فقط برای مردم ایران بازی می کنم


 
images/20060713/reza.jpg
 
پسری که از انتهای خیابان جیحون ، یکی از محلات جنوب غرب تهران وارد عرصه فوتسال شد ، آنقدر تلاش و همت داشت تا از پله های ترقی بالا برود و به پیراهن آبی استقلال برسد و در کنار بزرگانی نظیر صادق ورمزیار ، محمدعلی یحیوی و علیرضا منصوریان قرار گیرد.
او در ابتدای دهه ۷۰ که هنوز نامی از فوتسال نبود و همه چیز به فوتبال سالنی ختم می شد ، در کنار بزرگان فوتبال قرار گرفت و هرگز از پیشرفت نترسید. شاید در ابتدا تصور نمی کرد روزی کاپیتان تیم ملی شود اما او به این هدف رسید و به عنوان سرگروه بازیکنان ، پیشاپیش آنها وارد میدان می شد. ستاره ای جدید در فوتسال ایران طلوع کرده بود. قهرمانی های متوالی در آسیا ، او را به اسطوره ای در این رشته بدل کرد و ایتالیایی ها زمانی که نتوانستند مقابل تکنیک فوق العاده اش تاب بیاورند ، از وی خواستند به سرزمین چکمه ای قاره سبز سفر کند و در آنجا هم بدرخشد. او در سالهای حضور در ایتالیا ، در جنوب رم و در تیمی به عنوان چکانو مرد اول تیمش به شمار می رفت.
با وجود آن که در میدان نبرد پرجوش و خروش است ؛ اما در خارج از آن پسری محجوب ، آرام و موقر به نظر می رسد که همین خصوصیات بارز او باعث شده مردم ورزش دوست ایران عاشق او باشند. محمدرضا حیدریان در فوتسال ایران نامی ماندگار خواهد ماند و اگر در تیم ملی هم حضور نداشته باشد ، همیشه محبوب قلبها محسوب می شود. محمدرضا حیدریان به عنوان قهرمانی بزرگ که احترام و ادب را سرلوحه کارهایش قرار داده ، از پاسخگویی به سوالات حاشیه ای طفره می رفت تا ثابت کند او یک قهرمان و پهلوان واقعی است.محمدرضا حیدریان خیلی کم سروصدا شده است و اخبار کمی از او می شنویم؟
بیشتر خارج از کشور هستم و سرگرم بازیهای لیگ B ایتالیا بوده ام و پس از چند روز استراحت نیز راهی قطر شدم و هفته گذشته مجددا به ایران بازگشتم و به استراحت می پردازم.

به هر صورت از بازیکنی به سان شما باید بیشتر اطلاع داشته باشیم.
قراردادم با چکانو به اتمام رسیده و بنا به پیشنهاد تیم نادی القطر به این کشور رفتم تا در یک تورنمنت بزرگ آنها را همراهی کنم. در آنجا به مقام دومی دست یافتیم.
چند تیم قطری پیشنهادهای خوبی ارائه کرده اند. لیگ فوتسال آنها از ۶ ماه دیگر استارت خواهد خورد و همه تیمها به دنبال چند بازیکن مطرح هستند. اگر اقامت کاری ام در ایتالیا با مشکل مواجه نشود ، به آنجا می روم و قراردادم را با چکانو تمدید خواهم کرد. از چند تیم لیگ برتری ایران نیز پیشنهاد دارم که تکلیفم تا چند روز آینده مشخص خواهد شد. اینها همه اخبار محمدرضا حیدریان است که نیازی نیست از طریق حاشیه اقدام کنم.

چرا به حاشیه علاقه ندارید؟
به نظرم اگر بازیکنی وارد حاشیه شود ، آرام آرام حاشیه ها بر او غلبه خواهند کرد و تمرکز لازم را برای بازی کردن از دست می دهد. من همیشه سعی می کنم با تمام بی مهری هایی که در حقم شده ، جواب آنها را ندهم تا آرامش داشته باشم.

