«فرزند خاک»، «خاک آشنا» رکوردار بیشترین کاندیدا

دوفیلم سینمایی «فرزند خاک» ساخته‌ی محمد علی آهنگر و «خاک آشنا» به کارگردانی بهمن فرمان آرا با کاندید شدن در ۱۲ رشته، درصدر کاندید‌اهای دوازدهمین جشن بزرگ سینما قرار دارند.


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلم «دعوت» ابراهیم حاتمی‌کیا با ۱۰ رشته، «کتاب قانون» مازیار میری با ۷ کاندیدا، «صد سال به این سال‌ها» سامان مقدم با ۶ کاندیدا دیگر فیلم‌های موفق این دوره جشن هستند.


فیلم «خواب لیلا» مهرداد میرفلاح در ۴ رشته و «دیوار» محمدعلی طالبی در ۳ رشته کاندید شده‌اند و فیلم‌های «به‌همین سادگی» رضا میرکریمی ، «باد در علفزار می‌پیچد» خسرو معصومی، «دایره‌ی زنگی» پریسا بخت‌آور، «آتش سبز» محمدرضا اصلانی، «درمیان ابرها» روح‌اله حجازی و «آن مرد آمد» حمید بهمنی از فیلم‌هایی هستند که در دو رشته کاندید شده‌اند.


هشت فیلم «زمانی برای دوست داشتن» ابراهیم فروزش، «ستاره بود» و «ستاره می‌شود» فریدون جیرانی، «پرچم‌های قلعه کاوه» محمد نوری‌زاد، «زن دوم» سیروس الوند، «حس پنهان» مصطفی رزاق کریمی، «ریسمان باز» مهرشاد کارخانی و «همیشه پای یک زن درمیان است» کمال تبریزی از فیلم‌هایی هستند که دریک رشته در دوازدهمین جشن بزرگ سینمای ایران کاندید شده‌اند.



اسامی نامزدهای هر بخش به شرح زیر منتخب شده‌اند:


• بهترین فیلم


۱- باد در علفزارها می‌پیچد


۲- دعوت


۳- دیوار


۴- خاک آشنا


۵- فرزند خاک


• بهترین کارگردانی


۱- رضا میرکریمی برای فیلم به همین سادگی


۲- ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم دعوت


۳- محمدعلی طالبی برای فیلم دیوار


۴- بهمن فرمان‌آرا برای فیلم خاک آشنا


۵- محمدعلی باشه‌آهنگر برای فیلم فرزند خاک


• بهترین فیلمنامه


۱- رضا میرکریمی و شادمهر راستین برای فیلم به همین سادگی


۲- ابراهیم‌ حاتمی‌کیا و چیستا یثربی برای فیلم دعوت


۳- اصغر فرهادی برای فیلم دایره زنگی


۴- بهمن فرمان‌آرا برای فیلم خاک آشنا


۵- محمدعلی آهنگر و محمدرضا گوهری برای فیلم فرزند خاک


• بهترین فیلمبرداری


۱- مرتضی پورصمدی برای فیلم آتش سبز


۲- محمود کلاری برای فیلم خاک آشنا


۳- تورج منصوری برای فیلم دعوت


۴- علیرضا زرین‌دست برای فیلم فرزند خاک


۵- محمود کلاری برای فیلم صد سال به این سال‌ها


• بهترین موسیقی متن


۱ـ کارن همایون‌فر برای فیلم خاک آشنا


۲- محمدرضا علیقلی برای فیلم دعوت


۳- آریا عظیمی‌نژاد برای فیلم فرزند خاک


۴- محمدرضا علیقلی برای فیلم کتاب قانون


۵- کارن همایون‌فر برای فیلم صد سال به این سال‌ها


• بهترین بازیگر نقش اول مرد


۱- صابر ابر برای فیلم دایره زنگی


۲-عزت‌الله انتظامی برای فیلم ستاره می‌شود


۳- پرویز پرستویی برای فیلم کتاب قانون


۴- علی شادمان برای فیلم زمانی برای دوست داشتن


۵- خسرو شکیبایی برای فیلم ستاره بود


• بهترین بازیگر نقش اول زن


۱- دارین خمسه برای فیلم کتاب قانون


۲- گوهر خیراندیش برای فیلم دعوت


۳- مریلا زارعی برای فیلم دعوت


۴- الناز شاکردوست برای فیلم در میان ابرها


۵- فاطمه معتمدآریا برای فیلم صد سال به این سال‌ها


* بهترین بازیگر نقش مکمل زن


۱- نگار جواهریان برای فیلم کتاب قانون


۲- نیکو خردمند برای فیلم خاک آشنا


۳- فریده سپاه‌منصور برای فیلم کتاب قانون


۴- مهتاب نصیرپور برای فیلم فرزند خاک


۵- رویا نونهالی برای فیلم خاک آشنا


• بهترین بازیگر نقش مکمل مرد


۱- امیر آقایی برای فیلم زن دوم


۲- حامد بهداد برای فیلم حس پنهان


۳- بابک حمیدیان برای فیلم ریسمان باز


۴- داود فتحعلی بیگی برای فیلم کتاب قانون


۵- رضا کیانیان برای فیلم همیشه پای یک زن در میان است


• بهترین چهره‌پردازی


۱- مهرداد میرکیانی برای فیلم خاک آشنا


۲- مهرداد میرکیانی برای فیلم در میان ابرها


۳- مهین نویدی برای فیلم دعوت


۴- محسن بابایی برای فیلم فرزند خاک


۵- مهین نویدی برای فیلم صد سال به این سال‌ها


• بهترین جلوه‌های ویژه بصری


۱- علاالدین پژهان برای فیلم آن مرد آمد


۲- امیر سحرخیز برای فیلم خواب لیلا


• بهترین جلوه‌های ویژه میدانی


۱- جواد شریفی برای فیلم آن مرد آمد


۲- محسن روزبهانی برای فیلم خواب لیلا


۳- داود رسولیان برای فیلم فرزند خاک


• بهترین تدوین


۱-عباس گنجوی برای فیلم خاک آشنا


۲- حسن حسندوست برای فیلم دیوار


۳- مهدی حسینی‌وند برای فیلم فرزند خاک


۴- محمدرضا مویینی برای فیلم کتاب قانون


۵- محمدرضا مویینی برای فیلم صد سال به این سال‌ها


• بهترین صدابرداری


۱ـ احمد صالحی برای فیلم باد در علفزارها می‌پیچد


۲- حسن زاهدی برای فیلم خاک آشنا


۳- حسین بشاش برای فیلم در میان ابرها


۴- مهران ملکوتی برای فیلم دعوت


۵- عباس رستگارپور برای فیلم فرزند خاک


• بهترین صداگذاری و میکس


۱- رضا دلپاک و رضا نریمی‌زاده برای فیلم خاک آشنا


۲- مسعود بهنام برای فیلم خواب لیلا


۳- محسن روشن برای فیلم دعوت


۴- محمود موسوی‌نژاد برای فیلم ستاره می‌شود


۵- علیرضا علویان برای فیلم صد سال به این سال‌ها


۶- محمود موسوی‌نژاد برای فیلم فرزند خاک


• بهترین طراحی صحنه و لباس


۱- ژیلا مهرجویی و شعله نواب تهرانی برای فیلم آتش سبز


۲- ایرج رامین‌فر برای فیلم پرچم‌های قلعه کاوه


۳- فرهاد ویلکیجی برای فیلم خاک آشنا


۴- ایرج رامین‌فر برای فیلم خواب لیلا


۵- عباس بلوندی برای فیلم فرزند خاک