قیمت مرغ به دلیل هجوم خرید مردم افزایش یافت

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با تکذیب افزایش قیمت هر کیلو مرغ گرم به بیش از سه هزار تومان، میانگین قیمت هر کیلومرغ گرم در سطح شهر تهران دو هزار و ۹۰۰ تومان و در سطح کشور دو هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرد.


سیدنظام‌الدین سجادی ـ در گفت‌و‌گو با خبرنگار دامپروری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزایش قیمت مرغ را شایعه دانست و اظهار کرد: قیمت هر کیلومرغ گرم در سطح شهر تهران کمتر از سه هزار تومان و در سطح کشور کمتر از دو هزار و ۹۰۰ تومان است که شرکت پشتیبانی امور دام آمادگی دارد برای ماه رمضان ذخایر مرغ منجد را به بازار عرضه کند.


این در حالیست که هر کیلو مرغ تازه در بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌های سطح شهر تهران بیش از سه هزار تومان فروخته می‌شود و قیمت مرغ ریز و در وزن بسیار پایین (جوجه) کمتر از سه هزار تومان است.


علیرغم اینکه تولیدکنندگان و مسوولان پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت مرغ در ماه رمضان بیش از سه هزار تومان نمی‌شود هم‌اکنون قیمت‌ها بیش از این میزان و باعث نگرانی مردم شده است که با توجه به نزدیک شدن به ماه‌های سرد سال و ماه رمضان این روند افزایشی قیمت همچنان ادامه یابد.


در این زمینه محمد حسین انصاری فرد ـ سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بازار مواد غذایی به ویژه مرغ، گوشت، تخم مرغ و میوه طی دو ـ سه نوبت زمانی در سال (از جمله ماه رمضان، ایام نوروز و حج) تاثیرپذیر از جنبه روانی است و به دلیل هجوم خرید مردم و ذخیره‌سازی آنها قیمت این مواد افزایش می‌یابد در صورتیکه تولید هیچ کاهشی نیافته و ذخیره‌سازی به میزان کافی در بازار وجود دارد.


وی با بیان اینکه در حال حاضر افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار به دلیل هجوم خرید مردم و ذخیره‌سازی ماه رمضان است، پیش‌بینی کرد: با توجه به اینکه تولید کاهش نیافته است طی روزهای آینده افزایش قیمت ادامه نخواهد داشت. از طرف دیگر به محض اینکه وزارت جهاد کشاورزی احساس کند که بازار از تعادل خارج شده است با مجوز وزارت بازرگانی اقدام به توزیع گوشت مرغ منجمد ذخیره‌سازی شده، خواهد کرد.این مقام مسوول در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه قیمت مرغ درب مرغداری هزار و ۸۰۰ تومان است، گفت: قیمت سه هزار و ۲۰۰ تومان برای هر کیلو مرغ گرم منطقی نیست و این قیمت حداکثر باید دو هزار و ۷۰۰ تومان باشد که عواملی از جمله روانی در اختلال بازار نقش داشته است که پس از بررسی در صورت کمبود عرضه و تولید، مرغ منجمد ذخیره‌سازی شده به بازار عرضه خواهد شد.


سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی درباره‌ بازار گوشت قرمز نیز خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون یک میلیون راس دام خریداری شده که بخش عمده آن ذخیره‌سازی شده است و در صورت نیاز به بازار تزریق می‌شود.


وی در پایان تاکید کرد: مشکلی از نظر عرضه و تولید مرغ، گوشت و تخم‌مرغ وجود ندارد و تنها عواملی همچون اثر روانی باعث افزایش قیمت گوشت مرغ شده که لازم است در این زمینه فرهنگ‌سازی صورت گیرد تا مردم در زمان‌های خاص همچون ایام رمضان و نوروز با افزایش تقاضا و ذخیره‌سازی خود باعث افزایش کاذب قیمت‌ها نشوند.