خیلی از ورزشکاران از طریق حاشیه به اهداف خود می رسند؟
من فوتبال را برای مردم بازی می کنم. ۱۰ سال است که در تیم ملی حضور داشته ام و همیشه لطف و محبت از مردم دیده ام.
بازی کردن با پیراهن تیم ملی لذت خاصی دارد و هرگز نمی توان آن را وصف کرد. همیشه سعی کرده ام با بازیهای خوب ، دل هواداران را شاد کنم. این باارزش ترین چیزی است که به دست آورده ام. اگر اجازه دهند بازی کنم ، خالصانه به میدان می روم. در این چند سال نیز به عشق مردم بازی کرده ام و امیدوارم همه از من راضی باشند. همیشه دور از حاشیه هستم و بعضا که افرادی مرا وارد حاشیه کرده اند ، به هیچ وجه به آنها فکر نمی کنم و با بازیهای خوبم به اهداف مورد نظر رسیده ام.

بازیکنانی هستند که با مصاحبه های حاشیه ای و در صورت دعوت شدن به تیم ملی جنجال ساز می شوند.
تیم ملی از آن مردم ایران است و آنها هم بخوبی تشخیص می دهند که حق چه کسانی است که در تیم ملی باشند. همین اندازه که مردم مرا مورد مهر و محبت خود قرار می دهند ، یک دنیا ارزش دارد. من سالها در تیم ملی بوده ام و دوست ندارم با حاشیه پیراهن مقدس کشورم را بر تن کنم. من فقط برای مردم بازی می کنم و اگر آنها از من راضی باشند ، به خود افتخار می کنم اگر مردم حذف مرا از تیم ملی خواستار باشند ، با کمال میل می پذیرم و علاقه ای ندارم با مصاحبه های جنجالی اعلام کنم که لیاقت پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارم. من از اساتید بزرگی چون دکتر باقرزاده و دکتر شیخ خیلی چیزها آموختم و جا دارد از آنها تشکر کنم که مرا با اصل زندگی بیشتر آشنا کرده اند.

آیا از شخصیت و حجب و حیای شماست که وارد این مسائل نمی شوید ، یا دوست ندارید به این گونه ابزار متوسل شوید؟
آرام بودنم نیز تاثیرگذار است. در کل سعی می کنم به نصیحت های دیگران گوش فرا دهم تا به دور از حاشیه باشم. من این طوری راحت تر بازی می کنم.

احساس می کنم آرام بودن شما و دوری از حاشیه ها ، باعث شده است ژوراندیرو شما را به هشتمین دوره جام ملتهای آسیا دعوت نکند؟
وقتی بازیهای دوره پیش که در ویتنام برگزار می شد ، به اتمام رسید ، او خیلی از من تشکر کرد. خصوصا در دیدار مقابل تایلند که با ۳ گل از آنها عقب بودیم و با ورودم به میدان بازی به تساوی کشیده شد. او می گفت اگر حیدریان نبود در همان دور اول حذف می شدیم و به فینال نمی رسیدیم. ژوراندیرو نظر مثبتی نسبت به من داشت اما نمی دانم که چه اتفاقاتی رخ داد که نظرش کاملا تغییر یافت.

یعنی شما دلایلش را از او نپرسیدید؟
چرا. او معتقد بود از ابتدای اردو باید حضور داشته باشم. در حالی که این اردو ۳ ماه طول می کشید و من درگیر بازیهای چکانو بودم. کجای دنیا دیده اید که بازیکن ۳ ماه در اردو باشد. من در لیگی مثل ایتالیا حضور داشتم. مگر در آنجا تفریح می کردم؟ من با این تیم تمرین می کردم و هرگز هم از فرم خارج نشدم.
۱۵ روز پیش از آغاز جام ملتهای آسیا در ویتنام به اردوی تیم ملی ملحق شدم. بعد اعلام کردند که او را دعوت کردیم اما نیامد. در صورتی که اسمی از من در مطبوعات و رسانه ها مبنی بر دعوت شدن به تیم ملی دیده نشد حتی با من تماس نگرفتند و نمابری هم به ایتالیا نفرستاد ، پس چگونه مرا به تیم ملی دعوت کردند و حیدریان نیامد. من کسی نیستم که اگر به تیم ملی دعوتم کنند ، به ایران نیایم. افتخار می کنم که در خدمت تیم ملی و مردم کشورم باشم.

شما هرگز نخواستید از حق خود دفاع کنید؟
یکی از دلایلی که موفق نشدم از حقم دفاع کنم ، دوری از وطن بود. اگر هم به ایران می آمدم و صحبت می کردم ، شاید نتیجه نمی گرفتم.
مطبوعات و رسانه ها هم از من حمایت کردند اما لجاجت کمیته فوتسال و سرمربی تیم باعث شد پیراهن تیم ملی را پس از سالها بر تن نکنم. دلیل بعدی آنها سن بالای حیدریان بود. آنها می گفتند دیگر نمی توانم به سان گذشته بازی کنم. من مخالف جوانگرایی نیستم اما به چه قیمتی باید این کار انجام شود.

