قیمت سیم‌کارت در دور جدید به زیر ۳۰۰ هزار تومان می‌رسد

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات گفت: با برنامه‌هایی که در جهت کنترل پروژه‌ها، بالا بردن صرفه‌جویی و کنترل هزینه‌ها داریم و در صورت همکاری شهرداری‌ها بویژه در شهرهای بزرگ کشور، اگر آن‌ها اجازه دهند کارهایمان را راحت‌تر انجام دهیم و بتوانیم ظرفیت‌سازی خوبی در این چند ماه ایجاد کنیم و به تعهداتمان جامه‌ی عمل بپوشانیم، خوشبینم که قیمت ثبت‌نام سیم‌کارت را به زیر سیصد هزار تومان برسانیم.


به گزارش خبرنگار ارتباطات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد سلیمانی درباره‌ی کاهش قیمت سیم‌کارت برای ثبت‌نام در بهمن ۸۵ تصریح کرد: هنوز تصمیمی درباره‌ی قیمت سیم‌کارت در ثبت‌نام‌های جدید نگرفته‌ایم، اما آنچه که اراده‌ی دولت است در جهت کاهش هزینه‌های ارایه خدمات است؛ بنابراین اگر بتوانیم با صرفه‌جویی، مدیریت قوی و صحیح و اجرای یک سری برنامه‌ها برای کنترل هزینه‌ها انجام دهیم، فشار بر مردم را کاهش می‌دهیم که یک زمینه‌ی آن نیز سیم کارت است.


او ادامه داد: از این رو در سال گذشته نزدیک به هشتاد هزار تومان قیمت سیم کارت را کاهش دادیم و در سال جاری نیز مجموعه‌ی وزارت ارتباطات و دولت در تلاشند که در واگذاری‌های بعدی سیم کارت را ارزان‌تر تحویل دهند؛ اما میزان آن مشخص نیست.


سلیمانی که در حاشیه‌ی گردهمایی بسیجیان که توسط مرکز مقاومت بسیج وزارت ارتباطات برگزار شده بود سخن می‌گفت، درباره‌ی وضعیت اپراتور دوم تلفن همراه نیز اظهار کرد: در نشست‌های هفتگی با اپراتور دوم داریم و کنترل نظارتی که از نظر فنی و اجرایی انجام می‌دهیم و با توجه به قول‌هایی که مجری پروژه می‌دهد، بر اساس برنامه‌ای که به ما اعلام شده است؛ این اپراتور در آبان ماه حدود پانصد هزار شماره را واگذار خواهد کرد.


وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات گفت: امکانات مخابراتی کامل در اختیار اپراتور دوم تلفن همراه قرار گرفته و تمام زمینه‌ها آماده است تا فعالیت ایرانسل شروع شود؛ بنابراین اگر تست‌ها جواب مثبت داد، حتما این اپراتور در آبان‌ماه، پانصد هزار سیم کارت واگذار خواهد کرد.


او افزود: ‌اپراتور دوم در حال حاضر مراحل تست خود را می‌گذراند و در حدود هزار نفر از این نعمت بهره‌مند هستند که به صورت آزمایشی و برای تست شبکه است. به گزارش ایسنا سلیمانی گفت: از نظر ما پروژه‌ی اپراتور دوم خوب پیش می‌رود؛ چراکه در چند شهر طبق برنامه‌ای که داشته است، تجهیزات خود را نصب کرده و در آخرین گزارش نیز حدود ۲۰۰ BTS نصب شده است. این اپراتور در آبان ۵۰۰ هزار شماره را در مرحله‌ی اول ارایه خواهد کرد که پس ازاین مرحله نیز طبق قراری که گذاشته شده هر ماه ۵۰۰ هزار شماره ارایه می‌کند، تا دو میلیون و ۲۰۰ هزار شماره که تعهد کرده برای امسال تکمیل شود.


سلیمانی درباره‌ی ظرفیت‌ سازی برای ارایه‌ی تمامی سیم‌کارت‌های ثبت نامی سال ۸۴ تا بهمن ماه امسال تصریح کرد: در حال حاضر کلیه‌ی مراکز مخابراتی استان‌ها درگیر این امر هستند و تجهیزات لازم در اختیار آنها قرار گرفته شده است. همچنین شرکت ارتباطات سیار برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده و در حال تقویت است. اما این که بگوییم هم اکنون این ظرفیت سازی را داریم، اینگونه نیست. بلکه ظرفیت‌سازی همزمان با واگذاری انجام می‌شود و شواهد نیز نشان می‌دهد واگذاری سیم‌کارت‌ها تا بهمن ماه تمام می‌شود.


