مدال آوران المپیک بیشتر دستمزد می گیرند یا فوتبالیست ها؟! +جدول

دستمزدهای نجومی برخی ورزشکاران در کشور چالشی است که در چند سال اخیر به یکی از معضلات اصلی ورزش کشور تبدیل شده است. فارق از اینکه مبالغ میلیاردی لحاظ شده در قرارداد برخی ورزشکاران فاصله ای بسیار با اقتصاد جامعه دارد، نبود سازوکاری مشخص در تعیین دستمزدها و تفاوت فاحش آن با مبالغ قرارداد دیگر ورزشکاران امری نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

پرداخت مبالغ هنگفت به بازیکنان فوتبالی که از لحاظ فنی در حد ضعیف ترین بازیکن لیگ های اروپایی هم نیستند درست در زمانی صورت می گیرد که دیگر رشته های ورزشی کشور با وجود ظرفیت های فراوان و پتانسیل های قوی فردی برای حضور در رقابت ها، به سبب نبود امکانات مالی از پیشرفت های چشم گیر و حضوری پر رنگ در رقابت ها باز می مانند.

چندی پیش خبری منتشر شد که بر اساس آن یکی از بازیکنان مطرح لیگ برتری فوتبال ایران به ازای هر دقیقه بازی، بیش از ۳۲۶ هزار و ۷۹۷ تومان دریافت خواهد کرد. بدین ترتیب اگر فرد مذکور در هر ۳۴ مسابقه لیگ به میدان برود، ۳۰۶۰ دقیقه برای تیمش بازی و یک میلیارد تومان دریافت خواهد کرد.

البته باید به این میزان دستمزد ثبت شده در قراردادها، عدد و رقم سایه ای این افراد از جمله مبالغ و هدایا از سوی دیگر نهادها و یا تشویق های میلیونی باشگاه تبوع برای برآوردن انتظارات حداقلی جامعه ورزشی را هم اضافه کرد. این در حالی است که بازیکنان دیگر در رشته های هر چند نام آور در مسابقات جهانی و المپیک، مبلغی حدود یک دهم قرارداد فصلی آنها را هم در طول سال دریافت نمی کنند.

مقایسه دستمزد سالانه مربیان فوتبال ایران که تنها دستاورد آنها پرورش بازیکنانی همتراز بازیکنان دسته چندمی اروپا است، با مربیانی که شاگردانش مدال های رشته ورزشی خود را در بازی های جهانی درو می کنند، خود گویای بی قاعده و قانون و غیر عادلانه بودن توزیع بیت المال بین کسانی است که با اندک پشتیبانی خواهند توانست پرچم پر افتخار کشور را در مسابقات به اهتزاز درآورند.

در جدول زیر نگاهی کوتاه به تفاوت فاحش در مبالغ قراردادهای ورزشکاران در رشته های مختلف می اندازیم:

قرارداد فوتبالیست ها و مدال آوران المپیک

این در حالی است که میانگین قراردادهای تکواندوکاران ایرانی که رشته ای المپیکی محسوب می شود بین ۱۰ تا ۱۷ میلیون تومان است که با کثر مالیات و عدم پرداخت کامل باشگاهها، در انتها تنها ۵ یا ۶ میلیون تومان مبلغ باقیمانده برای تکواندوکاران باقی می ماند. ضمن اینکه اگر بازیکن بخواهد تیمش را نیز تغییر دهد باید۲۰ درصد قرارداد را نیز به باشگاه بدهد!

مقایسه پاداش ها

نکته جالب در این میان اینکه میزان پاداش در نظر گرفته شده برای مدال آورانی است که در جدول بالا با وجود اخد کمترین مبلغی برای حضور در رقابت ها، افتخاراتی تاریخی در تاریخ ورزشی کشور به ثبت رسانده اند.

وزیر ورزش و جوانان گفته بود: هدیه ویژه دولت به مدال آوران المپیک لندن برای نشان طلا، نقره و برنز به ترتیب ۲۰۰ ، ۱۵۰ و ۱۰۰ سکه خواهد بود. این در حالی است که خبرگزاری ها به بررسی میزان پاداش‌هایی که قهرمانان المپیک برخی از کشورها دریافت می‌کنند پرداخته و از تفاوت چشم گیر هدایای آنها با ورزشکاران ایرانی پرده برداشته اند.
در این گزارش آمده است: چین به عنوان کشوری که بیشترین ورزشکار را داشته و بیشترین مدال‌آوران را نیز به خود اختصاص می‌دهد، به هر قهرمان حدود۵۰ هزار دلار جایزه می دهد.

روسیه به هر قهرمان المپیکی خود ۱۳۰ هزار دلار پاداش می دهد. به گفته رئیس فدراسیون کشتی ترکیه حدود ۸۰۰ هزار دلار از طرف دولت به قهرمانان اهدا می‌شود. حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار هم از سوی مسئولان ورزش کشور به طلایی های لندن تعلق می‌گیرد و با جوایزی که از سوی حامیان مالی اهدا می‌شود چیزی در حدود یک و نیم میلیون دلار دست قهرمان المپیک را می گیرد. «بکر چکر» همچنین از پرداخت حقوق دولتی مادام‌العمر به قهرمانان این کشور خبر داده است.

