فلافل‌های غیربهداشتی نخورید

وقتی بعد از یک روز کاری سخت که مشغله زیاد نگذاشته یک‌لقمه ناهار بخورید، خوردن یک ساندویچ کوچک فلافل خیلی می‌چسبد، اما کارشناسان هشدار می‌دهند فلافل نوعی غذاست که از نخود پخته و ادویه‌جات سرخ تهیه می‌شود اما به علت عدم رعایت مسائل بهداشتی در اغذیه‌فروشی‌های غیربهداشتی برای طبخ این غذا مصرف آن سلامت مصرف‌کنندگان را تهدید می‌کند.


مهندس محمد عزیزی‌فر، کارشناس ارشد بهداشت محیط و عضو گروه بهداشت محیط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم در گفتگو با ایسنا، دراین باره گفت: فلافل یک نوع غذای لبنانی است که برای افراد گیاه‌خوار غذای مناسبی است. این غذا به علت داشتن حبوبات به خصوص نخود، پروتئین را در حد کافی و نیاز بدن تامین می‌کند.وی افزود: نخود نیز مانند سایر حبوبات، فیبر بالایی دارد. فیبر محلول مانند یک برس زبر سیستم گوارشی را پاک می‌کند. این نوع فیبر، گلوکز (قند) و کلسترول خون را کاهش می‌دهد، همچنین نیاز به انسولین را در افراد دیابتی کم می‌کند. البته همه این فواید زمانی وجود دارد که محل، نحوه و مواد مصرفی در تهیه آن بهداشتی و مطابق با موازین بهداشتی باشد.

وی در ادامه گفت: فلافلی که در اغذیه‌فروشی‌ها تهیه می‌شود اکثرا دارای شرایط غیربهداشتی هستند از جمله این که روغنی که برای سرخ کردن آن استفاده می‌شود به دلیل این که چندین بار مورد استفاده قرار گرفته و سرد و گرم می‌شوند مناسب نیستند. درصورتی که طبق دستور وزارت بهداشت باید پس از یک بار مصرف روغن به دلیل تولید اکسیدان‌ها و سرطان‌زا‌شدن در آن دور ریخته شود که برخی از فروشندگان سودجو این کار را انجام نمی‌دهند.

وی ادامه داد: همچنین برخی فروشندگان برای پف کردن و حجیم شدن فلافل به آن جوش شیرین اضافه می‌کنند که در صورت افزایش مصرف باعث ایجاد کم‌خونی در افراد می‌شود.

عزیزی‌فر ادامه داد: همچنین برخی از فروشندگان از گوجه فرنگی و خیارشورهای کپک‌زده و بدون شست‌وشوی بهداشتی استفاده می‌کنند و پس از تهیه فلافل آنها را در پشت ویترین شیشه‌ای خود انبار می‌کنند که در معرض آلودگی‌ها و نور خورشید قرار گرفته و عدم رعایت مسائل بهداشتی باعث مسمومیت غذایی می‌شود.

وی در پایان توصیه کرد: حتی‌الامکان از خرید فلافل در بیرون از منزل خودداری کنید؛ زیرا تهیه فلافل و همبرگرهای دست‌ساز طبق موازین بهداشتی ممنوع است. بهتر است این غذا را در منزل تهیه کرد تا به دور از خطرات بهداشتی بتوان از فواید آن بهره برد.