قبول اشتباهات در دعوا یک مهارت است

در درگیری ‌های میان زوجین هرگز نباید دنبال مقصر بود تا تمام تقصیرها را به گردن او انداخت.

ابراهیم غفاری حق روان شناس و مشاور خانواده در گفت‌وگو با مُخبر حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان داشت: در درگیری ‌های میان زوجین، بزرگترین اشتباهی که معمولأ زوج ‌های جوان گرفتار آن هستند، این است که هر یک به دنبال به کرسی نشاندن حرف خود هستند و حتی حاضرند در این شرایط گذشته ‌های طرف مقابل را به رخ او کشیده و وی را نیز تخریت شخصیتی کنند.

وی تصریح کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که در یک دعوا هر دو نفر حتی در حد ناچیز تقصیر داشته و قبول این واقعیت که هر یک از طرفین دچار اشتباه شده، می‌ تواند کمک بزرگی باشد تا طرف مقابل خود را در هنگام انجام اشتباه به راحتی بخشیده و کینه و کدورت ‌ها را فراموش کنند.

غفاری حق افزود: سعی کنید ابتدا از خودتان برای تغییر رفتار، اصلاح نقایص و جبران اشتباه ‌ها شروع کنید و در واقع ابتدا روی خودتان و بعد همسرتان تمرکز کنید، چرا که همیشه حق با شما نبوده و این شما نیستید که حرف درست را می‌ زنید و اگر از دور به اختلافات میان خودتان نگاه کنید، پی به تقصیر هر دو طرف خواهید برد.

این روان شناس در پایان بیان کرد: اگر هر یک از افراد در زندگی مشترک خود فرد منطقی تری باشند، روابط بی تنش تر و عاشقانه تری را با همسر خود داشته و بنابراین مهارت گذشت و واقع بینی در موفقیت زندگی زناشویی نقش بزرگ و مهمی دارد.