قتل‌های سریالی،زنجیره‌ای از مرگبارترین انگیزه‌های خاموش

«خفاش شب»؛ قاتل بیرحمی که در نیمه دهه ۷۰ حداقل ۹ زن و دختر جوان را پس از ربودن و تجاوز با ضربات چاقو یا فشار طناب و روسری به طرز فجیعی به قتل رساند و سوزاند؛ جنایات‌ هولناکی که پس از گذشت سالها هنوز از ذهن شهروندان تهرانی بویژه اهالی محدوده غرب پایتخت بیرون نرفته است. حتی مدت‌ها پس از اعدام «غلامرضا ـ خ» در ملأعام همچنان نوعی اضطراب و تشویش در اذهان عمومی نسبت به تردد زنان در جامعه وجود داشت، به طوری که این نگرانی‌ها در برخی مواقع حوادثی را نیز رقم می‌زد؛ماجرای زنی که در تاکسی نشسته بود و وقتی متوجه شد، راننده مسیر همیشگی را طی نمی‌کند.علت را جویا شد و راننده به مزاح پاسخ داد: «من خفاش روزم!».


این پاسخ منجر به آن شد که زن جوان شیشه آبلیموی خریداری شده از یکی از میادین میوه و تره‌بار را بر سر راننده بکوبد.


شاید اگر این شوخی در شرایط دیگری عنوان می‌شد، هرگز چنین واکنشی از سوی مسافر زن در برنداشت.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، با نگاهی به تاریخچه قتل‌های سریالی، نام قاتلان حرفه‌ای تری به چشم می‌خورد که نحوه ارتکاب جنایت و تعداد قربانیانشان به مراتب مخوف‌تر و بیشتر از «خفاش شب» است.


«اصغر قاتل»، عامل قتل بیش از ۳۳ پسر خردسال و نوجوان به عنوان اولین قاتل زنجیره‌ای ایران شناخته شده است؛ جنایات وحشیانه وی تنها به داخل کشور محدود نشد و تا کشورهای مرزی نیز پیش رفت.


همچنین «مجید ـ س» عامل به قتل رساندن ۳۹ زن، «سعید ـ ح» قاتل ۱۷ زن خیابانی در مشهد و سرانجام «بیجه» قاتل بیش از ۲۰ پسر خردسال و نوجوان به عنوان قاتلان مهم زنجیره‌ای از قبل از انقلاب تا کنون شناسایی شده‌اند، به طوری که نام تعدادی از آنها حتی در میان لیست مهمترین قاتلان سریالی جهان به ثبت رسیده است.


بررسی‌های جنایی انجام شده در خصوص موقعیت مکانی قتل‌های سریالی بیشتر در آنجا رخ داده است حاکی از آن بوده که برخی قاتلان، منطقه‌ای خاص را برای ارتکاب جنایت انتخاب می‌کنند، برخی دیگر نقاط مختلف را و بلاخره برخی دیگر نیز شهرهای خاصی را مد نظر قرار می‌دهند.


همچنین نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد قتل‌هایی که یک مجرم به طور سریالی مرتکب شده، متفاوت است، اما معمولا از دو قربانی آغاز شده و تا ۱۵۰ تن نیز ادامه یافته است و این در حالیست که بسیاری از قاتلان سریالی به دلیل هوش و زکاوتی که در انتخاب سوژه‌هایشان دارند، به طور اتفاقی دستگیر می‌شوند.


در تعریف قتل‌های سریالی، کارشناسان جنایی همواره بر این عقیده‌اند که «چنانچه بیش از دو تن از سوی یک فرد و معمولا با انگیزه جنسی و در یک محدوده زمانی خاصی به قتل برسند»، قتل سریالی رخ داده است. از سوی دیگر یک قاتل سریالی در یک مدل و شیوه خاص اقدام به ارتکاب قتل می‌کند و چنانچه جنایت نخست با موفقیت روبه‌رو شد، همان شیوه را تا انتها ادامه می‌دهد.


در حالی که «گرفتاری‌های شغلی و خانوادگی»، «ناکامی‌های دوران کودکی و جوانی» و«عدم تحقق آرزو و آمال بشری» از مهمترین انگیزه‌های ارتکاب این نوع جنایات بوده‌اند، «نفرت» و «انتقامجویی» بیش از نیاز صرفا مالی در وقوع این قتل‌ها نقش داشته، به طوری که در وقوع قتل‌های سریالی حس «انتقامجویی» شدید کاملا مشهود است؛ انتقام از کسانی که فکر می‌کند، آنچه را که او می‌بایست داشته باشد، آنها دارند.


