قالیباف: کالبد شهر برای زنان مهیا نشده است

شهردارتهران با اشاره به راه اندازی موزه زنان شهیده در خیابان طالقانی گفت: طی چند روز آینده نمادی از زنان شهیده که از زیباترین کارهای حجمی است، در یکی از بهترین پارک‌های شهر تهران نصب خواهد شد.


به گزارش سرویس «شهری» ایسنا، دکتر محمد باقر قالیباف صبح امروز پنجشنبه در مراسم جشن کوثر که با حضور جمعی از بانوان بسیجی در شهرری برگزار شد، از بانوان بسیجی به عنوان یکی از الگوهای اساسی و ماندگار در پیروی از حضرت فاطمه (س) نام برد و افزود: عزت و ارزشی که دین اسلام به زنان در مقایسه با سایر ادیان الهی داده متفاوت است به خصوص درعصر جاهلیت که این امر نشان از توجه ویژه اسلام به زنان دارد.


وی تاکید کرد: درعین حال که هیچ تفاوتی میان زنان و مردان در معنویت، معرفت و شناخت نبوده و همه یکسان هستند، اما تفاوت‌های غیر قابل انکاری در زنان و مردان وجود دارد که مهمترین آن نقش زنان در خانواده و در تربیت فرزندان است که نقش منحصر به فردی بوده و هیچ فعالیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نمی تواند جایگاه این نقش بی بدیل را از زنان جامعه بگیرد.


قالیباف با تاکید بر این‌که انصافا انقلاب اسلامی که نشات گرفته از فرهنگ عاشورایی است موجب عزت یافتن روز افزون زنان در جامعه ما شده است اظهارکرد: وقتی به شهر نگاه می کنیم، می بینیم که شهر را مردسالارانه و مردانه ساخته‌ایم و کمتر به نیازهای بانوان در سطح شهر توجه شده است، بطوریکه به نسبت حضور زنان جامعه ما در عرصه فرهنگی و تربیتی متاسفانه هنوز کالبد شهر را هم برای آنها فراهم نکرده ایم .


شهردار تهران تصریح کرد: این وظیفه بنده و سایر مسئولین در نهادهای متولی دیگر است که زمینه های حضور بانوان مسلمان ، نجیب و متدین را با فراهم آوردن محیطی مناسب و در شان این قشر در شهر ایجاد کنیم.


شهردارتهران با اشاره به اینکه ۵۰ درصد جمعیت جوان کشور را بانوان و دختران تشکیل می دهند درعین حال افزود: اقداماتی که برای مردان و پسران فراهم شده برای زنان مهیا نشده و این ضعف ما را نشان می‌دهد و بدون شک این نگاه صحیح نیست لذا اگر در امکانات دچار محدودیت باشیم قطعا باید با اولویت این امکانات را قبل از مردان به بانوان جامعه اختصاص دهیم.

قالیباف با بیان این‌که زنان در عرصه‌های آموزشی و علمی گوی سبقت را از مردان ربوده اند، تاکید کرد: اگر زنان در خانواده و جامعه از حرمت و کرامت انسانی صحیح برخوردار نباشند قطعا درگیر بسیاری از انحرافات و معضلاتی که در جامعه وجود دارد، خواهند شد لذا لازم است که همواره نهادهای متولی در جامعه در پی ارتقاء کرامت ، حرمت و جایگاه انسانی و والای زنان باشند .


شهردار تهران در خاتمه تصریح کرد : امروز بنده به عنوان یک مرد و یک پدر تاکید می کنم که بار اصلی گرمی کانون خانواده بر دوش زنان است .