قلعه نویی: صفایی فراهانی برنامه‌ ایویچ را به ما بدهد تا برنامه‌مان راکامل کنیم!

در حالی که تیم‌های حاضر در جام ملت‌های آسیا برنامه‌ی اردوهای تدارکاتی و بازی‌های دوستانه خود را مشخص کرده‌اند تیم ایران همچنان تیمی را برای انجام بازی‌های دوستانه تا پیش از حضور در چهاردهمین دوره‌ی این رقابت‌ها پیدا نکرده است. در این میان انتقادهای رییس کمیته ی انتقالی فدراسیون فوتبال از برنامه‌ی ارایه شده توسط کادر فنی بازتاب‌های زیادی داشته و امیر قلعه‌نویی نیز با انتقاد از صحبت‌های صفایی فراهانی معتقد است که بهتر است هر کسی درباره‌ی حوزه‌ی مربوطه‌اش اظهار نظر کند.


امیر قلعه‌نویی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به پرسش‌هایی درباره‌ی سفرش به مالزی، برنامه‌ی یکصد و بیست صفحه‌ای تیم ملی و انتقادهای مربوط به برنامه‌ی فعلی کادر فنی پاسخ گفت.


* گویا قرار است که برای بررسی شرایط اسکان تیم ملی به مالزی سفر کنید؟


– بله. از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا دعوت نامه‌ای برای من و پزشک تیم ملی ارسال شده است و ما اردیبهشت برای بررسی شرایط تیم ملی در مدت حضور در جام ملت‌های آسیا به مالزی سفر خواهیم کرد و پس از آن به اروپا خواهم رفت تا شرایط بازیکنان لژیونر را بررسی کنم.


* در مدت حضورتان در اروپا به کدام کشورها سفر خواهید کرد.


– قرار است در این سفر وضعیت بازیکنان لژیونر را مورد بررسی قرار دهم و برنامه‌ی این سفر تا دو سه روز آینده در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.


* برنامه‌ی یکصد و بیست صفحه‌ای کادر فنی چه موضوعاتی را در بر می‌گیرد؟


– ما در این برنامه تمام موضوعات مختلف درباره‌ی چگونگی آماده‌سازی تیم ملی، زمان حضور در مالزی و همچنین نحوه‌ی برخورد با تیم‌ها پس از صعود از مرحله‌ی گروهی را پیش بینی کرده‌ایم. همچنین تمام مطالب پشتیبانی، فنی، پزشکی و برنامه‌هایی که تیم ملی احتیاج دارد را نیز در آن دیده‌ایم.


* از ارایه‌ی این برنامه چه هدفی دارید؟


– من این کار را پیشتر در استقلال انجام داده بودم، در مدت زمان حضورم در استقلال در آغاز هر فصل برنامه‌هایی را برای حضور تیم در لیگ برتر و جام حذفی ارایه می‌کردم. هم اکنون نیز برای تیم ملی چنین برنامه‌ای را به همراه سایر اعضای کادر فنی پیش بینی کرده‌ایم و مدت زمان آن تا پایان جام ملت‌های آسیا خواهد بود.


* آیا مهم‌ترین دستاورد این برنامه قهرمانی ایران در جام ملت‌ها خواهد بود؟


– به هر حال تمام شانزده تیم با یک هدف وارد جام ملت‌های آسیا می‌شوند. اما هر کدام بنا به قدرت‌شان هدف خاصی را برای حضور در جام ملت‌های آسیا پیش بینی کرده‌اند. ایران و چند کشور دیگر در آسیا شانس‌های مسلم قهرمانی هستند، اما فوتبال شرایط سختی دارد.


* نظرتان درباره‌ی انتقادهای صفایی فراهانی درباره‌ی برنامه‌های کادر فنی چیست؟


– نمی‌دانم که صفایی فراهانی چه گفته اما، از وی خواهش می‌کنم که دوشنبه با حضور در کنفرانس مطبوعاتی برنامه‌ای که زمان ایویچ وجود داشت را همراه بیاورد تا ما بتوانیم کاستی‌های برنامه‌ی خود را با برنامه‌های ایویچ تکمیل کنیم!


* گویا از صحبت‌های صفایی فراهانی ناراحت هستید.


– خیر. ناراحت نیستم ما از این حرف‌ها بسیار شنیده‌ایم. تنها خواهش می کنم که صفایی فراهانی با حضور در کنفرانس مطبوعاتی برنامه‌ی ایویچ را به ما بدهد تا بتوانیم در مقایسه آن با برنامه‌های خود برنامه‌ی تیم ملی را تکمیل کنیم.


* این طور شنیده می‌شود که هیچ یک از تیم‌های معتبر جهان به پیشنهاد بازی دوستانه با ایران پاسخ ندادند، با این شرایط وضعیت تیم ملی را چطور پیش بینی می‌کنید؟


– این مسایل به من مربوط نیست. بهتر است که این سوال را از کسانی بپرسید که درباره‌ی همه چیز اظهار نظر می‌کنند. مسوولان فدراسیون فوتبال و کمیته‌ی بین‌الملل بهتر است که کارهای مربوط به خود را انجام دهند نه این که درباره‌ی برنامه‌های تیم ملی اظهارنظر کنند.


* اما شرایط به گونه‌ای است که حتی قطر هم حاضر به انجام بازی با ایران در تاریخ پیشنهادی فدراسیون فوتبال ایران نیست.


– این سوال‌ها ربطی به من ندارد. وظیفه‌ی ما این بوده که یک برنامه برای حضور موفقیت‌آمیز تیم ملی ارایه دهیم و بقیه‌ی مسایل به من مربوط نیست. بهتر است که کمیته‌ی بین‌الملل در این باره پاسخگو باشد. آنها نتوانستند در تهران کار فرهاد مجیدی را برای بازی کردن در تیم ملی درست کنند، ضمن آن که تیم ملی با ID کارت‌های نصف و نیمه به مصاف کره‌ی جنوبی رفت. بهتر است که ادامه ندهم چرا که ممکن است چیزهای بیشتری بگویم. تنها می‌توانم بگویم که باید هر کسی در حیطه‌ی وظایف خود اظهار نظر کند نه این که آقایان بنشینند و درباره‌ی کادر فنی تیم ملی اظهار نظر و صحبت کنند.


* یکی از روزنامه‌ها مدعی شده بود که شما در کار نقل و انتقال بازیکن در استقلال فعالیت دارید.


– صد در صد این مساله را تکذیب می‌کنم.


* یعنی با استقلال هیچ رابطه‌ای ندارید؟


– خیر. پس از مشکلاتی که بوجود آمد دیگر به استقلال نرفتم.