شما به عنوان کاپیتان تیم ملی و بازیکنی که در تمامی افتخارات گذشته نقش تعیین کننده ای داشت ، باید از سرمربی تیم ملی بازخواست می کردید؟
یک بار با ژوراندیرو صحبت کردم. او فقط می گفت که باید از آغاز اردو حضور داشته باشم. به نظرم دلیل قانع کننده ای نبود. او می گفت جوانگرایی کرده است. نمی دانم حرف خودش بوده یا نظر دیگران. من چگونه می توانستم از اول اردو باشم. در این صورت باید تعهدم را نسبت به چکانو زیر پا می گذاشتم. یک مثال ساده می زنم. اکثر بازیکنان تیم فوتسال آرژانتین در لیگ ایتالیا حضور دارند اما آنها ۱۵ روز پیش از آغاز مسابقات مهمی چون جام جهانی به کشورشان می رفتند. آیا آنها هم اشتباه می کنند. پس نمی توان نظرات سرمربی تیم ملی را قانع کننده دانست.

حالا اگر شما بازیکنی کم اثر بودید ، می توانست دلیل قانع کننده ای باشد اما این گونه نبود؟
به هر صورت ، دیگر تمام شد. قهرمان آسیا به عنوان سومی دست یافت و حالا صحبت کردن در این خصوص فایده ای ندارد.

حالا چرا تیم ملی فوتسال ایران در ازبکستان نتیجه نگرفت؟
تیمهای دیگر آسیایی بیشتر از ما کار و تلاش می کنند. ژاپن ، تایلند و ازبکستان پیشرفت فوق العاده ای کرده اند. جوانگرایی بسیار خوب است اما ژاپنی ها هم تصمیم گر فتند در این تورنمنت بزرگ از قدیمی هایشان استفاده کنند. حتی بازیکنی که در ۲ سال اخیر غایب بوده ، بار دیگر پیراهن تیم ملی را بر تن کرد تا با قدرت به جنگ رقبا برود. یکی دیگر از دلایل ضعف تیم ملی ، این است که ما لیگ قدرتمندی نداریم. برای تیم ملی ، ۲ ماه لیگ تعطیل می شود. در حالی که هیچ جای دنیا این گونه نیست. چرا که بازیکن در باشگاهش کار می کند. دلیل سوم این است که هیچ وقت مشخص نیست لیگ فوتسال ما چه زمانی آغاز می شود. یک بار اسفند و امسال هم تیرماه استارت خورد. در ایتالیا زمانی که تیم ملی یک دیدار دوستانه را روز شنبه برگزار می کند ، لیگ تعطیل نمی شود و بازیها را به چند روز بعد موکول می کنند. در آنجا برنامه بازیهای رفت و برگشت مشخص است و همه می دانند چه زمانی در اختیار تیم ملی و چه روزهایی با تیم باشگاهی خود هستند. باید روی جوانان و نوجوانان سرمایه گذاری کرد ، نه به صورت مقطعی بلکه باید طولانی مدت و با یک برنامه صحیح.
اسپانیایی ها چند سالی عازم برزیل شدند و تجربه کسب کردند و نتیجه اش را گرفتند. در میان بازیکنان جوان باید چند بازیکن با تجربه نیز حضور داشته باشند تا با تلفیق این دو ، نتایج خوبی کسب شود. اگر برنامه ریزی درستی نداشته باشیم ، در جا خواهیم زد و دیگر قهرمان آسیا نیز نمی شویم.

شما جوانگرایی را عامل این ناکامی می دانید یا کمبود بازیکنی بسان حیدریان را؟
به هر حال ، من نمی گویم اگر در تیم ملی حضور داشتم ، قهرمان می شدیم. حداقل از تجربه چند سال حضورم در تیم می توانستند ، استفاده کنند البته نه تنها من در تیم ملی حضور نداشتم بلکه چند بازیکن خوب دیگر هم قربانی برنامه کمیته فوتسال و ژوراندیرو شدند. به طور مثال اگر سنگربان تیم ملی بی تجربگی نمی کرد و اخراج نمی شد ، ما می توانستیم مقابل ژاپنی ها پیروز شویم. بازیکنان باتجربه می توانستند نیمکت نشین باشند و در دقایق حساس به میدان بروند تا کمک حال تیم باشند.

