‌شود.
وی محدودیت‌ میدان دید افراد، غیرعادی (کوچک‌تر و بزرگ‌تر) نشان دادن چشم از پشت عینک، محدودیت‌ تحرک در کودکان، تحمل نکردن عینک و غیره را از جمله مشکلاتی برشمرد که افراد را متمایل به استفاده از لنزهای چشمی می‌کند.
این چشم‌پزشک تصریح کرد: البته رعایت مسایل بهداشتی لنزهای چشمی نیز بسیار مهم بوده و تهیه لنزهای طبی و رنگی می‌بایست با رعایت کامل موازین بهداشتی و زیر نظر چشم‌پزشک صورت گیرد.
زرین‌بخش یکی از دلایل گرایش افراد به عینک را به غیر از سهولت استفاده در پایین بودن قیمت آن نسبت به لنزها برشمرده و گفت: هر چند در مواردی تشخیص داده می‌شود کودک بهتر است برای اصلاح عیوب انکساری چشم از لنزهای “آرتوکی” استفاده کند اما به دلیل پایین بودن توان اقتصادی خانواده و محدودیت‌های دیگر بسیاری از پزشکان استفاده از عینک را هنوز توصیه می‌کند.
زرین‌بخش در پایان با تاکید بر اینکه انتخاب صحیح بیمار خود باعث موفقیت در امر درمان می‌شود، گفت: در صورت آن که والدین قادر به تهیه لنزهای چشمی طبق تجویز پزشک باشند می‌توان نسبت به درمان بسیاری از عیوب انکساری چشم در سنین کودکی و با بهره‌گیری از لنزهایی که توسط چشم‌پزشک تجویز می‌شود امیدوار بود.