قلب‌نوعروس پس‌ازمرگ همچنان می‌تپد

 حتما حس خوشایندی است قلب عزیزی که دیگر در جمع ما نیست، در سینه دیگری بتپد. روز سوم مرداد، پس از پایان مراسم جشن عروسی، وقتی مریم همراه همسرش قصد داشت از عرض جاده کورانه (از جاده‌های فرعی شهر قزوین)‌ عبور کند، تاریک بودن جاده در کنار سرعت بالای پژوی سواری، حادثه دردناکی را رقم زد تا مجالی برای دیدن دوباره دنیا برای مریم کهن‌کار فراهم نباشد.قزوین- خبرنگار جام‌جم: در این حادثه مریم دچار مرگ مغزی شد و همسرش بشدت از ناحیه پا آسیب دید. با انتقال این دو به بیمارستان، پزشکان مرگ مغزی مریم را به علت شدت جراحات وارده تایید کردند.


با تایید مرگ مغزی، خانواده این زن جوان در شرایط سخت پذیرش واقعیت، برگه اهدای اعضای دخترشان را با رضایت کامل امضا کردند تا تپیدن قلب مریم در سینه هموطن نیازمندش، تداعی‌گر زنده بودن عزیزشان باشد.


احساس آرامش خانواده پس از اهدای اعضا


در پی کار خداپسندانه این خانواده قزوینی، خدیجه حاج‌محمدی، مادر مریم کهن‌کار در گفتگو با خبرنگار «جام‌جم» خاطرنشان می‌کند: ساعات پایانی سوم مرداد ماه بعد از مراسم جشن عروسی، دخترم و همسرش وقتی قصد عبور از جاده کورانه را داشتند، راننده سواری پژو که با سرعت بالایی در حال تردد بود، متوجه عبور آنها  نشد و نتوانست ماشین را کنترل کند و پس از برخورد شدید با آن دو نفر از محل حادثه فرار کرد. البته یک روز پس از حادثه دچار عذاب وجدان شد و خود را معرفی کرد.

مادر مریم که تنها دخترش را در این حادثه از دست داد، در مورد پذیرش اهدای اعضای دختر ۲۹ ساله‌اش به بیماران نیازمند می‌گوید: یکی از دوستان دخترم تعریف می‌کرد مریم همیشه در جمع‌های دوستانه در مورد اهدای اعضایش بعد از وقوع حوادث احتمالی به افراد نیازمند می‌گفت و همین بحث را چندین بار هم در خانواده مطرح کرده بود.

به همین علت پس از آن که دخترم دچار مرگ مغزی شد من، پدر مریم و همسرش به رغم آن که خیلی‌ها به دلیل شناخت نداشتن از مساله مرگ مغزی مانع این کار می‌شدند، رضایتنامه اهدای اعضای دخترم را با زدن علامت جلوی گزینه اهدای همه اعضا امضا کردیم تا اعضای سالم بدن دخترم به جای فرسوده شدن زیر خاک باعث حیات دوباره افراد دیگر شود. 

مادر مریم ادامه می‌دهد: پس از مطرح شدن بحث اهدای اعضا، یک تیم پزشکی با تجهیزات کامل برای انتقال دخترم به بیمارستان امام خمینی (ره)‌  قزوین آمدند تا مریم را برای انجام عمل جراحی آماده کنند.

خانم حاج مهدی درباره احساسش پس از اهدای اعضای بدن دخترش می‌گوید: پذیرش این مساله به خاطر احساس مادرانه و پدرانه ابتدا برایمان سخت بود، ولی وقتی به احساس آرامش بعد از این تصمیم فکر می‌کردیم با رضایت کامل و احساس آرامش وجدان این تصمیم را گرفتیم و اگر چه بظاهر جسم مریم دیگر با ما نیست، ولی اطمینان دارم قلب دخترم در بدن فرد دیگری می‌تپد و دعاهای این افراد برای دخترم و خانواده ما سرمایه ارزشمندی است.

خانواده مریم کهن‌کار با آرزوی این که حوادث ناگوار اینچنینی هیچ گاه برای کسی یا خانواده‌ای رخ ندهد، به خانواده‌هایی که با مساله مرگ مغزی عزیزانشان مواجه می‌شوند، توصیه می‌کنند: با توجه به این که همه پزشکان متخصص معتقدند پس از مرگ مغزی احتمال بازگشت دوباره به حیات عمومی برای فرد آسیب‌دیده بسیار پایین است و در صورت زندگی دوباره فرد دچار اختلالات فراوانی خواهد بود، از این خانواده‌های محترم درخواست می‌کنیم نگذارند جسم عزیزانشان زیر خروارها خاک بپوسد و با اهدای اعضا موجبات آرامش روح عزیزشان و زندگی دوباره افرادی که چشم انتظار دریافت اعضا هستند را فراهم کنند.

پس از این کار زیبای خانواده کهن‌کار، تعداد زیادی از اقوام و آشنایان این خانواده برای دریافت کارت اهدای عضو پس از مرگ ثبت‌نام کردند.