فکر نمی کنید ژوراندیرو خیلی عجولانه و بدون تفکر دست به جوانگرایی زد؟
باز هم می گویم ، جوانگرایی آنقدرها هم بد نیست اما او می توانست در تورنمنت هایی که جنبه دوستانه دارد جوانان را محک می زد و در چنین رقابت هایی از با تجربه ها استفاده نمی کرد که اگر نتیجه نمی گرفتیم ، آنقدرها هم تاثیرگذار نباشد. به هر صورت ، این جوانان نیز باید جایی محک می خوردند. حالا قسمت آنها در جام ملتهای آسیا بود. بعد هم جوانگرایی باید پله به پله باشد آن هم پس از ۲ سال. نه این که همه ۱۲ نفر تغییر یابند. با تجربه ها آرام آرام کنار گذاشته شوند تا جایگزین آنها نیز مشخص شود.

شاید دیگر عصر آقایی فوتسال ایران در آسیا به اتمام رسیده است؟
بضاعت تیم ملی بیشتر از اینهاست. سالها ما قهرمان شدیم و حالا نوبت به ژاپنی ها رسیده است. ایران وفور استعدادهاست و با یک برنامه ریزی صحیح و کشف بازیکنان آتیه دار ، مجددا می توان قدرت اول آسیا شد اما اگر بی توجهی کنیم ، مطمئنا پس از ژاپن ، نوبت تایلند ، ازبکستان و قزاقستان است که گوی سبقت را از ما بگیرند.

آیا ژوراندیرو توان هدایت تیم ملی فوتسال ایران را دارد؟
زمانی که برای بار اول با وی در اردوی تیم ملی بودم ، گفتم او مربی خوبی است. او خیلی صبر دارد و باید با این صبر و حوصله ژوراندیرو ، از وی در تیمهای پایه ای استفاده کنیم تا با آرامی به هدف خود برسیم ولی خب حرفهایم به بعضی از دوستان برخورده و شخصی به نام پیکولی را کنار گذاشتند. یک سوال از کمیته فوتسال دارم. چرا یک مربی بدنساز فوق العاده خوب و توانمند را کنار گذاشتید. به چه دلایلی مربی دروازه بانان را رد کردید. این دو توانایی های زیادی داشتند و می توانستند فوتسال ایران را متحول کنند.

آیا فکر نمی کنید ژاپنی ها خیلی سریع به ما رسیده اند و دیگر اجازه نخواهند داد که ما در آسیا قد علم کنیم؟
ما همیشه مقابل ژاپنی ها مشکل داشتیم. نه این که آنها امسال موفق شدند برابر ایران ایستادگی کنند. آنها ۳ سالی است که موی دماغ ما شده اند. دو ، سه دوره پیش محمدحسن انصاری فرد سرمربی ما بود که با ۶ گل ژاپن را شکست دادیم. با هرماس ۸ بر ۲ پیروز شدیم و زمانی هم ۸ بر ۴ آنها را مغلوب کردیم. آنها آرام آرام فاصله ها را کم کردند و در ۲ سال اخیر بازیهای خوبی مقابل ایران انجام دادند. به هر صورت ، ژاپنی ها سرمایه گذاری کرده اند. اردوهایی در برزیل و اسپانیا برپا کردند و پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اند. آنها پیش از جام ملتهای آسیا با نتیجه ۲ بر یک برابر برزیل مغلوب شدند و مسلما بازی کردن با تیم پرقدرتی نظیر برزیل می تواند تاثیرگذار باشد. ۲ بازیکن آنها نیز در لیگ برزیل حضور دارند و تجربیات خوبی کسب کرده اند.

حالا به نظر یک بازیکن باتجربه و شخصی که حضور در تیمهای خارجی را در کارنامه دارد ، فوتسال ایران در چه مقطعی قرار دارد و آیا این سقوط در ازبکستان زودگذر است؟
این دومین شکست فوتسال ایران در تاریخ بازیهای آسیایی است. شکست در ۲ بازی از این همه بازی در آسیا یک حادثه است. در این ۸ سال تیم های دیگر روی نقاط ضعف ما کار کرده اند و دیگر مقابل ما دست و پا بسته نیستند. مشاوره با شخصی مثل خاویر لوزانو می تواند تاثیرگذار باشد اما این را بدانید که دیگر تیمی نیست که بتواند سالیان سال و به طور متوالی قهرمان آسیا شود چرا که اکثر تیمها سرمایه گذاری کرده اند.