او با اشاره به این که پنج میلیون از سیم کارت‌های ثبت نامی سال ۸۴ باقی مانده است، گفت: اگر واگذاری‌ سیم‌کارت‌های مهرماه انجام شود، واگذاری نزدیک به هفتصد و پنجاه شهر کامل می‌شود. همچنین یک تا دو استان نیز داریم که در شرایط خوبی قراردارند و ظرفیت‌سازی در این شهرها در حال اتمام است که به احتمال زیاد در مهر ماه واگذاری آنها نیز انجام می‌شود. سایر شهرها نیز بر همین اساس پیش می‌روند یعنی هر نقطه که ظرفیت سازی نهایی شود، واگذاری نیز همان زمان یا به عبارتی خارج از نوبت انجام خواهد شد.


وزیر ارتباطات افزود: البته در حدود ۱۵ تا شهر بزرگ وجود دارند که تعداد ثبت نام‌ها بیش از چهارصد هزار تا پانصد هزار تعداد است، عملا تا بهمن ماه واگذاری در این شهرها طول می‌کشد که شهر تهران نیز شامل این امر می‌شود.


سلیمانی درباره‌ی ارایه‌ی سه میلیون سیم کارت اعتباری از سوی شرکت ارتباطات سیار در بهمن ماه امسال تصریح کرد: هر اپراتوری در دنیا سرویس‌های مختلفی را باید به مردم بدهد که سیم‌کارت‌های اعتباری نیز جزو آن است.


او افزود: به نظر من باید دست اپراتورها را باز بگذاریم و تا حدودی از بعد رقابتی به این مساله نگاه کنیم، چرا که در زمینه‌ی سیم کارت در کشور ما نیاز بسیاری وجود دارد و بیش از آن تعدادی است که در حال حاضر مطرح می‌شود.


سلیمانی با اشاره به این که هم اکنون در خاورمیانه در بین سیزده کشور در زمینه‌ی تلفن همراه در جایگاه یازدهم قرار داریم گفت: پس از ما افغانستان و یمن قرار دارند، یعنی شرایط ما از نظر کمی و ضریب نفوذ وضعیت مساعدی نیست، به عنوان نمونه ترکیه که در کنار ما قرار دارد در حدود چهل و هشت میلیون موبایل در آن فعال است و انواع و اقسام سرویس‌ها را ارایه می‌دهد.


وزیر ارتباطات افزود: در کشور ما نیز دو اپراتور بزرگ کار می‌کنند که یکی اپراتور اول است که در حال حاضر فعال بوده و اپراتور دوم نیز در حال وارد شدن به میدان است. بنابراین اگر این اپراتورها هم طبق برنامه پیش روند حتی نیازهایی که در این زمینه وجود دارد، ظرف سه تا چهار سال آینده نیز نمی‌توانیم برطرف کنیم. چرا که نیاز به سیم کارت اعتباری به ویژه برای جوانان کشور امری بدیهی و غیر قابل انکار است.


به عقیده‌ی وی حتی حجم کمی این نیاز یعنی سیم‌کارت‌های اعتباری نیز بیش از ده میلیون سیم‌کارت است. در این فضا اگر اپراتور اول، دوم و تالیا و یا حتی اپراتور دیگری وارد میدان شوند و بتوانند خدمات خودشان را از نظر سیم کارت اعتباری ارایه دهند، باز هم مشترک وجود دارد. لذا نباید نگران شویم و باید این فضا را باز نگه داریم چرا که معتقدم تمامی اپراتورها باید بتوانند این سرویس را ارایه دهند.


سلیمانی در پایان درباره‌ی وضعیت پروژه‌ی تالیا گفت: تالیا یک مساله در تهران دارد و یک مساله نیز در شهرستان‌ها که امکانات و تجهیزات خود را در شهرستان‌ها ایجاد کرده است و مجوز آن نیز داده شده و ثبت نام هم کرده است اما در تهران به دلیل محدودیت‌هایی که دارد نتوانسته ظرفیت‌سازی کند، بنابراین اگر ظرفیت‌سازی را انجام دهد شرکت مخابرات به عنوان کارفرمای آن مجوز واگذاری و ثبت نام جدید را در تهران می‌دهد؛ لذا اگر این امر محقق نشود در سال جاری تالیا در تهران توزیع جدید نخواهد داشت.


او ادامه داد: از این رو شواهد نشان می‌دهد تا پایان سال تالیا بتواند با کمک‌هایی که شرکت مخابرات به آن می‌کند تعداد سیم‌کارت‌های خود را به یک میلیون برساند.