سرهنگ علی تواضعی، مدیر کل مبارزه با جرایم جنایی معاونت آگاهی نیروی انتظامی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» ایسنا، با ارایه تعریفی از قتل‌های سریالی می‌گوید: قتل‌های سریالی عبارت است از «ارتکاب قتل بیش از دو تن از سوی یک فرد در یک محدوده زمانی، که غالبا با انگیزه جنسی صورت می‌گیرد». بر این اساس اگر شخصی چندین نفر را با انگیزه‌های مختلف به قتل برساند، این جنایت در شمار قتل‌های سریالی قرار نمی‌گیرد.


وی با بیان این که عاملان قتل‌های سریالی در ارتکاب جرم، دیدگاه خاصی دارند، اضافه می‌کند: متهمان قتل‌های سریالی، عموما قربانیان خود را و به صورت انفرادی انتخاب می‌کنند.


بیشتر مجرمان قتل‌های سریالی، قربانیان را مورد تعرض قرار می‌دهند


سرهنگ تواضعی با اشاره به این که قریب به اتفاق مجرمان قتل‌های سریالی، قربانیان خود را مورد تجاوز قرار می‌دهند، اظهار می‌کند: در برخی موارد قاتل علاوه بر تجاوز به عنف و برقراری ارتباط غیراخلاقی، اموال قربانی خود را نیز به سرقت می‌برد و به این ترتیب در بیشتر موارد، این نوع قتل‌ها با تجاوز و سرقت همراه است.


وی با تاکید بر این که قاتل زنجیره‌ای در مدت زمان معینی نقشه‌های شوم خود را عملی نمی‌کند، به اعمال مجرمانه «گری ریگوی» (قاتل قتل‌های سریالی سال ۱۹۸۲ آمریکا) اشاره کرده و به ایسنا می‌گوید: این قاتل آمریکایی در طول ۱۰ سال، ۴۸ زن را به قتل رساند، این در حالی بود که طی این مدت چندین بار به عنوان مظنون پرونده‌ها دستگیر شد اما همواره بدلیل نبود مدارک و ادله کافی بلافاصله آزاد می‌شد.


مدیر کل مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا در این رابطه به این که «بیجه» نیز چندین بار از سوی ماموران انتظامی دستگیر شده بود، اشاره و عنوان می‌کند که وی نیز بدلیل نبود مدارک کافی دال بر اثبات مجرمیتش رها شده بود و به این ترتیب در دوران آزادی، پس از توقف چند ماهه در خصوص ارتکاب جرم، جنایات خود را از سر گرفت.


شمار قتل‌های سریالی وقوعی در ایران پایین است


وی با بیان این که شمار قتل‌های سریالی وقوعی در ایران ناچیز است، می‌افزاید: آنچه رخ می‌دهد بیشتر قتل‌های متعدد است که بدلیل عدم تطابق با مشخصات و تعریف‌ قتل‌های زنجیره‌ای نمی‌توان این عنوان را برایشان قائل شد.


«اصغر قاتل» یک بیمار جنسی بود


سرهنگ تواضعی در ادامه به شرح پرونده «اصغر قاتل» به عنوان اولین قاتل قتل‌های سریالی ایران پرداخته و توضیح می‌دهد: این جانی کودکان و نوجوانان پسر را پس از انجام عمل لواط به قتل می‌رساند. پس از دستگیری «اصغر» مشخص شد که وی با چاقویی که به همراه داشته، سر قربانیان را می‌بریده است.


به گفته مدیر کل مبارزه با جرایم جنایی معاونت آگاهی ناجا، این جانی پس از دستگیری در بازجویی‌ها اظهار کرده بود؛ خونی که در اثر وارد کردن ضربه چاقو به شاهرگ قربانیان با شدت می‌جهید، مرا راضی و خوشحال می‌کرد، این در حالی بود که وی پس از ارتکاب قتل، حتی به لباس‌های قربانیان نیز رحم نمی‌کرد و آنها را می‌فروخت.


سرهنگ تواضعی از «اصغر قاتل» به عنوان یک بیمار جنسی یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: این جانی زمانی که محاکمه شد، می‌گفت: «مرا چرا محاکمه می‌کنید؟ من که آدم درست حسابی نکشتم؟»


عاملان قتل‌های زنجیره‌ای، قربانیان را مستحق مرگ می‌دانند


انگیزه‌های جنسی، فراگیرترین انگیزه قاتلان سریالی


به گزارش ایسنا سرهنگ تواضعی با اشاره به وجود یکسری دیدگاههای خاص از سوی قاتلان سریالی عنوان می‌کند: اصولا یک ثبات رأیی هر چند به ناحق در عاملان جنایت به چشم می‌خورد. این افراد در ارتکاب جنایت به جایی می‌رسند که قربانیان را مستحق مرگ می‌دانند، درست همانند قاتل زنان ویژه در مشهد. به گفته مدیر کل مبارزه با جرایم جنایی معاونت آگاهی ناجا، «سعید – ح» با ارتکاب قتل‌های سریالی زنان ویژه در مقطع زمانی خاص، قصد داشت، حمایت گروه ارزشی جامعه را شامل حال خود کند، چرا که او تنها زنان خیابانی مشهد را پس از برقراری رابطه جنسی به قتل می‌رساند و این در حالی بود که در بررسی‌های بعدی مشخص شد، او با چند تن از قربانیانش رابطه دوستی نیز داشته است.


