کشور کره به سفارش تلویزیون ایران سریال می‌سازد

دکتر مرتضی میرباقری از سفارش صداوسیما به کشورهای خارجی برای تولید آثاری و سریال‌هایی که با فرهنگ ایرانی ـ اسلامی ما هم‌خوانی داشته باشند خبر داد و هم‌چنین در گفت‌وگویی با ایسنا درباره‌ی برخی از ممیزی‌های فیلم‌های خارجی و حذفیات سریال ایرانی «مدارصفردرجه» سخن گفت.


به گفته‌ی معاون سیما در حال حاضر سفارشاتی برای تولید آثار متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی به کشور کره ارائه شده است و می‌توان این همکاری‌ها را در آینده توسعه داد.


وی در این زمینه به ایسنا خاطرنشان کرد: آن‌ها در کارهایی که تولید می‌کنند مصرف کننده را لحاظ می‌کنند و سلیقه را در نظر می‌گیرند.


معاون سیما در پاسخ به پرسش سرویس تلویزیون ایسنا درباره حذف و تعدیل‌هایی که در خصوص آثار خارجی صورت می‌گیرد، توضیح داد: اغلب تعدیل‌ها به حوزه‌های اخلاقی مربوط است.


وی در پاسخ به پرسشی درباره‌ی تغییر داستان فیلم‌ها و سریال‌های خارجی و موارد مشابهی از این دست، اظهار کرد: گاه مضامین با چارچوب‌ها و اصول فرهنگی و دینی ما هم‌خوانی ندارند، بنابراین این تعدیل‌ها صورت می‌گیرد.


معاون سیما در پاسخ به این پرسش که چرا نباید واقعیات کشورهای غربی را که مورد انتقاد خود ما است در فیلم‌ها و سریال‌ها به تصویر کشید؟ گفت: تعدیل و تغییر داستان در تمام دنیا مرسوم است. در کشورهای خارجی روابط زن و مرد و دختر و پسر کاملا آزاد است. اما ما نمی‌توانیم آثاری که تصویرگر چنین روابطی هستند را نشان دهیم. بنابراین تغییراتی که به نحوی به روابط شخصیت‌ها بینجامد را لحاظ می‌کنیم، چرا که درغیر این صورت نمی‌توان چنین آثاری را پخش کرد.


میرباقری درباره‌ی حذف و تعدیل در آثار داخلی، به گرفتاری عمده‌ای که سیما با آن مواجه است اشاره کرد و گفت: اغلب کسانی که در مقام نقد آثار داخلی بر می‌آیند، به کل داستان اشراف ندارند در نتیجه بیشتر نقدهای این افراد «بخشی» است و ما مجبوریم که نسبت به تعدادی از این نقدها سکوت کنیم؛ چرا که اگر در مقام پاسخگوی برسیم، داستان لو می‌رود.


به اعتقاد وی، ۸۰ تا ۹۰ درصد از نقدهایی که درباره‌ی سریال‌های تلویزیونی مطرح می‌شود، خصوصا نقدهایی که در خصوص سریال «مدار صفر درجه» بیان شده، به عدم آشنایی به گره‌های داستان و عدم اشرف به داستان مربوط می‌شود.


معاون سیما با بیان این که حدس نزدن مسیر داستان سریال «مدار صفردرجه» توسط منتقدان به عمد در این مجموعه صورت گرفته است، ادامه داد: این مساله باعث شده که یکسری ایرادهایی نسبت به کار به وجود آید. برای مثال در خصوص ماهیت صهیونیست می‌توانستیم در قسمت نخست بیانیه‌ای را منتشر کنیم. اما می‌بایست شخصیت‌هایی را مانند دایی و عموی سارا وارد داستان می‌کردیم تا در نهایت مشخص شود که نظام صهیونیستی چگونه ترویج پیدا کرده و در نهایت چگونه این گره باز می‌شود.


میرباقری درادامه تصریح کرد: بخشی از این نقدها هم به این مساله برمی‌گردد که ما ـ مدیران ارشد سازمان صدا و سیما ـ فکر می‌کنیم که تهیه کننده و کارگردان باید از آن چنان انعطافی برخوردار باشند که اگر شرایط اجتماعی و فرهنگی ما اقتضاعاتی را ایجاب کرد، بتوانند متناسب با آن شرایط عمل کنند.


معاون سیما به این پرسش که آیا این انعطاف حتی در مواردی که به خود زنی می‌انجامد نیز باید لحاظ شود؟ پاسخ منفی داد و گفت: این انعطاف ویژگی یک موجود زنده است. در جمهوری اسلامی ایران مردم به خصوص با سریال‌هایی که ساخته می‌شوند، به گونه‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کنند. مجموعه حوادثی که دور و بر مردم صورت می‌گیرد و تحلیل‌هایی که انجام می‌شود، نوع ارتباط بین آن‌ها را تنظیم می‌کند. در این مرحله ما باید مانند موجودی زنده بهترین گزینه‌های خودمان را داشته باشیم تا بتوانیم ارتباط بین مردم و اثر را وثیق‌تر کنیم.


وی ادامه داد: برخی دوستان ما فکر می‌کنند کارهایی که برای رسانه تولید می‌شود از زمان پایان تولید باید به صورت مکانیکی پخش شود. در حالی که ممکن است کار ۹۵درصد همان گونه که آنان انتظار دارند پیش برود. اما ۵ درصد هم کار نیاز به مشایعت داشته باشد. برای مثال برخی از این شخصیت‌ها آن گونه که باید در تعامل بامردم و فرهنگ جامعه به خوبی جا نیفتد در چنین مواردی باید یکسری فراز و فرودهایی از سوی ما تنظیم شود.


دکتر مرتضی میرباقری تاکید کرد: باید درصدی تغییر و تحول برای سریال‌هایی که ساخته می‌شوند قائل شد؛ چرا که سریال‌سازی یک کار مکانیکی نیست که تا آخرین لحظه بی هیچ تغییر پیش برود. بنابراین باید در این زمینه انعطافی وجود داشته باشد که مورد ملاحظه قرار گیرد وی معتقد است ملاحظاتی از این دست در ارتقای سطح کیفی کار بسیار موثر خواهد بود.


معاون سیما با اشاره به چالش‌هایی که همواره بین سازندگان اثر و مسؤولان پخش وجود داشته است، خاطرنشان کرد: ضوابط و استانداردهایی در حوزه پخش سیما وجود دارد و مسؤولان پخش به آخرین تذکرات آشنایی کامل دارند. از طرفی از آن جا که کارگردانان و تهیه کنندگان به داستان اشراف کامل دارند، دوست دارند کمترین تذکرات روی برنامه‌هایشان اعمال شود.


مرتضی میرباقری اغلب حذف و تعدیل‌هایی را در حوزه پخش سیما صورت می‌گیرد کارشناسانه توصیف کرد و در عین حال گفت: مواردی هم همانند سریال «مدار صفر درجه» وجود دارد که نباید صحنه‌ها حذف می‌شد، چرا که به معرفی شخصیت می‌انجامد.


وی در پایان خاطرنشان کرد: به واسطه داد و ستدهای دائمی ارباب رسانه با حوزه تولید این مورد معدود هم به مرور از بین می‌رود.