کیانوش عیاری: لطف کنید به من لقب فیلمساز اجتماعی ندهید

کیانویش عیاری در دانشگاه تهران گفت: لطف کنید به من لقب فیلمساز اجتماعی ندهید.


دومین نشست تخصصی سینما‌شهر با همکاری موسسه‌ی فرهنگی هنری شهرداری شامگاه سه‌شنبه (۲۹ بهمن) در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با نمایش فیلم «بودن یا نبودن» و حضور کیانوش عیاری و دکتر پرستش (از اساتید دانشگاه تهران) برگزار شد.


کیانوش عیاری در ابتدای نشست درباره‌ی پیشینه‌ی «‌بودن یا نبودن» گفت: این فیلم سال ۷۶ ساخته شد و سال ۷۷ اکران شد، اما به خاطر شرایط خاص اکرانش خیلی خوب دیده نشد و اکران ابتر و دم‌بریده و عقیمی داشت.او درباره‌ی علت ساخت این اثر هم توضیح داد: فکر کردم به‌واسطه‌ی یک فیلم سینمایی بتوان کاری کرد که آمار تاسف بار اهدای عضو روند بهتری بگیرد و آمار اهدای عضو ارتقاء پیدا کند و به‌راستی باچنین نیتی آنرا ساختم و البته این فیلم راه خود را به بسیاری از جشنواره‌ها هم باز کرد.


وی افزود: هنگام ساختن فیلم ۴ سال از طرحی که با خواندن یک خبر در روزنامه به ذهنم رسیده بود می‌گذشت و تنها و نخستین عنصری که از ابتدا شروع کار در ذهنم بود، طی طریقی بود که از طرف فردی که نیازمند اهدای عضو است از یک سطح ناهموار شروع می‌شود و به روندی خاص می‌رسد.


عیاری در خصوص روند ابتدایی شکل‌گیری فیلم «بودن یا نبودن» گفت: در سال ۷۲ پس از ملاقاتی که با دکتر ماندگار داشتم، نخستین سوالی که داشتم این بود که شما دراین ارتباط چه می‌کنید؟ آیا در انتظار یک مرگ غم‌انگیز هستید و برای این لیست حدودا ۶۰۰ تایی دنبال مرگ مغزی هستید؟ در ذهنم دوگانگی بسیار عمیقی وجود داشت و در ابتدای شکل گرفتن فیلم «بودن یا نبودن» یک معمای شگفت‌انگیز وجود داشت و بزنگاه شگفت‌انگیزی بود و به این جهت به عمد نوعی دوپارگی در کلیت فیلم قرار دادم تا در اتهام مفاهیم دستمالی شده‌ای چون انسانیت، «اومانیستی» و غیره قرار نگیرم.


کارگردان «هیولای درون» افزود: لطف کنید به من لقب فیلمساز اجتماعی ندهید که متاسفانه این عبارت بسیار مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرد و گمان می‌کردم ساختن این فیلم یک وظیفه است و اگر این فیلم بتواند آمار اهدای عضو را در سال از ۹ به ۱۶ برساند، یک موفقیت است و این فیلم مطلقا سفارشی نیست.


کارگردان سریال «روزگار قریب» گفت: دور از شأن هنر می‌دانم که یک فیلمی سفارشی ساخته شود که البته چنین کاری را نفی نمی‌کنم و می‌توان موسیقی یا تابلو سفارشی هم ساخت.


کارگردان «آبادانی‌ها» یادآور شد: در طول دوران کاری‌ام هیچ‌گاه براساس یک تئوری از پیش تعیین شده فیلم نساخته‌ام، فیلمسازی برای من از جایی شروع می‌شود که احیانا خبری خوانده باشیم، البته باید به‌خاطر داشت وقتی فیلمی ساخته می‌شود مسلما درحین تحلیل، تئوری‌هایی از بطن آن امکان بررسی‌کردن می‌یابند و مثلا درباره‌ی «بودن یا نبودن» می‌توان گفت: فیلمساز از دیوارهایی که بین قومیت‌ها، نژاد‌ها و رنگ‌ها وجود دارد رنج می‌برد.


عیاری تصریح کرد: وقتی به تماشای یک اثر هنری می‌نشینم، اگر متوجه شوم آن فیلم می‌خواهد یک خردی را بی‌واسطه به عواطف منتقل کند، طرفدار آن نیستم. اثر هنری حق ندارد از کانال‌های عاطفی استفاده غلط بکند و دلسوزی فیلم بخشی از واقعیت‌هایی است که در اطرفمان وجود دارد و آبشخور من آن چیزهایی هستند که از جامعه می‌گیرم. من نمی‌توانم با فیلم‌هایم فرهنگ‌سازی کنم و اگر قطره‌ای از اقیانوس فرهنگ باشم، مفتخرم.


کارگردان «آنسوی آتش» درخصوص کلیت آثارش گفت: تمام فیلم‌های من به واسطه‌ی «فضاسازی» قوام و وجود دارند و صحنه‌های «وارتا واری» که در فیلم گنجانده شده استفاده‌ای ابزاری است و می‌خواهد شخصیت‌های ارمنی را از حالت دکور خارج کند.


عیاری افزود: خواست من از ساخت «بودن یا نبودن» در پاره اول این بود که با دختر احساس همدردی کنیم و در نیمه دوم با پسر لرستانی مرگ مغزی شده همذات‌پنداری کنیم.


وی تصریح کرد: اعتقاد ندارم سینما یک اعتراضیه محسوب شود و اگر فیلمساز با نیتی یا نقشی فراتر از باورهایش اثری ارائه بدهد یک جایی مشخص می‌شود.


سینما و هنر قرار نیست جایگاهی فراتر از خودش داشته باشد، سینما یک جایگاه بسیار مقدس است و سینما هیچ‌گاه توسط افرادی چون «جان فورد» جایگاهی برای اعتراض نیست.