احتمال حضور حیدریان در لیگ فوتسال ایران وجود دارد؟
صحبتهایی را با چند تیم انجام داده ام اما انتخاب اولم استقلال است چرا که به هواداران تیم مدیون هستم. اگر آنها بخواهند در لیگ حضور داشته باشند ، آبی پوش می شوم در غیر این صورت با یکی دیگر از تیم های تهران به توافق خواهم رسید چرا که نمی خواهم خارج از پایتخت بازی کنم.

شما هم در لیگ ایران و همچنین ایتالیا حضور داشتید. چه تفاوت هایی میان این دو لیگ وجود دارد؟
از نظر تکنیکی بازیکنان ایرانی مشکل خاصی ندارند. استعدادهای بی شماری در ایران یافت می شوند اما ما از لحاظ تاکتیکی و قدرت بدنی بسیار پایین تر از ایتالیایی ها هستیم اگر بتوانیم توان بدنی خود را افزایش دهیم و فوتبال سریعی را به نمایش بگذاریم ، می توانیم جزو لیگهای برتر دنیا قرار بگیریم اما برای رسیدن به این هدف ، اتحاد و همدلی لازم است تا لیگ ایران هم بتواند خود را به جهانیان معرفی کند.

تا چه زمانی قصد دارید لژیونر باقی بمانید؟
اگر کار اقامتی ام دچار مشکل نشود تا ۲ سال دیگر می خواهم در لیگ ایتالیا بازی کنم. پس از آن در نظر دارم یک دوره کلاس مربیگری در ایتالیا را بگذرانم و بعد برای خدمت به فوتسال ایران ، به کشورم بازگردم.

آیا قصد خداحافظی از فوتسال را ندارید و چه زمانی این اتفاق رخ خواهد داد؟
تا زمانی که شرایط بدنی اجازه دهد ، بازی می کنم اگر احساس کنم که توانایی لازم را ندارم ، از فوتسال خداحافظی می کنم چرا که قصد دارم در اوج قدرت کفشها را بیاویزم.

پس از کناره گیری از فوتسال چه اهدافی در سر می پرورانید؟
هدف اول ادامه طراحی نقاشی است. چند سالی است از این رشته به دور هستم و می خواهم این هنر را که در ذاتم است ، ادامه دهم. اگر بخواهم به مربیگری بپردازم ، کار را با تیم های پایه ادامه خواهم داد. با تشکیل مدرسه فوتسال می توانم در خدمت کشورم باشم و استعدادهای ناب را کشف کنم. وقتی بتوان نوجوانان را از بدو ورود به این رشته آموزش داد، بهتر به نتیجه خواهیم رسید.

حیدریان می تواند یک مربی موفق باشد و افتخارات فعلی را تکرار کند؟
سعی می کنم.

و حرف آخر….
از روزنامه جام جم تشکر می کنم که به یاد من بود. از تمامی مربیانم ، اساتید دانشگاه و خصوصا از تمام مردم ایران که همیشه حامی من حقیر بودند ، کمال تقدیر و سپاس را دارم.لیگ برتر فوتسال ایران از نگاه حیدریان
محمدرضا حیدریان


