قطعی دوباره سرویس‌های ای‌میل

قطعی دسترسی به سرویس های ای میل از سوی کاربران ایرانی طی ۱۰ روز اخیر به مرحله دوم وارد شده و همچنان کسانی که باید دلایل این قطعی ها را ذکر کنند، سکوت اختیار کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از ایسنا، قطعی های مکرر سرویس دهنده های ای میل که مدتی است به شکل روال درآمده و تقریبا کاربران دارند به تناوب آن عادت می کنند، به مرحله ای رسیده که فعالیت کاربران اینترنت در داخل کشور، مخصوصا کاربرانی را که بخش عظیمی از فعالیت هایشان توسط ای میل انجام می شود، مختل هر چند وقت یک بار مختل می کند.

حدود ۱۰ روز گذشته دسترسی به ای میل ها قطع شد و به مدت چند روز تداوم یافت؛ حال چند روزی بیش تر نمی گذرد که مجددا و یک روز پس از راه اندازی فاز نخست شبکه علمی کشور، شاهد همان رویه و قطعی ای میل و جی میل هستیم.

این رویداد قطعی دوم که دقیقا در شب گذشته همزمان با افتتاح فاز تهران شبکه علمی کشور اتفاق افتاد، این بحث را در بین محافل و فعالان مرتبط با ICT مطرح کرده که شاید هدف بسترسازی و ترویج استفاده از ای میل داخلی که در درگاه کشور قابل دسترسی است این وضعیت را برای کاربرانی که تا حال حاضر از سرویس های مشهور ای میل هم چون جی میل و یاهو استفاده می کرده اند، به دنبال داشته است.

البته ازسوی دیگر بارها در زمینه امن نبودن اطلاعات و حریم های شخصی در استفاده از سرویس دهندگان خارجی هم مطرح شده اما به هر دلیل کاربران ایرانی هنوز به استفاده نکردن از این خدمات سوق نیافته اند.

علاوه بر این مباحث، در زمینه بحث حقوق شهروندی نیز علی مطهری – نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی – دو هفته پیش عنوان کرده بود که باید دلیل قطع پست الکترونیک شهروندان ایرانی طی چند روز اخیر، از مسوولان وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات پیگیری شود که آیا مشکلات فنی دلیل قطع ای میل هاست یا سرورهای کشورهای خدمات دهنده دچار قطعی شده اند.

پیگیری از شرکت ارتباطات زیرساخت کشور، شرکت مخابرات ایران و سازمان فن آوری اطلاعات به این پاسخ انجامید که این قطعی ها، به هیچ یک از این ارگان ها مربوط نمی شود تا همچنان معمای اختلالات اینترنت و قطعی های هر از چندگاهی ای میل ها در کشور نامشخص بماند.