کارتهای سوخت المثنی تا دو هفته دیگر صادر می‌شود
کارتهای سوخت المثنی تا دو هفته دیگر صادر می‌شود


خبرگزاری فارس: مدیر فنی طرح کارت هوشمند سوخت با اشاره به تاخیر در صدور کارت المثنی علت آن را دریافت VIN جدید خودروها از نیروی انتظامی عنوان کرد و گفت: تا دو هفته دیگر کارتهای المثنی صادر خواهد شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس احمد تولایی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران به تشریح ویژگی‌های فنی کارت سوخت پرداخت.
وی با اشاره به تاخیر در صدور کارت المثنی علت آن را دریافت VIN جدید خودروها از نیروی انتظامی عنوان کرد و گفت: تا دو هفته دیگر کارتهای المثنی صادر خواهد شد.
تولایی در پاسخ به این سوال که اختلاف میان ناجا و پست در ارایه کارت سوخت موجب تاخیر در صدور کارت المثنی شده است؟ اظهار داشت: این موضوع صحت ندارد و صرفا به خاطر نداشتن VIN جدید خودروها این تاخیر صورت گرفته است.
وی همچنین درباره شخصی سازی کارت سوخت گفت: این امکان از نظر فنی در پروژه کارت سوخت وجود دارد که در حال بررسی است.
مدیر فنی پروژه کارت سوخت درباره رمز دار کردن کارتهای سوخت تصریح کرد: به دلیل استفاده عام از کارت و عدم نهادینه شدن فرهنگ کارت سوخت در بین اقشار مختلف مردم در حال حاضر امکان رمزدار کردن کارت‌ها وجود ندارد.
تولایی بروز برخی اشکالات در میزان سهمیه کارتها را عدم استفاده صحیح از تلمبه‌ها در جایگاه‌ها ذکر کرد و گفت: ما بارها گفته‌ایم در پایان سوخت‌گیری پس از قراردادن نازل در جای خود افراد اقدام به برداشت کارت خود از دستگاه نمایند در غیر اینصورت به صورت اتوماتیک میزان بیشتری کسر می‌شود.
وی میزان سرعت مخابرات در زمان سوخت‌گیری را بی‌ارتباط با امکانات کارت سوخت دانست و گفت: در زمان سوخت‌گیری پارامتر مخابرات هیچ تاثیری در افزایش سرعت کارت سوخت ندارد.
تولایی یکی از جنبه‌های مثبت کارت سوخت را عدم تاثیر مشکلات فنی آن بر نحوه سوخت رسانی به مردم دانست و گفت: برخلاف سیستم بانکی اشکالات فنی کارت، اثری بر خدمات دهی به مردم نداشته است.
مدیر فنی کارت سوخت همچنین اجرای پرداخت الکترونیکی کارت سوخت را از برنامه های در دست اقدام ذکر کرد.
وی ادغام کارت سوخت در کارت شناسایی خودرو را یکی از برنامه‌های این طرح عنوان کرد.
تولایی در ادامه همچنین از صدور ۴۰ هزار کارت برای خودروهای جدید خبرداد و گفت: براساس اطلاعاتی که نیروی انتظامی در اختیار ستاد کارت سوخت قرار داد، در ۴۰ هزار کارت برای خودروهای نو شماره صادر شده است.
مدیرفنی کارت سوخت با اشاره به امکان دریافت ریز دفعات سوخت گیری در دفاتر خدمات کارت سوخت وجود دارد و گفت: افرادی می‌توانند با مراجعه به این دفاتر از زمان، مکان، میزان و نوع سوخت‌گیری از طریق کارت سوخت و چاپ آن مطلع شوند.
وی اضافه کرد: امکان محاسبه دقیق هر میزان کم یا زیاد سوخت در کارت سوخت وجود دارد و در حال حاضر خودروهای شخصی می‌توانند روزانه ۳ بار اقدام به سوخت‌گیری نمایند.
تولایی درباره چگونگی استفاده مشاغل خاص از بنزین بدون کارت سوخت گفت: مشاغلی چون قایق‌های صیادی، کاربران اره برقی، نقاشان و … می‌توانند با دریافت حواله از واحد صنفی مربوطه با کارت‌های اضطراری در اختیار جایگاه دارای اقدام به دریافت سوخت نمایند.
مدیر فنی طرح کارت سوخت از مردم خواست تا در حفظ و نگهداری کارت سوخت به عنوان یک سند بهادار دقت لازم را به کار گیرند.
تولایی همچنین از مردم تقاضا کرد از خرید کارت سوخت به صورت غیرقانونی خودداری نمایند.زیرا کارتهای مزبور ظرف ۲۴ ساعت غیرفعال شده و یا هنگام استفاده هشدار این کارت در لیست سیاه قرار دارد را اعلام می‌دارد که صاحبان آنها تحت پیگرد قضایی قرار دارند.
وی احتمال کپی کردن کارت سوخت را رد کرد و گفت: از نظر فنی و پشتیبانی الکترونیکی کارت سوخت امکان چنین اقدامی به هیچ وجه وجود ندارد.
تولایی در پایان از اجرای کارت سوخت گازوییل در آینده نزدیک خبرداد.