به گفته سرهنگ تواضعی، بنا بر بررسی‌های به عمل آمده، انگیزه جنسی فراگیرترین انگیزه قاتلان سریالی تا کنون بوده است.


قاتلان قتل‌های زنجیره‌ای تا زمان دستگیری، اعمال مجرمانه‌شان را ادامه می‌دهند


قاتل سریالی بر اساس برنامه‌ریزی و نقشه قبلی مرتکب جنایت می‌شود


سرهنگ تواضعی، با بیان این که عامل قتل‌های زنجیره‌ای معمولا تا زمان دستگیری، اعمال جنایتکارانه خود را ادامه می‌دهند، به ایسنا می‌گوید: عمدتا عاملان این نوع قتل‌ها، در حالی شناسایی می‌شوند که قصد ادامه اعمال مجرمانه‌شان را دارند.


وی با تاکید بر این که قربانیان قتل‌های سریالی عمدتا دختران، زنان، کودکان و نوجوانان پسر هستند، تصریح می‌کند: قاتل سریالی یک مجرم منظم است، چرا که عمدتا به صورت تک نفره، نقشه شوم خود را طراحی کرده و در حالی مبادرت به انتخاب سوژه‌ می‌کند که حتی محل ارتکاب جنایت و مخفی کردن جسد را نیز در ذهن مرور و مشخص کرده است.


متهمان سوژه‌ها را متناسب با طبقه اجتماعی، اقتصادی و شخصیتی خود‌ انتخاب می‌کنند


در حالی که روانشناسان و محققان جنایی معتقدند: قاتل سریالی در حقیقت با ارتکاب قتل به نوعی انتقامگیری می‌کند؛ انتقام از کسانی که فکر می‌کند، آنچه را که او می‌بایست داشته باشد، آنها دارند، مدیر کل مبارزه با جرایم جنایی معاونت آگاهی ناجا با بیان این که جانیان قتل‌های زنجیره‌ای، سوژه‌های خود را متناسب با طبقه اجتماعی، اقتصادی و شخصیتی خود انتخاب می‌کنند، به «بیجه» قاتل سریالی کودکان در پاکدشت اشاره کرده و به ایسنا می‌گوید: اکثر قربانیان بیجه، افرادی بودند که وضعیتی مشابه او داشتند و با ساختارهای فرهنگی، اجتماعی و شخصیتی او همخوانی داشتند.


به گفته سرهنگ تواضعی، «مجید ـ  س» قاتل بیش از ۳۹ زن نیز سوژه‌هایش را با توجه به طبقه اجتماعی و وضعیت اقتصادی‌شان انتخاب می‌کرد.


وی می‌افزاید: در آخرین پرونده از این دست که عاملان آن «علیرضا» و «اعظم»، سه تن از زنان تهرانی را به قتل رساندند نیز با توجه به این که متهم ردیف اول یعنی «علیرضا» در یک شرکت فیلمسازی فعالیت داشته و دارای مدرک لیسانس بوده است، با انگیزه سرقت، سوژه‌هایی را انتخاب می‌کرده که در منازل مسکونی با ارزش ریالی بالا و زیربنایی بالغ بر یکصد متر سکونت داشتند.


مدیر کل مبارزه با جرایم جنایی معاونت آگاهی ناجا همچنین به عامل ۱۷ قتل زنجیره‌ای «زنان ویژه» در مشهد اشاره کرده و به ایسنا می‌گوید: «سعید ـ ح» نیز زنان خیابانی را با پرداخت کمتر از ۲ هزار تومان اجیر کرده و به منزلش کشانده و پس از برقراری رابطه غیراخلاقی به قتل می‌رسانده است، سوژه‌های این قاتل بدلیل شدت اعتیاد حاضر به انجام کارهای غیر معمول نیز می‌شدند، این در حالی بود که این جانی به حرفه بنایی مشغول بود و از این رو با توجه به وضعیت شغلی خود، هیچ‌گاه به طرف زنان ویژه‌ای که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار بودند، متمایل نشد.


