فرهادی: عده‌ای از همین حاشیه‌‌ها، ارتزاق می‌‌کنند/ شهاب حسینی نیامد+ عکس‌ها

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از مُخبر حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛  مراسم تجلیل از اصغر فرهادی و شهاب حسینی در خانه سینما برگزار شد.

چهره هایی چون رضا عطاران، حبیب رضایی، حمید فرخ نژاد، سیروس الوند، بابک کریمی، رویا تیموریان، محمود کلاری، فرشته طائر پور و… برای حضور در این مراسم به خانه سینما آمده اند.

فاطمه معتمد آریا، آتیلا پسیانی، همایون اسعدیان، مجید مظفری، علی نصیریان و رضا کیانیان هم به مهمانان مراسم تقدیر از اصغر فرهادی و شهاب حسینی اضافه شدند.

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی دقایقی پیش جهت مراسم بزرگداشت عوامل فیلم فروشنده وارد خانه سینما شد.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از خبرنگاران ما، مراسم با کمی تاخیر آغاز می‌ شود؛ چرا که اصغر فرهادی پیش از حضور در این مراسم برای عیادت از عباس کیارستمی نزد او رفته است.

۱۸:۵۹ کامران ملکی مجری مراسم تجلیل از اصغر فرهادی و شهاب حسینی اعلام کرد، حسینی و فرهادی به عیادت عباس کیارستمی رفته‌اند و مراسم با تاخیر آغاز خواهد شد.

۱۹:۰۸ مراسم با پخش تلاوتی چند از قرآن کریم و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

۱۹:۱۳ رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما به عنوان اولین سخنران مراسم تجلیل از فرهادی و حسینی، در صحبت ‌های خود اعلام کرد دستاوردهایی که سینماگران ما در جشنواره ‌های بین المللی به دست می‌ آورند، آبرویی برای سینمای ایران به وجود می‌ آورد که برخی با تنگ نظری و حسادت، برای آن دشمن می‌ تراشند.

میرکریمی تأکید کرد: سینمای ایران مظلومانه برای اعتلای نام ایران تلاش می‌‌کند، اما شوربختانه برخی با زدن حرف‌هایی از روی حسادت ما را ناراحت می‌ ‌کنند.

۱۹:۱۹ اصغر فرهادی با تاخیر و در این لحظه وارد مراسم تجلیل خانه سینما شد مورد تشویق حاضران قرار گرفت.

۱۹:۲۱ میرکریمی در ادامه صحبت‌‌های خود گفت: برخی با بیان حرف هایی می‌‌خواهند به فیلم فروشنده نسبت سیاه نمایی بدهند، اما من خود شهادت می‌ دهم که این فیلم، فیلمی شریف و اخلاق گراست.

۱۹:۲۸ ایوبی رئیس سازمان سینمایی در مراسم تقدیر صنوف سینمایی از اصغر فرهادی گفت: در این روزها صدها مطلب در ستایش سینمای ایران نوشته سد. آسمان سینمای ایران ستاره می‌ خواهد. مردم ایران در فرهنگ و هنر ستاره می‌ خواهند. وجود این ستاره ‌ها به نفع همبستگی ملی است.

ایوبی در ادامه تصریح کرد: به عنوان یک ایرانی این افتخار را به مردم تبریک می‌ گویم. این روزها سینما همانند خود خانه سینما نو شده و مردم به سینما می‌ آیند. در چند وقت اخیر رقیبان منطقه به خصوص عربستان تلاش ‌های زیادی برای ایجاد جو ایران هراسی کردند و گفتند ایران مساوی ترور است. اما زمانی که فیلم آقای فرهادی و پیشواز جمعیت خارجی از فیلم یک ایرانی را دیدم لذت بردم. سینماگران ایرانی ۳۷۰ جایزه در سال گذشته گرفتند. یعنی هر روز یک جایزه. این موضوع باعث شده که تمامی کشورهای جهان حتی به ناچار از ایران خوب بنویسند.

۱۹:۳۶ مسعود کیمیایی هم در این مراسم با اشاره به توانمندی فرهادی در قصه پردازی گفت: فرهادی با شناخت زندگی در سینما حرکت می‌ کند. نگاه او نگاه تازه ای به زندگی و جامعه است. او خیلی زیبا می‌ تواند شاعر زندگی باشد. خیلی ‌ها می‌ خواهند از او تقلید کنند ولی نمی توانند.

۱۹:۳۸ اصغر شاهوردی از صدابرداران با سابقه سینمای ایران که مدتی طولانی در بستر بیماری است و توان حضور در مراسم‌‌های این چنینی را ندارد، بعد از مدت ‌ها در این مراسم و برای تجلیل از فرهادی و حسینی حاضر شده است.

۱۹:۴۰ کیمیایی در ادامه صحبت‌‌های خود تأکید کرد: فرهادی فیلمسازی را از سالیان دور آغاز کرده و راهش را از تلویزیون و با شناخت مخاطب عام به نوعی هموار کرد و پس از آن در سینما درخشید. در گذشته همه هراس داشتند از اینکه فیلم ‌ها را به جشنواره بفرستند، اما امروز فرهادی با فیلم ‌های خود به عنوان نماینده ایران در جشنواره ‌های خارجی حاضر می‌‌شود و افتخار می‌ آفریند.

۱۹:۴۲ سعید عقیقی نایب رئیس کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران در مراسم نکوداشت اصغر فرهادی در خانه سینما گفت: پس از بازیگران، بیشترین جوایز بین المللی سینمای ایران را فیلمنامه نویسان گرفته اند.

قرار است از طرف کانون فیلمنامه نویسان خانه سینما، جایزه ای ویژه به فرهادی داده شود.

۱۹:۵۱ اعضای کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران، جایزه و لوح تقدیری را به اصغر فرهادی تقدیم کردند. فرهادی هم برای دریافت جایزه در میان تشویق حضار روی سن آمد و جایزه خود را دریافت کرد.

۱۹:۵۲ اصغر فرهادی پس از دریافت جایزه خود گفت: خوشبختانه امروز موفق شدیم پیش آقای کیارستمی برویم، حالشان خوب بود و آخرین ساخته او را با هم دیدیم و لذت بردیم. ایشان در تمامی لحظات عاشق سینما هستند.

فرهادی در ادامه گفت: عده قلیلی با نگاه سیاست زده، تیشه برداشته اند و به ریشه این سینما می‌ زنند. انگار همه باید مثل هم فیلم بسازند. زیبایی سینما به تنوعش است.

کارگردان «جدایی نادر از سیمین» تأکید کرد: زدن برچسب سیاه نمایی به فیلم ‌های ایرانی ناشی از خودباختگی و خودشیفتگی هم‌زمان است. از سر جهل و نبود اعتماد به نفس است. بعضی ‌ها ارتزاقشان از جهالت و حاشیه درست کردن است.

۲۰:۰۴ اصغر فرهادی همچنین از فرصت استفاده کرد و درباره  توهین فراستی به تبریزی به شدت انتقاد کرد و از واکنش نشان ندادن خانه سینما و سایر کارشناسان گلایه کرد. او تأکید کرد باید حرمت فیلمسازانی چون کمال تبریزی نگه داشته شود.

۲۰:۰۷ کامران ملکی مجری مراسم نکوداشت فرهادی و حسینی در خانه سینما دوباره روی سن آمد و اعلام کرد که شهاب حسینی به دلیل برخی از مشکلات نتوانست به این مراسم بیاید. ترانه علیدوستی بازیگر فیلم «فروشنده» در اواخر این مراسم به خانه سینما آمد و مورد تشویق مهمانان قرار گرفت.

انتهای پیام/