کفش مناسب بپوشید

هدف اصلی از پوشیدن کفش، حفاظت پاهاست. زیبایی، مد و… همگی پس از حفظ سلامت پا اهمیت دارند. دقت در انتخاب کفش و توجه به رعایت اصول استاندارد در تولید آن، یکی از ضروری‌ترین نیازهای حفظ سلامت افراد است که باید توجه بیشتری به آن بشود.


کفش راحت و مناسب کفشی است که ایجاد تاول نمی‌کند و پاها در آن راحت هستند و انگشتان پا مخصوصا شست پا در آن فشرده نمی‌شود. برای این منظور باید کفش کاملا اندازه و قالب پا باشد.


قسمت جلویی کفش که فضای لازم برای حفظ انگشتان را تامین می‌کند، باید گرد باشد. مدل‌های به اصطلاح نوک تیز فضای کمی را برای انگشتان تامین می‌کنند و به همین علت توصیه نمی‌شود. توجه داشته باشید فضای اضافی جلوی کفش باعث می‌شود که پا درون آن بلغزد و تاول بزند. بهتر است بین نوک‌بلندترین انگشت پا و نوک کفش حدود یک سانتیمتر فاصله باشد.

جنس رویه کفش بسیار مهم است. بهترین رویه برای کفش، همان رویه چرم طبیعی است. چرم طبیعی، به علت دارا‌بودن منافذ طبیعی در بافتش، امکان تبادل هوا میان بیرون و داخل کفش را فراهم می‌کند. رویه مصنوعی به علت عدم تبادل هوا، باعث بوی بد پا و عرق کردن بیش از حد می‌‌شود.


پاشنه‌های بلند


کف کفش از ۲ قسمت تخت و پاشنه تشکیل شده است که در جذب نیروی شوک ناشی از راه رفتن روی پا موثر است. هرقدر که تخت نرم‌تر باشد، توانایی بیشتری برای جذب شوک دارد. هرقدر که پاشنه بلندتر باشد، فشار روی قسمت جلوی پا و انگشتان بیشتر می‌شود.

خانم‌ها علاقه‌مند به پوشیدن کفش‌های پاشنه‌دار هستند؛ اما این کار خطراتی را نیز دربر  دارد. کفش‌هایی که پاشنه بلندتر از ۵ سانتیمتر داشته باشند، از نظر پزشکی غیرقابل قبول هستند؛ چون موجب می‌شود فرد در معرض افتادن و آسیب دیدن باشد. بعلاوه باعث تخریب وضعیت پا و مشکلات عدیده‌ای خواهد شد.

کفش پاشنه بلند، حالت پا را تغییر می‌دهد و گاهی مانع عملکرد درست پا می‌شود. این قرار‌گرفتن طولانی‌مدت پا در قالب این کفش‌ها موجب کوتاه شدن تاندون آشیل می‌شود که ماهیچه ساق پا را به پاشنه وصل می‌کند. این وضعیت تاندون را حساس و دردناک می‌کند. پوشیدن مداوم این نوع کفش، برآمدگی‌ای در پشت پاشنه به وجود می‌آورد که حاصل از اصطکاک پشت کفش با پای فرد است.


۱۰ نکته برای خرید کفش‌


۱ – سعی کنید خرید کفش را در انتهای روز انجام دهید؛ چون در طول روز و پیاده‌روی پا ورم می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود.

۲ – از کفش‌های با کفی بسیار ضخیم یا پاشنه بلند پرهیز کنید.

۳ – کف زیر کفش نباید صاف باشد؛ بلکه باید آج‌‌دار بوده تا از لیز خوردن جلوگیری کند. کفشی که کف آن لغزنده و سر است، کفش مناسبی نیست.

۴ – قالب کفش‌های مختلف متفاوت است، بنابراین به صرف سایز کفش، آن را نخرید.

۵ – بهترین قالب کفش مدلی  است که یک تا ۲‌سانتیمتر پاشنه داشته و قسمت جلویی آن گرد باشد.

۶ – بدترین مدل کفش مدلی  است که بیش از ۳‌سانتیمتر پاشنه داشته و نوک‌تیز باشد.

۷ – کفش‌ باید انعطاف لازم را داشته باشد زیرا حالت سفتی در آنها مانع راه رفتن طبیعی شده و باعث ایجاد پینه و میخچه در پا می‌شود.

۸ – هرگز کفشی را که تنگ است به خیال این‌که جا باز می‌کند، نخرید.

۹ – صندل‌های لاانگشتی که در فصل تابستان بسیار متداول می‌شود، انتخاب بسیار بدی است؛ زیرا پوشیدن این مدل‌ها باعث تغییر در نحوه حرکات عادی و طبیعی شده و در نهایت به پاها و زانو  آسیب می‌رسانند.

۱۰ – کفش‌های روباز، مچ پا را نگه نمی‌دارد. این کفش‌ها بخصوص برای کودکان ایمنی چندانی ندارند.