فریدون جیرانی برای همیشه از "هفت" رفت!

فکر کنم دو هفته پیش بود که دومین سالگرد راه اندازی برنامه هفت توسط فریدون جیرانی اعلام شد و حتی سوال نظرسنجی برنامه در مورد رضایت مردم از برنامه هفت انجام شد و جیرانی طوری از ادامه برنامه و رفع اشکالات در آینده حرف می زد که اصلا تو مخیله مون هم نمی اومد که بعد دو هفته کرکره برنامه پایین کشیده بشه.

برنامه هفته پیش هم که جیرانی و فراستی نشستن کنار هم و گفتن، این برنامه طوری پیش رفته که اون ور آبیا به ما میگن بازوی امنیتی نظام و این ور آبی ها هم جیرانی رو نماینده جریان روشنفکری می دونن. پس ما به این حرفا نباید گوش بدیم و باید کار خودمون رو بکنیم و تا الآنم هفت تاثیر مثبتی رو سینمای کشور گذاشته و خلاصه همه حرف ها از آینده و آینده ها بود و هیچ کس تصور نمی کرد کار به این جا بکشه.

تو هفته گذشته یدفه زمزمه های رفتن جیرانی از هفت همه جا پیچید. اول جیرانی اومد گفت من قراره سریال بسازم و به این دلیل قراره از هفت برم. حتی بعضی سایت ها گفتن بخاطر رقابت های یورو ۲۰۱۲ برنامه هفت پخش نمیشه و طبیعیه که جیرانی هم اجرا نخواهد داشت. ولی مشخص بود وقتی فریدون تو دو برنامه قبل، اون حرف ها رو با اون همه امید به آینده راجع به هفت زده یهویی ساخت سریال یا بازی های فوتبال اروپا باعث نمیشه از برنامه کنار بکشه.

تا اینکه فراستی مصاحبه کرد و گفت چند هفته است که انتقاقات زیادی به فریدون شده.

و بعد شنیدیم ۲۱ رسانه (به قول سایت برنامه هفت، ۳۸ رسانه) به این برنامه انتقاد کرده ان و کار برای ادامه این برنامه سخت شده. صدا و سیما هم که ثابت کرده خیلی راحت تو اینجور فشارها کوتاه میاد یه بار دیگه این کارو کرد و… البته در مقابل سینماگرا هم به صدا و سیما نامه نوشتن و امضا جمع کردن و از برنامه هفت و فریدون جیرانی حمایت کردن، تو سایت برنامه هفت هم ۸۵ درصد مردم، رضایتشون رو از فریدون جیرانی اعلام کردن ولی گویا صدا و سیما فقط به بعضی از فشارها توجه می کنه و فشارهای دیگه خیلی براش مهم نیست یا شاید فشارهای دیگه همچین زیاد نیس فشارشون!

کم کم با برنامه هفت داشت باورمون می شد میشه به صورت کنترل شده از خیلی چیزا بحث کرد و خیلی آدما رو از قاب تلویزیون خودمون دید و کلا به ظرفیتی رسیدیم که نظرات مختلف بیان تو برنامه زنده و با هم بحث کنن. این ایده در مورد سینمای ایران ایده خوبی بود. فکر می کردیم حالا که سینما مال دولت اصولگراهاس و کنترل شده تر از سینمای دوره اصلاحاته، این برنامه اومده ازین فرصت استفاده کنه و راه نقد رو ضمن حفظ اصول باز کنه و امیدوار بودیم این فرصت تو زمینه های دیگه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… هم فراهم بشه.

دیشب برنامه هفت یه شب سرد رو تجربه کرد. جیرانی همون اول گفت که کارش تمومه و ضمنا از پخش شبکه هم انتقاد کرد که چرا تأخیر پخش برنامه رو زیرنویس نکردن. جیرانی حتی یادش رفت روز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر رو تبریک بگه! نظرسنجی پیامکی هم در کار نبود و جیرانی از مردم خواست عدد ۷ رو به برنامه اس ام اس کنند. بیشتر برنامه هم بررسی کارهای ایرج قادری بود و فاطمه گودرزی اومد و بعدش هم دنباله گزارش هفته قبل بود که با حضور سجاده چی و الماسی برگزار شد. آخر برنامه هم جیرانی از ضرغامی و فراستی تشکر کرد و خداحافظی کرد. اینطور که معلومه دیگه فراستی هم در برنامه نخواهد بود و دیگه بحث و جدل شیرین اون با فیلمسازا رو نخواهیم دید.

از هفته بعد گروه جدیدی برنامه هفت را روی آنتن خواهند برد.

۲۳ اردیبهشت ۹۱