قالیباف: از زیاده خواهان پررو هرگز عذرخواهی نمی کنم!

برای تأخیر در افتتاح تونل از مردم عذرخواهی می‌کنم، اما از زیاده‌خواهان هرگز

خبرگزاری فارس: شهردار تهران گفت: من بابت تأخیر چند روزه در تونل توحید از مردم عذرخواهی می‌کنم اما از زیاده‌خواهان پررو هرگز.


به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمدباقر قالیباف در مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران تونل توحید، افزود: خدا را شاکر هستم که بنده حقیر توفیق یافتم، از شما عزیزان که بی‌نام و نشان در این تونل زحمت کشیده‌اید، تقدیر و تشکر کنم.
وی ادامه داد: تونل توحید یکی از بزرگترین پروژه‌های تاریخ مدیریت شهری است که به همت شما عزیزان ساخته شده است.
شهردار تهران اظهار داشت: مدیریت شهری این تونل را به شهروندان، خانواده‌های معظم شهدا و رهبر عزیز انقلاب تقدیم می‌کند.
قالیباف افزود: در گذشته در هر مقطعی از شب و روز، هنگامی که وارد کارگاه می‌شدم، کارگران سخت مشغول کار بودند و از جان مایه می‌گذاشتند.
وی افزود: من به عنوان کسی که خود را تربیت شده فرهنگ دفاع مقدس می‌دانم، وقتی وارد کارگاه می‌شدم عزیزان با همان فرهنگ بسیجی و جهادی دوران دفاع مقدس در داخل تونل فعالیت می‌کردند.

* برخی از افراد در مورد این تونل با کم لطفی سخن گفتند

وی بیان کرد: برخی از افرادی که در داخل تونل کار می‌کردند، دغدغه پول نداشتند و برای کسب درآمد در این تونل فعالیت نمی‌کردند، این افراد به دلیل عشقی که به جامعه و مردم خود داشتند در این تونل کار می‌کردند.
شهردار تهران افزود: من دست تمام دست‌اندرکاران این تونل را می‌بوسم.
قالیباف با اشاره به اینکه برخی از افراد در مورد این تونل با کم لطفی سخن گفتند، افزود: در نهایت قضاوت در مورد این تونل را به مردم واگذار می‌کنیم، مردم ما فهیم هستند و می‌دانند چه اقداماتی در این تونل انجام شده است.
وی افزود: مردم هر قضاوتی در مورد تونل داشته باشند، مورد تأیید ما خواهد بود.
به گفته قالیباف، اوج اخلاص، تلاش، رعایت مسائل ایمنی، اقتصادی، فنی و زیبایی در این پروژه به کار رفته و تونل توحید افتخاری برای میهن اسلامی است.
شهردار تهران با بیان اینکه بنده مهندس نیستم و خود را در این زمینه صاحب نظر نمی‌دانم، گفت: اما نوع کار به گونه‌ای بوده ‌است که در زمان جبهه و بعد از آن در خیلی از تونل‌سازی‌ها در کشور دستی بر آتش داشتم و در حوزه تونل‌سازی فعالیت‌های بسیاری انجام داده‌ام.
وی افزود: این پروژه رکوردهای ماندگاری را در زمینه پروژه‌های درون شهری به جا گذاشته است.
به اعتقاد شهردار تهران، سرعت، دقت و صحت در این پروژه‌ها نسبت به سایر پروژه‌های شهری قابل قیاس نیست.
قالیباف یادآور شد: این پروژه در وسط شهر انجام شده و اجرای آن کار سختی بوده است.

