فیلم های سینمایی نوروز ۸۷

مدیر کل تامین برنامه خارجی صدا و سیما اعلام کرد : ۷۵ تا ۷۸ فیلم در نوروز امسال در سیما به نمایش در می آید ، که از این تعداد ، ۳۰ فیلم ، ایرانی است.

غلامرضایی در برنامه گفتگوی ۴۵ دقیقه شبکه خبر ، درباره چگونگی انتخاب این فیلم ها گفت : کارشناسان صدا و سیما این فیلم ها را از روی سایت های معروف فیلم های سینمایی ، یا از فستیوال ها و جشنواره ها و تعدادی را هم توسط شبکه های سازمان ، انتخاب و در شوراهای فیلم و سریال ، توسط مدیران تامین برنامه و شوراهای مختلف از جمله شوراهای کودک ، مستند و شورای کارشناسان فیلم ، بازبینی ، بررسی و آنها را می خرند. 

وی از ویژگی های این دوره را خرید حدود ۹۰ فیلم با کلیه حقوق آن که اکنون در حال اکران هستند دانست و گفت : کلیه حقوق پخش این فیلم ها به مدت ۳ تا ۵ سال در اختیار سازمان است که در مدت یکسال ۱ تا ۳ بار به نمایش گذاشته می شود . 

وی از جمله فیلم های خریداری شده برای پخش در ایام نوروز را« در دره اله» اعلام کرد که محصول سال ۲۰۰۷ به کارگردانی پل هگت است که برنده اسکارشده است و به تقبیح جنگ آمریکا و عراق می پردازد و داستان فرزند یک آمریکایی است که به عراق آمده و مرتکب جنایت شده است و پدرش وی را تعقیب می کند. 

این فیلم در ۲۹ اسفند،همزمان با سالروز آغاز حمله آمریکا به عراق به نمایش در خواهد آمد. 

غلامرضایی افزود : فیلم خون جاری می شود برنده اسکار، محصول ۲۰۰۷ ساخته اندرسون برنده ۲ جایزه اسکار و ۳۶ جایزه نقش اول ، ترور جسی جیمز محصول ۲۰۰۷ ، نامزد ۲ اسکار ،و برنده ۹ جایزه ، فیلم اکشن با نام « جان سخت ۴ » به کارگردانی واید من به ترتیب، پنجم فروردین ، اول فروردین از شبکه ۴ و دوم فروردین از شبکه تهران پخش خواهند شد. 

غلامرضایی در باره فیلم های ایرانی و نوع انتخاب آنها هم گفت: این فیلم ها از بین فیلم های پخش نشده از سال ۸۵ هستند که توسط کارگردانان مطرح ساخته شده اند و ۱۸ الی ۲۰ فیلم هستند و شماری از این فیلم ها از جمله ،روز سوم، چپ دست و اکباتان ،بریوم زمان ، آرامش در میان بردگان ، هوو ، گوشواره، روز سوم، بله برون در شبکه های سیما پخش خواهند شد. 

وی گفت : ساعات پخش فیلم ها نیز مانند پارسال است و شبکه ۲ نیز فیلم ها را همراه با مسابقه پخش می کند و فردای آن روز نیز تکرار این فیلم ها پخش خواهد شد. 

غلامرضایی افزود: شبکه ۳ ، مستندهای سیاسی و شبکه ۴ نیز سریال چهار سوی علم را پخش خواهد کرد . 

مدیر کل تامین برنامه خارجی صدا و سیما در باره چگونگی توزیع این فیلم ها در سیما گفت : به طور مثال فیلم هایی که نیاز مند به بازخوانی و تحلیل دارد به شبکه ۴ ، فیلم های خانوادگی و اجتماعی به شبکه ۱ و ۲ و فیلمهای اکشن که مورد علاقه جوانان است به شبکه ۳ ارائه شده است . 

وی گفت :مردم برای اطلاع از فیلم ها وسریال های تعیین شده برای پخش از صداوسیما و ساعت و شبکه پخش آنها به نشانی اینترنتی WWW.TV.87.BLOGFA.COM مراجعه کنند. 

میرباقری معاون سیما هم دراین برنامه اعلام کرد : ۱۰ شبکه صداوسیما تبدیل به ۱۵ شبکه برای پخش ۱۱ فیلم در روز خواهد شد و ۲۰ برنامه مستند متفاوت هم در این ایام پخش می شود که مجموعا ۳۰۰ برنامه خواهد شد . 

محمود اربابی مدیر کل نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد هم دراین برنامه در باره فعالیت سینماها دراین ایام هم گفت: با آغاز به کار سینما آزادی ،اکران فیلم های سینمایی در سینماها ،در ایام نوروز ، امسال به ۵ گروه افزایش می یابد و اکران حدود ۹ فیلم تاکنون قطعی شده که فیلم های «به همین سادگی » و «زن دوم » ،« مجنون و لیلی»، « همیشه پای یک زن در میان است» و« آتش سبز» از جمله آنها است و در ۲ روز آینده نیز اکران بقیه فیلم ها قطعی خواهد شد. 

مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی گفت : در پایان هفته مطابق معمول به علت سوگواری ۲۸ صفر نمایش ها متوقف خواهد و از روز یکشنبه ۱۱ نمایش به روی صحنه می رود که از جمله آنها عموتم است که از ۲۴ اسفند به روی صحنه می روند . 

صادقی با اشاره به همزمانی روز جهانی تئاتر ، امسال در نوروز ، گفت : این مرکز با همکاری خانه تئاتر تدارک وسیع در این باره دیده است و ۳۰ استان این روز را گرامی می دارند.