قرارداد یک میلیارد تومانی یک بازیگر!

یک بازیگر و تهیه کننده سینما معتقد است بازیگر باید خوش تیپ باشد و یا خودش پولدار باشد و در فیلم سرمایه گذاری کند و یا اینکه فامیل تهیه کننده باشد تا بتواند به عرصه سینما و بازیگری ورود کند.

جمعه شب دوم اردیبهشت ماه برنامه زنده تلویزیونی “هفت” با حضور فریدون جیرانی مجری، داود رشیدی رئیس انجمن بازیگران خانه سینما و بیژن امکانیان بازیگر به بررسی دستمزد بازیگران سینما پرداخت.

در ابتدای این برنامه که به صورت زنده از شبکه سوم پخش شد، فریدون جیرانی مجری و تهیه کننده “هفت” از انعقاد قرار داد بیش از یک میلیارد تومانی یک بازیگر سینما برای بازی در دو فیلم سینمایی و بخش پایانی یک سریال خبر داد.

بنابر این گزارش، داود رشیدی که ریاست انجمن بازیگران خانه سینما را به عهده دارد درباره دستمزدهای سرسام آور بازیگران سینما گفت: این مشکل در ابتدا متوجه تهیه کننده هاست که چنین قراردادهای سنگینی می بندند و بازیگران در این زمینه خیلی مقصر نیستند.

رشیدی در ادامه افزود: در هالیوود بازیگران موظف هستند که وارد صنف بازیگران شوند و پس از آن وارد عرصه سینما شوند مسئله ای که در ایران اتفاق نمی افتد. در ایران حتی برخی سوپراستارها هم عضو صنف نیستند.

در ادامه این برنامه بیژن امکانیان خطاب به جیرانی گفت: چندین قسمت برنامه “هفت” به این موضوع پرداخته است که این خود باعث حساسیت می شود.وی در ادامه و در پاسخ به این سئوال جیرانی که تناسب این دستمزدها با سینمای ایران چیست؟ کدام قسمت سینما با یکدیگر تناسب دارد که این قسمت داشته باشد. در ایران ۳۰۰ تا ۴۰۰ کارگردان بیکار داریم که چند سال یک بار هم نوبت فیلمسازی به آنها نمی رسد.

بازیگر “سناتور” ادامه داد: به نظر من در این زمینه کارگردان نقش اصلی را دارد. چون بازیگر خوب با کارگردان ضعیف کار نمی کند و سایرین هم برای بازی در فیلم او دستمزدهای بالا مطالبه می کنند.

تهیه کننده “قلقلک” در ادامه و در پاسخ به این سئوال که در حال حاضر سازوکار ورود بازیگر به عرصه سینما چیست گفت:بازیگر باید خوشگل و خوش تیپ باشد و یا خودش پولدار باشد و در فیلم سرمایه گذاری کند و یا اینکه فامیل تهیه کننده باشد. حتی در برخی موارد دیده شده که صدای این نابازیگرها دوبله هم می شود.

بازیگر فیلم سینمایی “دبیرستان” در ادامه گفت: من مخالف بازیگران جدیدالورود نیستم اما برخی از این افراد کار را شوخی می گیرند. دیرتر از بقیه سر صحنه می آیند، چرخش غلط می کنند، با عینک آفتابی برای ژست گرفتن و بدون در نظر گرفتن کاراکتر جلوی دوربین ظاهر می شوند و کارگردان هم جرات حرف زدن ندارد.

در ادامه این برنامه گفتگوی “هفت” با امیر جعفری بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون پخش شد که وی در زمینه بازیگری گفت: بازیگری در ایران شغل بی ارزشی شده است.

بازیگر سریال “زیر هشت” ادامه داد: وقتی با علاقمندان بازیگری صحبت می کنیم همگی در ابتدا می گویند ما از بچگی عاشق این کار بودیم، ما در مدرسه تئاتر بازی می کردیم و یا در فامیل ادای بازیگران را در می آوریم. این غلط است. من یک سئوال دارم.آیا وزارت ارشاد به من اجازه می دهد که معاون مطبوعاتی آن وزارتخانه شوم. اما به هر کسی اجازه می دهد که بازیگر شود! برخی از من می پرسند بدون رفتن به دانشگاه چگونه می توانم بازیگر شوم؟ این بزرگترین توهین به مکتب بازیگری است.

بازیگر فیلم سینمایی “نفوذی” در ادامه گفت: کسی جای مرا تنگ نکرده است، ولی بیایید ببینیم پرستویی چگونه پرستویی شد. انتظامی چگونه انتظامی شد. چرا کارگردان ها بازیگر خود را از میان اهالی تئاتر انتخاب نمی کنند؟ این بچه ها علم این کار را دارند چرا کارگردان ها بازیگر خود را از میان اهالی تئاتر انتخاب نمی کنند؟

بازیگر فیلم سینمایی “لج و لجبازی” در پایان گفت: متاسفانه معیار انتخاب بازیگران روی جلد مجله رفتن است و یا رابطه داشتن با فلانی و فلانی.

برنامه زنده “هفت” با هدف بررسی مسائل سینمای ایران جمعه ها از شبکه سه پخش می شود.

خبرگزاری مهر

شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۰
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۰       خبر تکمیلی: توبیخ قرارداد میلیاردی بازیگر سینما
وی ضمن اعلام لغو این قرارداد و قراردادهای مشابه متذکر شد که به طرفین قرارداد یعنی تهیه کننده و بازیگر مورد نظر شدیداً تذکر داده شده و در پرونده کاری آنان توبیخ درج می‌گردد و این قرار داد که لغو شده در آینده کاری هر دو طرف از نظر این اداره کل تأثیر کاملاً منفی خواهد داشت.

در پی انتشار اخباری مبنی بر قرار داد میلیاردی یک تهیه کننده با یکی از بازیگران سینما، مدیر کل ارزشیابی و نظارت بر سینمای حرفه‌ای از لغو این قرارداد و درج توبیخ در پرونده کاری آنان خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پی انتشار اخباری مبنی بر قرار داد میلیاردی یک تهیه کننده با یکی از بازیگران سینما، مدیر کل ارزشیابی و نظارت بر سینمای حرفه‌ای خبر از لغو این قرارداد داد.

بنا بر این گزارش، وی ضمن اعلام لغو این قرارداد و قراردادهای مشابه متذکر شد که به طرفین قرارداد یعنی تهیه کننده و بازیگر مورد نظر شدیداً تذکر داده شده و در پرونده کاری آنان توبیخ درج می‌گردد و این قرار داد که لغو شده در آینده کاری هر دو طرف از نظر این اداره کل تأثیر کاملاً منفی خواهد داشت.

شایان ذکر است معاونت سینمایی با هر گونه فعالیت مخل امنیت و آرامش صنوف سینمایی برخورد خواهد کرد و قراردادهایی که به فضای اعتماد و امنیت شغلی صنوف لطمه بزند از نظر این اداره کل کاملاً باطل است.