  نسبت به دو یا سه سال گذشته بهتر شده است. اکثر تیمها مدعی قهرمانی هستند و قدرتها تقسیم شده است.
بازیکنان مستعدی در لیگ ایران حضور دارند و در صورتی لیگ ما بهتر خواهد شد که طبق برنامه پیش رود و وقفه ای در بازیها ایجاد نشود.
اگر بتوانیم لیگ منظمی همراه کشف استعدادها برگزار کنیم ، می تواند به تیم ملی هم کمکهایی شود. باید به بازیکنان شهرستانی توجه بسیار زیادی کنیم تا آنها با دلگرمی بیشتری بتوانند بازی کنند.
بازیکنان جوان راحت تر بازی می کنند و از رویارویی با بزرگان استرس ندارند. مربیان لیگ کارهای خوبی انجام داده اند و سطح لیگ را بالا برده اند اما این مربیان باید به کلاسهای مربیگری زیادی بروند و کار دفاعی را به خوبی فرا بگیرند.
پیشرفت مربیان و بازیکنان باعث ارتقای سطح لیگ ایران می شود. باید برای اشخاصی که مزاحمت ایجاد می کنند ، جرایم سنگینی در نظر گرفت تا مشکلات برطرف شود. تماشاگران و بازیکنان باید نسبت به یکدیگر احترام قائل شوند.
بازیکنان نیز باید به دستورات داوران احترام بگذارند. شما نگاه کنید اگر داوری به اشتباه در جام جهانی بازیکنی را اخراج کرده ، مشکلی به وجود نیامد و آن بازیکن میدان را ترک می کند.
در لیگ ایتالیا اگر پرخاشگری صورت گیرد ، دو یا سه جلسه محرومیت همراه با یک جریمه سنگین در نظر گرفته می شود و به همین دلیل در این لیگ درگیری و خشونت به حداقل رسیده است.
در ایران هم باید چنین برنامه ای را در نظر بگیرند تا ما شاهد یک بازی سالم باشیم. 
حیدریان استاد تکنیک و افتخار


