قیمت جهانی نفت از مرز ۶۹ دلار در هر بشکه گذشت

قیمت جهانی نفت از مرز ۶۹ دلار در هر بشکه گذشت


خبرگزاری فارس : به دنبال افزایش نگرانیها در خصوص کاهش صادرات گاز طبیعی روسیه به اروپا ، قیمت جهانی نفت برای نخستین بار پس از وقوع توفانهای سهمگین کاترینا و ریتا در آمریکا از مرز ۶۹ دلار در هر بشکه گذشت .


به گزارش خبرگزاری فارس ، خبرگزاری رویترز گزارش داد : افزایش ناامنیها در نیجریه ، تشدید فشارهای سیاسی غرب بر ضد ایران و قطع صادرات گازی روسیه به اروپا موجب رشد ۱۱ دلاری قیمت جهانی نفت از اواخر دسامبر ۲۰۰۵ میلادی تا کنون شده است .
قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک برای تحویل در ماه فوریه با ۵۶ سنت افزایش به بیش از ۰۴/۶۹ دلار رسید . این رقم از ماه سپتامبر ۲۰۰۵ میلادی تا کنون بی سابقه بوده است .
هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز با ۵۹ سنت افزایش ، ۰۲/۶۷ دلار مبادله شد .
جان برادی کارشناس ارشد انرژی موسسه ای بی ان در این باره گفت : کاهش صادرات گازی روسیه به اروپا ، موجب افزایش نگرانیهای بازار جهانی انرژی شده است . تنشهای سیاسی موجود در عرصه سیاست بین الملل موجب رشد فزاینده قیمت نفت از اواخر سال گذشته تا کنون شده است .
قیمت جهانی نفت طی یک ماه اخیر بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است . افزایش فشارهای غرب بر ایران برای متوقف کردن فعالیتهای هسته ای خود تاثیر زیادی بر رشد قیمت جهانی نفت داشته است .
کارشناسان انرژی بر این باورند که در صورت اعمال هر گونه تحریم تجاری بر ضد ایران ، تهران میزان صادرات نفتی خود را به شدت کاهش خواهد داد .