* به دنبال پاسخ دادن و قانع کردن برخی از افراد درباره تونل توحید نیستم

شهردار تهران با تأکید بر این موضوع که به دنبال پاسخ دادن و قانع کردن برخی از افراد که در مورد تونل صحبت‌هایی داشته‌اند نیستم، گفت: من این صحبت‌ها را برای افکار عمومی عرض می‌کنم. من برای مردم این شهر این حق را قائل شدم که با نصب روزشمار در کنار پروژه از ما سوال کنند چه هنگام تونل توحید به اتمام می‌رسد.
به گفته شهردار تهران، با نصب روز شمار شروع و پایان کار را به مردم اطلاع رسانی کردیم و کار را با شفافیت پیش برده و با شفافیت در این زمینه با مردم سخن گفتیم.
وی اظهار داشت: ما همیشه در مقابل خواسته مردم تسلیم هستیم.
به گفته قالیباف، مردم ما به درستی درک می‌کنند و احتیاج به توضیح نیست. کار گواه و شاهد است و با مردم سخن می‌گوید.
شهردار تهران اضافه کرد: خطاب من به آن دسته از افرادی است که سوال نمی‌کنند چرا تونل رسالت ۱۱ سال زمان برد.
وی به ساخت برج میلاد که ۱۱ تا ۱۲ سال زمان برده بود اشاره کرد و گفت: روزی که کار را ما تحویل گرفته‌ایم از جهت ریالی ۳۲ تا ۳۴ درصد و از لحاظ فیزیکی ۴۵ تا ۴۷ درصد پیشرفت داشت.
شهردار تهران ادامه داد: اگر طبق روال قبل قرار بود این پروژه ساخته شود، ۱۴ تا ۱۵ سال دیگر باید زمان صرف می‌شد و اکنون مردم هنوز باید یک میله بتنی در وسط شهر می‌دیدند.
قالیباف اضافه کرد: برج میلاد را ساختیم و طبق زمان‌بندی اعلام شده حدود ۶ ماه تأخیر داشتیم، من از شهروندان به دلیل این تأخیر نیز عذرخواهی کردم.
قالیباف افزود: من در کنار برج میلاد روزشمار نصب کردم تا این حق را برای مردم قائل شوم تا بفهمند در شهر چه خبر است.
شهردار تهران با اشاره به اینکه تونل توحید به جهت حجمی و کاری دقیقاً ۳ برابر تونل رسالت است، گفت: اگر قرار بود این تونل نیز همانند تونل رسالت زمان‌بر شود یعنی باید ۳۰ سال دیگر این تونل افتتاح می‌شد.
به گفته قالیباف، این تونل ظرف ۲۸ ماه به نتیجه رسید و ظرف چند روز آینده شهروندان می‌توانند از این پروژه عبور کنند.
شهردار تهران اضافه کرد: من به دلیل تأخیر در تونل توحید از شهروندان عذرخواهی می‌کنم، اما بدهکار آن قشر و طائفه‌هایی که خود را مسئول نمی‌دانند و حق را برای مردم قائل نیستند، نیستم.
قالیباف خاطرنشان کرد: برخی پروژه‌ها وجود دارد که مسئولان آن ۳ سال است که فقط می‌خواهند اعلام کنند که در چه زمانی این پروژه به اتمام می‌رسد و هنوز این کار انجام نداده‌اند.
قالیباف اضافه کرد: من بابت تأخیر چند روزه در تونل توحید از مردم عذرخواهی می‌کنم اما از زیاده‌خواهان پررو هرگز.
شهردار تهران بیان کرد: از این جهت در جمع شما مهندسان و مدیران این پروژه که بی‌نام و نشان کار کردید، این موضوع را مطرح کردم که خستگی بر تن شما نماند چرا که مردم قدرشناس هستند و مهمتر از همه خدا ناظر بر اعمال شماست.
قالیباف خاطرنشان کرد: احساس خستگی، یأس و ناامیدی نکنید مردم قدرشناس هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: همانند سنتی که در تونل رسالت بود و چند روز قبل از افتتاح از دست اندرکاران تونل تقدیر و تشکر صورت گرفت، تصمیم گرفتیم این اقدام را نیز برای دست اندرکاران تونل توحید انجام دهیم.
شهردار تهران در پایان افزود: ظرف چند روز آینده مردم می‌توانند از این پروژه بهر‌ه‌برداری کنند و این تونل به دست خود مردم افتتاح می‌شود.