محصولات دانلودی

قالیباف: در تحلیل وقایع روز عاشورا نباید ساده بین باشیم

شهردار تهران در تحلیل حوادث و حرمت شکنی های روز عاشورا با تاکید بر اینکه نتیجه قانون گریزی و افراط گری به طمع افتادن فتنه گران برای مدیریت صحنه ها است ، گفت: هر کس مدعی خط امامی و پیرو رهبری بودن است نباید در محکوم کردن و تبری جستن از عاملان حرمت شکنی ذره ای کوتاهی کنند. اما نباید در تحلیل آن دچار ساده بینی شویم.

دکتر محمد باقر قالیباف شهردار تهران در گفتگویی درخصوص حوادث بوقوع پیوسته در روز عاشورا و حرمت شکنی عده ای از آشوب طلبان اظهار داشت: باید قبل از اینکه وارد تحلیل شوم بر نکته ای تاکید کنم که به نظر بنده رمز ورود مباحث امروزاست و آن مسئله “افراط گرایی” است.

وی افزود : در ادبیات دینی ما آمده است که “انسان جاهل را نمی بینی مگر آنکه یا افراط گراست و یا تفریط گر”. به نظرم این روزها اگر مسائل را با افراط و تفریط تحلیل کنیم، حتما رفتار “جاهلانه” هم نتیجه آن خواهد بود. به نظر من مسائل امروز و فتنه های اخیر، مسائل ساده ای نیستند . بلکه پیچیده و چند بعدی هستند که نیاز به یک “تحلیل متعادل” دارند وگرنه ما با یک تحلیل “فله ای” و غیر جامع نمی توانیم آسیب شناسی دقیقی داشته باشیم و به راهکارهای عملی و بازدارنده در برابر حرمت شکنان و ساختار شکنان برسیم.

در محکوم کردن، برخورد کردن و تبری جستن از عاملان آن هم نباید ذره ای کوتاهی و تعلل کرد. همه گروهها و افراد هم باید این اتفاقات را محکوم کنند. اما نباید در تحلیل آن دچار ساده بینی شویم.
شهردار تهران ادامه داد: اتفاقی که در روز عاشورا به وقوع پیوست اتفاق بسیار زشتی بود که قلب همه ارادتمندان اهل بیت (ع) را جریحه دار کرد. هرگز زیبنده کشور و مردم ما نیست که در ظهر عاشورا حرمت عاشورا و عزاداران امام حسین(ع) زیر پا گذاشته شود. از هرجهت و با هر گرایشی که نگاه کنیم این ماجرا محکوم و مطرود است. در محکوم کردن، برخورد کردن و تبری جستن از عاملان آن هم نباید ذره ای کوتاهی و تعلل کرد. همه گروهها و افراد هم باید این اتفاقات را محکوم کنند. اما نباید در تحلیل آن دچار ساده بینی شویم.

قالیباف در بخش دیگر این گفتگو اظهار داشت: از ابتدایی که ماجراهای پس از انتخابات شروع شد ، وقتی دلسوزان کشور و نظام و مردم هشدار می دادند که تداوم روند قانون گریزی و افراط گرایی امکان دارد کار را به جایی برساند که روزی کار از دست هر دو طرف ماجرا خارج شود، این مسائل قابل پیش بینی بود. وقتی امور از مدار عقلانیت و قانون و انصاف خارج شود، اتفاقاتی می افتد که به هیچ وجه مورد پذیرش هیچکس نیست و من امیدوارم که این اتفاقات باعث شود که همه حول محور قانون و مقدسات و نظام گرد بیایند وحل مسائل و اختلاف در مدار عقلانیت بیفتد.

شهردار تهران ادامه داد: من سخن صریحی دارم با کسانی که به هر حال ادعا دارند که در چارچوب قانون اساسی، و در راستای آرمانهای امام و نظام جمهوری اسلامی اعتراضاتی دارند. آیا این گونه حرکات واقعا در چارچوب قانون و نظام است. آیا کشاندن مردم به سطح خیابانها در راستای اصلاح نظام و آرمانهای امام است؟ ما این تناقضات رفتاری را چگونه تحلیل و درک کنیم. واقعا چه طرح و برنامه هایی می توان برای آینده این رفتارها و حرکات متصور بود. این اتفاقات به جز اینکه به آرامش و امنیت کشور آسیب می زند به منافع ملی ما آسیب می زند اقتصاد کشور را و توسعه کشور را دچار اختلاف می کند چه دستاورد یگری می تواند داشته باشد.

