فرمانده انتظامى فارس خبر داد: دستگیرى ۲۱۹ نفر در حوادث چهارشنبه سورى در فارس
فرمانده انتظامى فارس گفت: ۲۱۹ نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال در سطح استان فارس دستگیر شدند که تا پایان نوروز آزاد نخواهند شد.


به گزارش خبرگزارى آریا از شیراز، سردار احمد علیرضا بیگى در جمع خبرنگاران افزود: از این تعداد ۴۶ نفر در درگیرى و سنگ‌اندازى در نورآباد، ۱۹ نفر در درگیرى در فسا، ۹ نفر در درگیرى صفاشهر و مابقى در شهر شیراز دستگیر شدند. همچنین یک زن و مرد نیز در کازرون مورد اصابت گلوله قرار گرفتند که جراحت آنها سطحى و چگونگى بروز حادثه مورد بررسى است.


وى با تاکید بر این‌که چهارشنبه سورى بسیار آرامى در سطح استان فارس پشت سر گذاشتیم، اضافه کرد: نیروى انتظامى با همکارى بسیج، سه‌شنبه شب، استقرار توام با اقتدار و متانتى را در سطح استان و شهر شیراز به نمایش گذاشتند.


وى متذکر شد: چهارشنبه سورى امسال قابل مقایسه با سال گذشته نبود و این نشان رسیدن افراد به بلوغ اجتماعى و احساس مسوولیت مردم است.


وقوع ۱۸ فقره سرقت مسلحانه در دو ماه اخیر در شیراز


فرمانده انتظامى فارس در ادامه با اشاره به وقوع ۱۸ فقره سرقت مسلحانه در سطح شهر شیراز در اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه امسال، تصریح کرد: در پى وقوع سرقت‌هاى مسلحانه متعدد از منازل و اماکن خصوصى (سوپرمارکت‌ها، لاستیک فروشى و …) در دو ماه اخیر در سطح شهر توسط چندین سارق با سلاح کلاش و کلت کمرى و بعضاً با پوشش ماموران ناجا، با استفاده از وسیله نقلیه خودرو پیکان و پژو ۲۰۶ و موتورسیکلت با ایجاد رعب و وحشت مبادرت به سرقت اموال (وجوه نقد و چک مسافرتى) از شهروندان مى‌کرده‌اند.


سردار بیگى تاکید کرد: پلیس آگاهى فرماندهى انتظامى فارس با یکسرى اقدامات اطلاعاتی، تحقیقات پلیسی، تعقیب و مراقبت‌هاى شبانه روزی، باند سارقان مسلح را در شهرستان‌هاى شیراز، مرودشت و کازرون شناسایى و دستگیرى کردند.


وى اضافه کردک در جریان دستگیرى اعضاى باند معروف به مرو، یک قبضه سلاح کلت کمرى و یک قبضه سلاح کلاش با یک تیغه خشاب و مهمات مربوطه کشف شد، همچنین مجموع اموال مسروقه، مکشوفه از مالباختگان شامل ۴ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان، شش حلقه لاستیک و تعدادى لوازم یدکى و سیگارت بود.


وى ادامه داد: در جریان دستگیرى باند سارقان خودرو که با صورت پوشیده و کلاه‌کاسکت و یک دستگاه موتورسیکلت با تهدید اسلحه تلاش اقدام به سرقت مى‌کرده و سپس پلاک جعلى روى خودروها نصب و خودروها را به‌صورت سند، نمره و قصد سوء استفاده و فروش را داشته‌اند، دو دستگاه سوارى پژو ۲۰۶، یک قبضه کلاش به همراه یک تیغه خشاب و ۲۹ عدد فشنگ جنگى و یک قبضه کلت کمرى با یک تیغه خشاب و مهمات مربوطه کشف شد.


وى یادآور شد: در دو عملیات مذکور ۱۱ سارق دستگیر شدند.


کاهش ۱۶ درصدى وقوع سرقت از منزل در استان


فرمانده انتظامى فارس در ادامه با تاکید بر این‌که در ۱۱ ماه گذشته در سطح استان در بخش وقوع سرقت از منزل ۱۶ درصد، مغازه ۹ درصد، اماکن ۲۳ درصد، احشام ۲۶ درصد، کیف قاپى ۷ درصد و محموله ۵۰ درصد کاهش داشتیم.


وى تصریح کرد: متاسفانه در سالجارى در سرقت‌هاى مسلحانه و موتورسیکلت با افزایش روبه‌رو بودیم.


۴۰ درصد آمار سرقت در فارس به موتورسیکلت اختصاص دارد


سردار بیگى متذکر شد: از ۱۱ هزار و ۱۲۳ سرقت واقع شده در سالجارى در استان فارس، ۴ هزار و ۵۷۵ فقره آن یعنى ۴۰ درصد به سرقت موتورسیکلت اختصاص داشته که ارزانی، فراوانى این وسیله نقلیه، عدم رعایت نکات ایمنى از سوى سازنده این وسیله و عدم رعایت صاحب این وسیله از جمله دلایل این افزایش است.


وى از افزایش ۹ درصدى وقوع سرقت‌‌هاى مسلحانه در سطح استان خبر داد و افزود: امسال در زمینه وقوع قتل نیز با ۱۴ درصد افزایش روبه‌رو بودیم. در زمینه آدم‌ربایى نیز على‌رغم این‌که همه موضوعات در این خصوص منجر به کشف و رهایى گروگان شد، اما وقوع آدم‌ربایى در استان ۳۳ درصد افزایش داشته است.


وى با اشاره به این‌‌که ۲۵ تن مواد مخدر در سال ۸۵ کشف شده و نسبت به سال گذشته ۶ تن افزایش داشته است، افزود: در سالجارى ۲۴ هزار و ۶۶۱ معتاد، یکهزار و ۳۶۸ قاچاقچى مواد مخدر دستگیر شدند و ۳ هزار و ۳۷۱ فقره اسلحه در ۱۱ ماه گذشته کشف شده است.