عاملان قتل‌های سریالی عمدتا از اختلالات روانی رنج می‌برند


به گزارش ایسنا، بر اساس تحقیقات صورت گرفته، عاملان قتل‌های سریالی عمدتا از اختلالات روانی رنج می‌برند، در غیر این صورت حین ارتکاب جرم دچار جنون آنی شده و جنایتی دیگر را رقم می‌زنند.دستگیری قاتلان سریالی زنان پایتخت تنها طی ۱۵ روز صورت گرفت


سرهنگ تواضعی در ادامه به زمان دستگیری عاملان قتل‌های سریالی اشاره کرده و تاکید می‌کند: پلیس ایران در حال حاضر در شناسایی و دستگیری عاملان قتل‌های سریالی بهتر از گذشته عمل می‌کند؛ دستگیری «اصغر قاتل» ۲ سال، «مجید  ـ س» ۲ سال، «خفاش شب» ۲ ماه و ۲۰ روز‏ و «بیجه» ۲ ماه و ۳۰ روز به طول انجامید، اما دستگیری عاملان قتل سریالی زنان پایتخت که مربوط به سال ۸۴ است، تنها طی ۱۵ روز صورت گرفت.


بالاترین رکورد قتل‌های سریالی، حدود ۳۰۰ فقره بوده است


از سوی دیگر سرهنگ هادی مصطفایی، رییس اداره قتل معاونت آگاهی ناجا نیز طی گفت‌و‌گویی با ایسنا از قتل‌های سریالی به عنوان قتل‌های خاموش یاد می‌کند و می‌گوید: آنچه در عرف از قتل‌های سریالی برداشت می‌شود، ارتکاب قتل‌های زنجیره‌ای از سوی یک شخص با انگیزه‌های جنسی است که در تمامی جنایت‌ها از شیوه و روش خاصی استفاده می‌شود.


به گفته رییس اداره قتل آگاهی ناجا، بر این اساس زمانی که جنایات متعددی رخ دهد که برای پلیس محرز شود، این قتل‌ها با یکدیگر ارتباط داشته و با انگیزه مشخصی صورت گرفته است، می‌توان از آن به عنوان «قتل‌های سریالی» یاد کرد.


وی با بیان این که بالاترین رکورد قتل‌های سریالی تا کنون حدود ۳۰۰ فقره بوده است، می‌افزاید: این رکورد متعلق به «پدرو لوبس» کلمبیایی است که حدود ۲۵ سال پیش، ۳۰۰ تن را قربانی اعمال مجرمانه‌اش کرد. جنایات این قاتل در آمریکای لاتین رخ داد و پس از دستگیری وی نیز خانواده قربانیان بدلیل نفرت بیش از حد، وی را از دست پلیس خارج کرده و زنده زنده سوزاندند.


ارتکاب قتل‌های سریالی، روال عادی ندارد


سرهنگ مصطفایی با اعلام این که قتل‌های سریالی، روال عادی ندارد و جزو استثنائات به شمار می‌رود، عنوان می‌کند: قتلهای سریالی به کشور، منطقه و یا محدوده جغرافیایی خاص اختصاص ندارد، چرا که معمولا ناشی از عملکرد فرد است و در هر جایی ممکن است بروز کند.


به گفته وی، زمینه انحراف و وارد شدن به مبادی جرم در هر فردی وجود دارد، بر این اساس در صورتی که شرایط، فرد را به سمت ارتکاب جنایت سوق دهد، دیگر نمی‌توان گفت که عامل جرم یک بیمار روانی است بلکه شرایط موجود، زمینه را برای ارتکاب جرم مهیا کرده است.


بیشتر مجرمان قتل‌های سریالی در ابتدا انگیزه قتل ندارند


خطاهای رفتاری قربانیان، زمینه وقوع جنایت را فراهم می‌کند


سرهنگ مصطفایی با تاکید بر این که بیشتر مجرمان قتل‌های سریالی در ابتدا انگیزه قتل نداشته‌اند، به ایسنا می‌گوید: این مجرمان در ابتدا با انگیزه دیگری سوژه‌ها را انتخاب می‌کنند اما پس از ارتکاب جرم، زمانی که با عمل انجام شده مواجه می‌شوند، برای از بین بردن صحنه جرم، طعمه خود را به قتل می‌رسانند.


وی در ادامه به خطای رفتاری قربانیان نیز اشاره کرده و می‌افزاید: افراد به نوعی با خطاهای رفتاریشان زمینه قربانی شدن را فراهم می‌کنند، چرا که بنا بر تحقیقات انجام شده، این گونه حوادث برای افرادی رخ داده که اصول رفتاری را رعایت نکرده‌اند.


رییس اداره مبارزه با قتل معاونت آگاهی ناجا از وقوع قتلهای سریالی در جهان تحت عنوان پدیده استثنایی و نادر یاد کرده و خاطرنشان می‌کند: وقوع این گونه قتل‌ها در ایران ناچیز است، این در حالیست که میانگین دستگیری مجرمان قتل‌های سریالی در جهان حدود ۷ سال به ثبت رسیده است.