فخیم زاده و سریال جدیدش


    مهدی فخیم زاده متولد سال ۱۳۲۱ فارغ التحصیل لیسانس ادبیات و زبان فرانسه از دانشگاه تهران و دارای
    تحصیلات ناتمام در دانشکده هنرهای دراماتیک می باشد.
    – فعالیت در سینما را با بازی در فیلم « تپلی»رضا میر لوحی در سال ۱۳۵۱ آغاز کرد. دو فیلم خواستگاری و همسر از ساخته های او به ترتیب در سالهای ۱۳۶۹ و ۱۳۷۳ به عنوان دومین فیلم پرفروش سال نمایش دست یافتند.
    فخیم زاده بعد از موفقیت در ساخت فیلم هایی نظیر تنها ترین سردار، ولایت عشق، خواب و بیدار، حس سوم اینک مشغول ساخت فیلم «بی صدا فریاد کن» است که در حال حاضر مشغول تدوین آن می باشد.

    مهدی فخیم‌زاده در رابطه با فیلم جدیدش گفت: در کارهای خودم همیشه در نقشی بازی می‌کنم که بدانم می‌تواند به نقشی برجسته بدل شود و در کارتازه‌ام «بی صدا فریاد کن» نیز این اتفاق افتاده است.
    «مهدی فخیم‌زاده» نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان مجموعه تلویزیونی «بی‌صدا فریاد کن» درباره زمان پخش این مجموعه گفت: بخش مجموعه «بی‌صدا فریاد کن» از اواخر مهرماه یعنی پس از ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود. این مجموعه قرار است در ۱۴ قسمت ۵۰ دقیقه ای روی آنتن برود و به مانند دیگر کارهای تلویزیونی‌ام پس از پخش قسمت آخر پشت صحنه مجموعه در دو قسمت مجزا پخش خواهد شد.
    وی درباره تغییر نام این مجموعه، گفت: کلمه «بی‌صدا» با محتوای کار خیلی هماهنگ است اما در این زمینه که بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند، مشکل داشتم و به همین خاطر «فریاد کردن» را هم به اسم اولیه اضافه کردم، چون معتقدم اسم کار باید اشاره‌ای به اتفاقات آن داشته باشد، یعنی دقیقا با قالب کار هماهنگی کامل داشته باشد تا بیننده بعد از شنیدن نام مجموعه، متوجه شود با چه چیزی رو به رو است و «بی صدا فریاد کن» هم دقیقا درباره همین معضل است؛ مرگ با قرص‌های تقلبی اکس و برنج که هم فریاد است و هم بی صدا.
    «فخیم‌زاده» در این مجموعه ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی به نام غلام است. او در پاسخ به این سؤال که آیا این شخصیت می‌تواند به مانند شخصیت‌های دیگرش درمجموعه های «حس سوم» و «خواب و بیدار»، مورد توجه مخاطب قرار گیرد، گفت: در کارهای خودم همیشه در نقشی بازی می‌کنم که بدانم می‌تواند برجسته شود. این نقش با شخصیت «ایرج» در مجموعه‌ی «حس سوم» هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند و تنها شباهتشان این است که هر دو جنوب شهری هستند. ایرج آدم ساده‌ای بود؛ اما غلام شخصیت شارلاتانی دارد؛ کسی است که سال‌ها در زندان بوده و تازه از تبیعد برگشته است.
    فخیم زاده درباره دلایل برعهده گرفتن تهیه‌کنندگی سریال گفت: پذیرفتن تهیه‌کنندگی “بی‌صدا فریاد کن” در شرایطی که کارگردانی و بازیگری این سریال را نیز بر عهده دارم، کار چندان آسانی نبود. البته از قبل از انقلاب، تهیه‌کنندگی را تجربه کرده‌ام. پس از انقلاب و تا سال ۶۶ نیز هر چه فیلم ساختم مانند «‌تشریفات» و«مسافران مهتاب» و «فرار» تهیه‌کنندگی را خودم بر عهده داشتم،از سال ۶۶ تهیه‌کنندگی را به تدریج کنار گذاشتم از ساخت «همسر» دیگر این کار را انجام ندادم. «بی صدا» نیز با مشکلاتی روبه‌رو شد که مجبور شدم تهیه‌کنندگی آن را بر عهده بگیرم وگرنه چندان تمایلی نداشتم.
    
    «بی‌صدا فریاد کن» درباره تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قرص‌های تقلبی اکس است. در خلاصه داستان این سریال آمده است: آمبولانسی آژیرکشان بیمار بیهوشی را به بیمارستان می‌رساند. دکتر لیلا افخمی افسر نیروی انتظامی در بیمارستان به بررسی اوضاع فرد مسموم می‌پردازد. بیمار بر اثر مصرف قرص اکس می‌میرد. فردای همان روز سردار باقری از بیمارستان نیروی انتظامی دیدن می‌کند. علت مرگ بیمار در شب گذشته و موارد دیگر که بر اثر مصرف قرص اکس مرده‌اند بررسی می‌شود. لیلا معتقد است،عده‌ای در داخل کشور به تولید این مواد دست زده‌اند. به علت این که در ترکیب مواد از تجربه‌ی کافی برخوردار نبودند، سمی را تولید کرده‌اند که در مدت کوتاهی مصرف کننده را می‌کشد. سردار به لیلا دستور می‌دهد که پیگیراین پرونده شوند و موضوع را بررسی نماید، لیلا کسانی که در این رابطه دخیل هستند را تحت نظر می‌گیرد و مکان‌هایی را جهت مراقبت از منازل آن‌ها تعبیه می‌کند، یکی از این افراد شخصی به نام «چنگیز تورانی»، منزل وی تحت مراقبت دایم قرار می‌گیرد و رفت و آمدهای او نیز کنترل می‌شود. در شبی ماشین چنگیز تورانی تعقیب می‌شود، او به اتفاق برادرش یوسف وارد یک ساختمان می‌شوند که متعلق به دخترش مونا است. داماد چنگیز (بهرام) به شدت مونا را کتک زده و بدین وسیله می‌خواسته چنگیز را به آن جا بکشاند.
    
    مهدی فخیم‌زاده، محمدصادقی، فریبا کوثری، سارا خوئینی‌ها، لیلا برخورداری، فرداد صفاخو، انوشیروان فاطمی، لیلا کریمی، فرهاد قائمیان بازیگران اصلی این مجموعه هستند.
    دیگر عوامل دست اندرکار این پروژه تلویزیونی عبارتند از: مدیرتصویربرداری: ناصر کاووسی، مدیر صدابرداری:جواد مقدسی، طراح صحنه و لباس:مجید شهبازی، طراح گریم: مهدیه اعرابی، مدیرتولید: منوچهر رهنما، پشتیبانی تولید: حسن مصطفوی، منشی صحنه و دستیار تدوین: مریم نراقی، عکاس:نادر فوقانی، مشاور کارشناس انتظامی: سرهنگ باقرگودرزی، جلوه‌های ویژه: عظیم محمدی، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: بابک احمدیان، محصول گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما.
    بنا بر این گزارش، تدوین یازده قسمت از مجموعه تلویزیونی «بی‌صدا فریاد کن» به کارگردانی مهدی فخیم زاده توسط حمیدرضا قربانی در استودیو «نوفه» به پایان رسید و همزمان ساخت موسیقی و صداگذاری به ترتیب توسط کارن همایونفر و مهدی صادقی در حال انجام است.