قربانی تازه اردوغان

قربانی تازه اردوغان

جهان > اروپا – احمدداووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه که از او به‌عنوان معمار سیاست‌‌های حزب حاکم عدالت و توسعه نام می‌‌برند، روز پنجشنبه اعلام نمود که از سمت‌‌های حزبی و دولتی‌اش کناره‌گیری می‌‌کند.

او در سخنرانی خود دلیل استعفایش را جلوگیری از شکاف درون حزب اعلام کرد و توضیح بیشتری نداد. ماجرا اما از روزها قبل آغاز شد؛ وقتی اعضای حزب حاکم که براساس قانون نخست‌وزیر رهبری آن را به‌عهده دارد، هفته گذشته کاهش اختیارات رهبر حزب را تصویب کردند. اعلام این خـبـر گمانه‌زنی‌های گسترده هفته‌های اخیر درباره اختلاف میان اردوغان و داووداوغلو را تقویت کرد. مهم‌ترین نقاط این اختلاف به مذاکرات با اتحادیه اروپا درباره بحران پناهجویان و تغییر قانون اساسی ترکیه در جهت افزایش اختیارات رئیس‌جمهور برمی‌گردد.

این افزایش اختیارات از مهم‌ترین اهداف اردوغان است که باعث اختلاف نظر او با بسیاری از هم‌پیمانان قدیمی‌اش مانند عبدالله گل و حالا داووداوغلو شده‌است. خـبـر استعفای داووداوغلو واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی به‌دنبال داشت. ازجمله احزاب مخالف در ترکیه، اردوغان را به کودتا علیه نخست‌وزیر متهم کردند و آمریکا و اتحادیه اروپا از این رویداد ابراز شگفتی کردند. اردوغان این تصمیم داووداوغلو را تصمیم شخصی خوانده‌است. از وزرای راه و انرژی و همچنین داماد اردوغان به‌عنوان نامزدهای جدید پست نخست‌وزیری نام برده می‌شود.