فساد فرهنگی استخدام خانم منشی با ظاهری آراسته


    ………………..0912
    ……………….0932
    ………………0935
    باید تمامی صفحات را نگاهی بیندازد، چیزی که جالب است برخی آگهی‌ها هر روز تکرار می‌شوند؛ یعنی پس از این همه انتشار آگهی نتوانسته‌اند نیروی کار مناسب خود را پیدا کنند؟
    اغلب آگهی‌ها مربوط به استخدام منشی یا کارمند دفتری است و بیشتر با این مضمون است: <استخدام منشی با حقوق مکفی> پس از تماس با یکی از این آگهی‌ها قرار می‌گذارد تا حضوری به انجا مراجعه کند. ساعت پنج بعدازظهر به همان
آدرسی که گفته بودند می‌رود. وقتی وارد ساختمان می‌شود واحد مربوطه را پیدا کرده و زنگ واحد را می‌زند. مردی میانسال در را باز کرده و او را به اتاق رییس شرکت راهنمایی می‌کند.محیط فیزیکی شرکت، یک محیط بسته است به‌طوری که به یک منزل مسکونی بیشتر شبیه است تا یک مکان تجاری یا اداری!به او گفته می‌شود که می‌تواند از روز بعد کار خود را در آن شرکت آغاز کند و حقوقش نیز ۱۵۰ هزار تومان در ماه است ولی اگر پس از ساعت شش نیز به عنوان اضافه کار در شرکت بماند حقوق بیشتری دریافت خواهد کرد. وقتی در مورد نوع فعالیت‌ شرکت سوال می‌کند رییس شرکت جواب می‌دهد که شرکت در زمینه تجارت لوازم بهداشتی و شیرآلات فعال است. روز بعد ساعت هشت صبح طبق قرار قبلی به شرکت مراجعه کرده پس از ساعتی رییس شرکت هم وارد می‌شود.در آن چند ساعتی که آن‌جاست اتفاقاتی می‌افتد که فرار را بر قرار ترجیح داده و به سرعت آن‌جا را ترک می‌کند. او بسیار سریع متوجه می‌شود که وظیفه وی تنها انجام دادن کار یک منشی نیست بلکه!!!
    
    آگهی‌های استخدام یا دام برای جویندگان کار؟
    <استخدام منشی زن مسلط به کامپیوتر> < به یک منشی خانم با ظاهری آراسته و روابط عمومی قوی نیازمندیم>، <یک شرکت معتبر به یک منشی خانم آشنا به کامپیوتر و روابط عمومی بالا و ظاهری آراسته نیازمند است>، < به یک منشی خانم آشنا به کار موبایل با حقوق صدهزار تومان به علاوه پورسانت سی درصد نیازمندیم>
    اینها نمونه‌هایی از آگهی‌هایی است که در موارد قابل توجهی فقط با درج یک شماره تلفن برای تماس و بدون آدرس در نشریه‌های مختلف و به‌ویژه بخش نیازمندی ها که صرفا آگهی چاپ می‌کنند دیده می‌شوند.
    این آگهی‌ها بارها چاپ می‌شوند تا آگهی دهنده، خانم مورد نظر خودرا انتخاب کند.در این میان برخی زنان می‌گویند: بعضی آگهی‌‌دهندگان تحت پوشش استخدام کارمند اهداف دیگری را نیز دنبال می‌کنند.
    <ن – ر> از دختران مراجعه کننده به یک شرکت خصوصی می‌گوید: زمان استخدام از وی سوالات مختلف در زمینه چگونگی پوشش، ساعت رفت و آمد و نظارت خانواده بر وی شد.
    وی افزود: از او خواسته شد در زمینه پوشش، بسیار آزاد باشد و از روسری و مانتوهای به اصطلاح مد و آرایش‌های متنوع استفاده کند و حتی با مشتریان مرد دست بدهد.وی که برای شغل مدیر داخلی یک شرکت پخش فرآورده‌های آرایشی انتخاب شده بود می‌گوید: ساعت کاری مشخصی از طرف آنها اعلام نشد اما آنان اصرار داشتند که ساعات بیشتری را در شرکت بمانیم و در ازای آن مبلغی اضافه بر حق ده‌میلیون ریالی ماهانه دریافت کنیم.وی در ادامه افزود: روز مصاحبه دختران و حتی زنان بسیاری با پوشش‌ها و تیپ‌های مختلف مراجعه کرده بودند اما افرادی که برای مصاحبه انتخاب می‌شدند جوان، قد بلند و خوش‌چهره بودند.این دختر ۲۲ ساله گفت: زمانی که متوجه شدم کار در این شرکت به این شکل است و باید برای جذب مشتری، از مواد آرایشی چهر‌ه و مو استفاده کرد و رفت ‌و آمد مردان بیش از زنان است بلافاصله کار را رها کردم.
    وی می‌گوید: این در حالی بود که دختران دیگری به دلیل نیاز مالی و گاه تامین هزینه خانواده همچنان ترجیح می‌دهند آن‌جا بمانند.
    شاید بارها و بارها حوداثی این‌چنین را شنیده باشید، شرکت‌های خصوصی که بدون هیچ نظارتی فعالیت کرده و در راستای فعالیت‌های خود اقدام به سوءاستفاده‌های غیراخلاقی از کارمندان خود می‌کنند. دختران جوانی نیز به دنبال پیدا کردن شغلی مناسب با وعده‌های حقوق بالا فریب خورده و با ناآگاهی به استخدام این شرکت‌ها در آمده و ناخواسته وارد فعالیت‌های غیراخلاقی این شرکت‌ها می‌شوند.
    
