فن اتوکشی را یاد بگیرید !

فن اتوکشی را یاد بگیرید !

اگر در سفر اتو همراهتان نبود و به خشکشویی هم دسترسی نداشتید، نگران نشوید. در این وضعیت باید به شیوه ای ساده تا جایی که امکان دارد چروک های لباس را برطرف کرد. بنابراین بهتر است…
اتوکشیدن درست و دقیق لباس و ملحفه هنر است. به همین دلیل اگر روش درست اتو کردن لباس ها را ندانیم، باعث خسارت و خرابی آنها می شویم. مثلا اگر لباسی را با درجه حرارت بالا اتو کنیم، پارچه لباس شل می شود و حتی ممکن است بسوزد؛ البته این اتوکشی و ترفندهای آن وقتی پارچه ظریف تر و حساس تر باشد مهم تر هم می شود.
معمولا هر لباسی دارای برچسب مخصوصی است که درجه اتوی آن را تعیین می کند. پس قبل از اتوکشی آن برچسب را ببینید و با توجه به آن درجه اتو را تعیین کنید.
برای اتو کردن پرده ها هم بهتر است یک صندلی کنار میز اتو قرار دهیم و قسمت های اتو شده را روی صندلی بگذاریم تا کثیف و چروک نشود.
ملحفه را نیز می توان برای اتوکردن تا زد و بعد از اتو کردن یک قسمت آن را باز کرده و قسمت های دیگر را اتوکشید تا تمام ملحفه اتو شود.
برای اتوکشی لباس های پشمی هم باید دقت کنید؛ اگر از اتوی پرسی استفاده شود بهتر است، ولی دقت کنید لباس پشمی را حتما از پشت بگذارید و اتو کنید یا یک پارچه روی لباس بکشید و بعد اتوکشی را شروع کنید.
علاوه بر لباس های مختلف، هر قسمت از لباس هم روش اتوکشی خاصی دارد؛
مثلا برای اتو کردن یقه لباس های آقایان توجه کنید اتو را روی یقه نکشید زیرا این کار باعث چین خوردن یقه می شود. به جای آن باید یقه را روی میز اتو باز کنید و سپس اتو را روی آن قسمت بگذارید و بردارید. پس از آن یقه را مثل بلوز آماده شده تا کنید و دوباره روی یقه را اتو بکشید.
اگر لباس مخمل دارید حواستان باشد هیچ وقت اتو را روی آن نکشید. بلکه باید یک حوله کلفت را تا کنید و روی میز اتو بگذارید. سپس لباس مخمل را روی آن پهن کنید، یک پارچه هم روی لباس بگذارید و اتو را روی لباس گذاشته و بردارید. این کار باید ادامه یابد تا تمام لباس اتو شود.
بهتر است سعی کنید تمام لباس ها را از پشت اتو کنید، بخصوص لباس های تیره و چادرها را حتما از پشت اتو بکشید تا از برق افتادن آنها پیشگیری شود. در غیر این صورت حتما یک پارچه سفید بدون پرز روی لباس بگذارید و بعد آن را اتو کنید.
اتوکشی درست لباس ها نه تنها باعث زیبایی و جلوه بیشتر آنها می شود، بلکه حتی سبب میکروب زدایی آنها هم هست. وقتی درجه حرارت اتو متوسط رو به زیاد باشد باعث می شود میکروب لباس ها و ملحفه ها از بین برود. بنابراین اگر می خواهید لباس ها و ملحفه های کودک شما عاری از میکروب باشد حتما آنها را اتو کنید.
اگر در سفر اتو همراهتان نبود و به خشکشویی هم دسترسی نداشتید، نگران نشوید. در این وضعیت باید به شیوه ای ساده تا جایی که امکان دارد چروک های لباس را برطرف کرد. بنابراین بهتر است لباس چروک خود را در بخار حمام قرار دهید تا چروک آن از بین برود. اگر چنین شرایطی هم نباشد، می توانید با دست روی لباس کمی آب بپاشید و سپس با سشوار روی قسمت های چروک آن را خشک کنید تا کم کم چروک ها از بین برود.
ولی هیچ وقت و در هیچ شرایطی اتو کردن لباس ها را فراموش نکنید؛ چون پوشیدن لباس هایی مرتب و بدون چروک نشانه نظافت و تمیزی افراد است. پس همیشه لباس ها را به بهترین شیوه اتو کنید و اگر لازم است آنها را به اتوشویی بدهید تا بهترین نتیجه را داشته باشد.