آمریکایی‌ها در پرداخت پاداش ثابت به قهرمانان ولخرجی نمی‌کنند و هر قهرمان مبلغ ۲۵ هزار دلار دریافت خواهد کرد ما دارندگان مدال طلا پاداش قابل توجهی از جاهای دیگر دریافت می‌کنند. به عنوان مثال یک بنیاد خصوصی در آمریکا بعد از این که رشته کشتی فقط یک مدال طلا در المپیک پکن به دست آورد، تصمیم گرفت برای هر کشتی‌گیری که طلای لندن را کسب کند، جایزه ۲۵۰ هزار دلاری در نظر بگیرد. یک کمپانی تولیدات ورزشی نیز بعد از کسب هشت طلا از سوی «مایکل فلپس» در المپیک قبلی یک میلیون دلار به او پاداش داد که فلپس این پول را صرف امور خیریه کرد.

به گفته الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، دارندگان مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن مبلغ ۵۲۰ هزار دلار جایزه نقدی دریافت خواهند کرد که این فقط جایزه رئیس جمهوری است. کمیته ملی المپیک آذربایجان نیز مبلغ ۲۶۰ هزار دلار به قهرمانانش پرداخت خواهدکرد. کشتی‌گیران آذربایجانی نیز به طور جداگانه در ازای دریافت مدال طلا مبلغ قابل توجه ۷۸۰ هزار دلار به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد.

مدال‌آوران بریتانیا از حامیان مالی مبالغ نسبتا هنگفتی به عنوان پاداش دریافت خواهندکرد. به عنوان مثال «کریس هوی» قهرمان دوچرخه سواری قبل از المپیک پکن حدود ۲۴ هزار پوند در سال درآمد داشت اما پس از این که سه مدال طلا در پکن گرفت درآمدش از یک میلیون پوند هم گذشت. یک حامی مالی به نام اوکتاگون اعلام کرده است که قهرمانان بریتانیا در المپیک لندن حدود دو میلیون پوند پاداش دریافت خواهند کرد.

طلایی های قزاقستان هر کدام مبلغ ۲۵۰ هزار دلار پاداش دریافت می‌کنند و البته دولت قزاقستان بر خلاف بسیاری از کشورها برای مربیان نیز مبلغ قابل توجهی در نظر گرفته است.

کمیته المپیک آفریقای جنوبی برای ورزشکارانی که مدال طلای المپیک کسب کنند حدود ۶۰ هزار دلار در نظر گرفته است.

قهرمانان ژاپنی المپیک مبلغ ۴۰ هزار دلار دریافت خواهند کرد اما این تنها پاداش آنها نیست چرا که دراین کشور نیز حامیان مالی و فدراسیونها حمایت خوبی از مدال آوران دارند. به عنوان مثال فدراسیون‌های شنا و دوچرخه سواری ژاپن به هر قهرمان المپیک لندن حدود ۳۷۰ هزار دلار جایزه می‌دهند و فدراسیون تنیس روی میز این کشور نیز ۱۲۷ هزار دلار به قهرمانان خود جایزه خواهد داد.

بلاروسی ها رقم نسبتا قابل توجهی برای قهرمانان خود در نظر گرفته‌اند و هر ورزشکاری که بتواند مدال طلا بگیرد ۱۵۰ هزار دلار جایزه دریافت خواهد کرد.

از سال ۱۹۵۶ تا کنون هیچ ورزشکاری از مالزی موفق به کسب مدال طلا در بازیهای المپیک نشده است اما اگر این اتفاق در المپیک لندن رخ دهد، یک شمش طلا به ارزش ۶۰۰ هزار دلار از مالک یک معدن طلا در کوالالامپور به ورزشکار خوشبخت تعلق خواهد گرفت. مالزی در دوره گذشته ۳۰۰ هزار دلار به قهرمانانش پاداش داد.

به دستور امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان هر مدال طلا پاداشی برابر با ۶۳ هزار دلار خواهد داشت. حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نیز اعلام کرده است به ورزشکارانی که در المپیک لندن به مقامهای اول تا سوم برسند، منازل مسکونی دو خوابه اهدا خواهد کرد.

شاید باورش سخت باشد اما سنگاپور برای مدال طلای المپیک پکن ۵۰۰ هزار دلار پاداش در نظر گرفت و قطعا در این دوره نیز حداقل همین مبلغ در نظر گرفته خواهد شد.اوکراینی ها به قهرمانان خود در المپیک لندن مبلغ ۸۵ هزار دلار پاداش پرداخت خواهند کرد.

شرکت هوندا اعلام کرده است به هر کدام از ورزشکاران تایلند که در لندن طلا کسب کنند، مبلغی در حدود ۳۳ هزار دلار پاداش اهدا خواهد کرد. کمیته المپیک افغانستان نیز برای قهرمانان خود در لندن پاداش در نظر گرفته و اعلام کرده است که ۲۰ هزار دلار جایزه برای مدال طلا پرداخت خواهد کرد. افغانستان در دوره گذشته یک مدال برنز در تکواندو کسب کرد.

فردا