    آگهی بدون آدرس
    یکی از مشکلات جامعه ما فعالیت اجتماعی زنان و به خصوص کارکردن آنهاست. در این‌که در بسیاری از موارد زنان در انجام وظایف محول شده به آنها نسبت به مردان از صداقت کاری بیشتری برخوردارند شکی نیست که این مطلب را مردان هم تایید می‌کنند اما در بسیاری از موارد مردان با دید نامناسبی به زنان می‌نگرند.
    در ماه گذشته در روزنامه‌ای آگهی استخدام منشی برای شرکتی چاپ شد، یکی از افرادی که با آن شرکت تماس گرفته بود می‌گوید: آگهی هیچ آدرسی نداشت فقط نوشته بود <به یک منشی خانم با روابط عمومی بالا نیازمندیم> و یک شماره تلفن هم در زیر آگهی به چاپ رسیده بود. با شماره تلفن تماس گرفته و آدرس را گرفته و فردای آن‌روز به آدرس مورد نظر می‌روم پس از پر کردن فرم استخدام، رییس شرکت با مقدمه‌چینی گفت: در این شرکت حقوق ماهانه ۱۵۰ هزار تومان به شما پرداخت خواهد شد البته باید به این نکته هم توجه کنید که در شرکت ما همه کارمندان با هم صمیمی هستند تا حدی که با هم رابطه ….. هم دارند خود من با تمام منشی‌های قبلی….. داشته‌ام در صورتی که تمایل دارید با این شرایط کار کنید می‌توانید از فردا کار خود را شروع کنید و…..
    
    فقط شماره همراه
    در بعضی آگهی‌ها هم شما فقط با یک شماره تلفن همراه برخورد می‌کنید که بعد از این‌که خانم منشی بیچاره هر بلایی را که خواستند سرش آوردند این تلفن یا واگذار می‌شود یا هیچ‌وقت در دسترس نمی‌باشد.
    حتی گاهی در بعضی از این آگهی‌‌ها به چشم می‌خورد که نوشته شده به یک خانم منشی از ساعت ۲۲ – ۱۹ نیازمندیم. به واقع کدام شرکت یا مطب پزشکی می‌تواند در این بازه زمانی مراجعه کننده داشته باشد؟
    به نظر شما سرزدن چنین رفتارهایی از ما که ادعای فرهنگ چند هزار ساله را داریم صحیح است؟
    
     اشکال و چاره آن
    عدم شفاف‌سازی روابط سالم اقتصادی منطبق بر قوانین مناسب کشورمان زمینه پیدایش جرم را فراهم می‌سازد. مجلس محترم باید به سرعت بر اساس نیازهای جامعه قوانین مناسب با کار و شرکتهای تجاری را متناسب با پیشرفت‌های علوم و فنون تدوین کند تا هر چه سریعتر به روابط شفاف اقتصادی بین اشخاص حقیقی و حقوقی در کشورمان برسیم. مسئله با شعار قانون و عدالت حل نمی‌شود، باید قانونمند بود و مطابق قانون، شرکتهای تامین نیروی انسانی حق دادن نیروی انسانی به شرکتهای نیازمند را داشته باشند. بر این اساس درج آگهی تنها متوجه شخص حقوقی شرکتهای واجد نیروی انسانی آماده به خدمت با توانایی‌ها و گرایشهای علمی گوناگون است و نیروهای جوان علم آموخته کشورمان با مراجعه به این شرکتهای کاریاب خود را منتظر پیدا کردن کار مناسب و آبرومند می‌یابند، مهمتر از همه اینها سازمانهای ذیصلاح دولتی در خصوص چاپ آگهی‌ها هستند که باید جلوی چاپ این دست از آگهی‌های به ظاهر سود آفرین را برای روزنامه بگیرند و اجازه ندهند از سرمایه بیت‌المال علیه جوانان کشورمان سواستفاده شود. برای چشم‌انداز روشن باید قوانین مناسب با نیازهای جامعه نوشته شود و ساختارها و سازمانهای ذیصلاح مربوط تشکیل شود و نیروی انسانی متدین در امور فرهنگی و اجتماعی به کار گرفته شود و حتی تربیت شود تا به آن اهداف متعالی برسیم.
    
    
    سولماز غریب زاده