محمدرضا حیدریان در بیست و هشتمین روز بهمن ۱۳۵۲ در تهران چشم به جهان گشود و از همان ابتدای کودکی به ورزش فوتبال علاقه مند شد. ستاره بی انتهای فوتسال ایران از سال ۱۳۷۴ ظهور کرد و وقتی در تورنمنت امارات بر سکوی سوم قرار گرفت و فنی ترین و تکنیکی ترین بازیکن جام انتخاب شد ، چشم باشگاه های ایرانی را خیره کرد. او حتی با ۱۴ گل زده آقای گل جام شد. آبی پوشان تهرانی با درایت خود ، این بازیکن تکنیکی را صید کردند تا با وی در رقابت های فوتسال جام رمضان شرکت کنند. در آن تیم رویایی که بازیکنان روی چمن استقلال حضور داشتند ستارگانی نظیر امیر قلعه نوعی ، محمدعلی یحیوی ، صادق ورمزیار ، علیرضا منصوریان ، محمد نوری ، علی حاج اکبری و… بازی می کردند و یک جوان ترکه ای نیز عرضه اندام می کرد. حیدریان با استقلالی ها بر سکوی سوم جام رمضان ایستاد تا نخستین افتخار ورزشی اش رقم بخورد. او همراه استقلال در تورنمنت چهارجانبه ارتش نیز حضور یافت.
آبی پوشان با غلبه بر تیمهای حاضر در این مسابقه ها به مقام قهرمانی رسیدند و محمدرضا ، نخستین جام قهرمانی را به خانه برد. سال ۱۳۷۶ با قهرمانی برای حیدریان آغاز شد. او همراه تیم منتخب تهران در مسابقه های قهرمانی کشور که در گیلان برگزار می شد، شرکت کرد. بازیهای درخشان وی باعث قهرمانی تهرانی ها شد تا کمیته برگزاری مسابقه ها این ستاره جوان را به عنوان فنی ترین بازیکن جام معرفی کند. حالا فوتسال ایران صاحب بازیکنی فراتر از کشور شده بود. حیدریان همراه استقلال در مسابقه های جام رمضان تهران که به شکل گسترده ای برگزار می شد ، تمامی رقبا را یکی پس از دیگری از پیش رو برداشتند و به دیدار نهایی رسیدند. فتح ، حریف آنها در فینال بود اما حیدریان و دوستانش در گام آخر ، با شکست مقابل حریف نظامی خود به مقام نایب قهرمانی رضایت دادند. محمدرضا بار دیگر عنوان فنی ترین بازیکن جام را به خود اختصاص داد تا آرام آرام درهای تیم ملی به روی وی گشود شود. حیدریان همراه استقلال در مسابقه های کشوری ۱۳۷۷ – که در کرمانشاه برگزار شد – حضور یافت. آبی پوشان تهرانی این بار قدرتمندتر از گذشته وارد این تورنمنت شده ، با درخشش شماره ۱۰ خود ، فاتح ایران شدند. حیدریان این بار با ۲۰ گل زده عنوان بهترین گلزن رقابت ها را شکار کرد. جام رمضان تهران هم برای استقلالی ها خوش یمن بود. حیدریان این بار می خواست قهرمان شود و شکست تلخ سال گذشته را جبران کند. همین گونه نیز شد و آنها با اقتدار فاتح جام شدند. او فنی ترین و تکنیکی ترین بازیکن جام رمضان ۱۳۷۷ انتخاب شد تا از این نظر نیز بی نصیب نماند. حیدریان با تیم ملی ایران در تورنمنت بین المللی امارات حضور یافت و با این تیم بر سکوی دوم رقابت ها ایستاد. نخستین دوره فوتسال بازیهای آسیایی به میزبانی مالزی آغاز به کار کرد. تیم ملی ایران به رهبری حیدریان عازم این رقابت ها شد. حریفان یک به یک مغلوب هنرنمایی وی و دوستانش شدند و قهرمانی آسیا برای ایران به دست آمد. او در این مسابقه ها بهترین بازیکن جام معرفی شد. حیدریان در عرصه باشگاهی نیز به فتوحاتش ادامه داد. استقلال با وی سال ۱۳۷۸ بر سکوی اول لیگ فوتسال ایران قرار گرفت.
دومین دوره رقابت های بازیهای آسیایی در تایلند (۲۰۰۰ میلادی) برای حیدریان هم خاطره انگیز بود. آنها با اقتدار قهرمانی را به چنگ آوردند و برای دومین سال پیاپی نیز بر سکوی نخست ایستادند. یک دوره تورنمنت بین المللی در برزیل برگزار شد. تیم ملی ایران هر چند در این رقابت ها عنوانی به دست نیاورد اما حیدریان عنوان فنی ترین و تکنیکی ترین بازیکن جام را در حضور ستاره های فوتسال جهان به خود اختصاص داد. این عنوان افتخاری بزرگ برای وی در حضور بازیکنان تکنیکی برزیل بود. ۲ قهرمانی متوالی دیگر همراه استقلال در لیگ فوتسال ایران ، اوج هنرنمایی حیدریان بزرگ بود تا برای سومین سال پیاپی به قهرمانی ایران چنگ بیندازد. بازیهای آسیایی ۲۰۰۱ این بار به میزبانی تهران برگزار شد. ملی پوشان کشورمان تمامی حریفان را با شکستهای سنگین بدرقه کردند و با شکست دادن ژاپن در دیدار نهایی برای سومین سال پیاپی قهرمان آسیا شدند. حیدریان در این مسابقه ها عنوان فنی ترین بازیکن قاره کهن را از آن خود کرد ، در حالی که عنوان بهترین بازیکن هم شایسته وی بود. چهارمین دوره رقابت های آسیایی در اندونزی انجام شد. باز هم حیدریان به کمک تیم ملی شتافت و مجدد قهرمانی برای ایران رقم خورد. سال ۲۰۰۲ هم تورنمنت بزرگ تایگر کاپ با حضور چند تیم بزرگ جهان انجام شد که تیم ملی با درخشش کاپیتان خود بر سکوی سوم ایستاد. میزبانی مسابقه های قهرمانی آسیا در سال ۲۰۰۳ به ایران رسید. تیم ملی با کاپیتانی حیدریان این جام را صید کرد تا مجموعه افتخارات مرد تکنیکی آسیا تکمیل تر شود. ششمین دوره رقابت های آسیایی در کشور ماکائو انجام شد. حیدریان این بار پرقدرت تر از همیشه در این جام حضور یافت و قهرمانی دیگری به دست آورد. کمیته مسابقه ها ، عنوان فنی ترین بازیکن سال ۲۰۰۴ آسیا را به وی اختصاص داد. درخشش حیدریان در دیدار تدارکاتی مقابل ایتالیا باعث شد تیم چکانو در سال ۲۰۰۴ وی را به خدمت بگیرد و این ستاره بزرگ فوتسال آسیا تاکنون عضو این تیم ایتالیایی باشد. هفتمین قهرمانی پیاپی در آسیا با کاپیتانی حیدریان در کشور ویتنام برای تیم فوتسال ایران به دست آمد تا رکوردی جدید در جهان ورزش به ثبت برسد و حیدریان در زمره پرافتخارترین ورزشکاران ایران و آسیا قرار بگیرد. این اعجوبه فوتسال در زمینه تحصیلات نیز به مدارج بالا رسیده است و مدرک کارشناسی تربیت بدنی را در اختیار دارد هر چند وی می خواهد به تحصیلاتش ادامه دهد تا در این زمینه نیز به اوج افتخار برسد.


محمد پورمحمد