“تردیدی در این نیست که بخش اعظم و در واقع اکثریت مردمی که امکان دارد اعتراضاتی داشته باشند به هیچ وجه حاضر نیستند رفتارهای آنها به مقدسات یا نظام آسیبی بزند. ولی وقتی قرار باشد امور به جای حل آن در مجاری قانونی و عقلانی اش در کف خیابان مطرح شود حتما گروه هایی که با نظام و اسلام هیچ نسبتی ندارند و معاند هستند به طمع می افتند تا بیایند و صحنه را مدیریت کنند و کار را به جاهایی بکشند که هیچ دلسوز انقلاب و پیرو ولایت فقیه راضی به آن نیست.”

شهردار تهران افزود: بنده معتقدم باید تفکیک بین جریان معترض و جریان مشکوکی که حوادثی از قبیل روز عاشورا ایجاد می کند، قائل شد . من قبول ندارم که این دو جریان یکی است. جریان معترض هرچند در پیگیری اعتراضات خود دچار اشکالات اساسی است ، اما نباید نادیده بگیریم که بدنه اصلی سیاسی و اجتماعی این جریان هیچگاه حاضر نیست به مقدسات مردم و نظام خدشه ای وارد شود. لذا وقتی این تفکیک صورت گرفت مسئولان امر باید منشاء این اتفاقات و عاملان آن را پیدا کنند و برخورد قانونی با آنها داشته باشند.

وی گفت: کسانی که به اموال عمومی ، اموال و جان مردم آسیب وارد می کنند باید در پیشگاه قانون پاسخگو باشند. ضمن اینکه دستگاههای قانونی و قوه قضائیه باید با جدیت موضوع خسارت هایی را که به اموال عمومی و خصوصی وارد شده پیگیری نمایند. من تاکید دارم که جریان معترض باید خط خودش را از این حوادث جدا کند. اگر قبول ندارد اتفاقات روز عاشورا را به روشنی آن را بیان کند بین خود و جریان اغتشاشگر و مشکوک مرز شفاف ایجاد کند.


قالیباف در ادامه این گفتگو تصریح کرد: نباید اجازه داد افراطیون میدان دار شوند و عقلای جامعه و افراد و گروههای معتدل را به حاشیه برانند و یا مجبور به سکوت کنند.علما و مراجع باید در آرام کردن اوضاع نقش موثر خود را ایفا کنند. کسانی که به روندهایی اعتراض دارند مطالبات مردم را در نظر بگیرند نه مطالبات و خواستهای عده معدودی تندرو که خواستشان نابودی نظام و مقدسات است.

شهردار تهران گفت: معتقدم ما گرفتار موضوعی به نام بی تقوایی زبانی شده ایم. افراد توجه ندارند که یک حرف نسنجیده و افراطی امکان دارد مسئله را پیچیده تر کند. معتقدم ما مستمسک هایی داریم که اگر به آنها توسل کنیم مسائلمان رفع می شود. اصل ولایت فقیه، ولی فقیه، قانون اساسی ، راه روشن حضرت امام (ره) و آرمانهای بلند فرهنگ عاشورا و فرهنگ حسینی می تواند ما را دوباره متحد کند.

وی همچنین تاکید کرد : در پیگیری مسائل هم اگر لجاجت نباشد ، اگر نفس پرستی کنار گذاشته شود مسائل به راحتی قابل حل است.

قالیباف در پایان این گفتگو تصریح کرد: باید به دشمنان این کشور و مردم هم آشکارا گفت که پرونده و کارنامه شما روشن است. عملکرد شما در این ۵۰ سال اخیر حتی فراتر از کارنامه تان با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی کارنامه سیاهی است. خیانت شما آشکار است. به اتفاقاتی که در کشور ما جریان دارد هیچ دلخوش نکنید و هیچ تلاشی نکنید که از این آب گل آلود، ماهی خود را بگیرید. نظام ما ریشه دارتر از اینهاست که شما بتوانید بهره ای برای خود داشته باشید.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 703
  • ۱۵ دی ۸۸
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما