لاریجانی: “موجودات موذی” در صحنه بین‌الملل اجازه دهند، فضای اقتصاد کشور گشوده می‌شود

رئیس مجلس با بیان اینکه امروز در برهه‌ای هستیم که ایران اسلامی وارد مسیر جدیدی شده است، گفت: اگر موجودات موذی در صحنه بین‌الملل اجازه دهنداقتصاد کشور گشوده می‌شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار جمعی از مدیران جهاد دانشگاهی گفت: امیدوارم در آینده نسبت به جهاد دانشگاهی توجهی تام صورت گیرد و کمک‌های بیشتری انجام شود تا طرح‌های جهاد دانشگاهی گسترش یافته و بخش‌های مختلف کشور پیشرفت کند. ما امروز در برهه‌ای هستیم که ایران اسلامی وارد مسیر جدیدی شده است. اگر این موجودات موذی در صحنه بین‌الملل اجازه بدهند، امیدواریم مسیر اقتصاد کشور گشوده شده و شرایط کشور در وضعیت متفاوتی قرار گیرد.

لاریجانی گفت: فهم شرایط جدید و فهم اقتضای زمان فعلی بسیار مهم است و بنده این موضوع را در چند محفل رسمی اعلام نموده‌ام که در خیلی از برهه‌های زمانی در طول ۳۵ سال گذشته و پس از انقلاب فرصت‌های خوبی برای جمهوری اسلامی شکل گرفت ولی شوربختانه بهره‌برداری متناسب صورت نگرفت. گاهی منابع مالی خوبی در اختیار کشور بود ولی این سرمایه برای هدف‌های زودگذر استفاده شد که خسارات درازمدتی به کشور وارد نمود؛ لذا تبیین اینکه چه چالش‌هایی در کشور خواهیم داشت، اولویت‌بندی و استفاده بهینه از منابع بسیار مهم می‌باشد.

وی در ادامه، گفت: قانون برنامه ششم توسعه می‌تواند بستر بهره‌گیری از شرایط جدید را فراهم کند اما مهم‌تر از قانون، دستورالعمل و بخشنامه، فهم مشترک و اراده ملی است که باید برای این مهم وجود داشته باشد. ما امروز بیش از قانون نیازمند دقت نظر مدیران ارشد و تغییر نگاه آن‌ها در زمینه تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی هستیم که در این زمینه دارای نیروی انسانی خوبی می‌باشیم. اگر مدیران ارشد کشور واقعا به ظرفیت‌های داخلی جمهوری اسلامی اطمینان داشته باشند و این اراده را داشته باشند، تا جایی که امکان داشته باشد از نیروی متخصص داخلی بهره بگیرند نیروی زیادی جذب خواهد شد و تکنولوژی وارد چرخه تولید کشور می‌شود. اگر مدیران کشور به توانایی‌های داخل اعتماد نداشته باشند، هزاران بهانه تراشیده می‌شود که از این ظرفیت با عناوین مختلف بهره گرفته نشود. سیستم‌های کارشناسی اینقدر زرنگ هستند که اگر مدیر اراده لازم را نداشته باشد لابه لای کارهای کارشناسی ظاهری غرق می‌شود و در نتیجه تصمیمی که گرفته می‌شود، سهل‌ترین تصمیم است.

وی گفت: مقام معظم رهبری در زمینه تکیه به منابع داخلی حساسیت‌های ویژه‌ای دارند و تذکراتی را نیز بیان نموده‌اند که می‌توان به عنوان پشتیبانی معظم‌له در زمینه تکیه به ظرفیت‌های داخلی استفاده کرده و موضوع را تبیین نمود. این اقدام یک حرکت ملی است که برای آینده ایران اسلامی مفید است.
رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه نقایصی در کشور وجود دارد، گفت: جهاد دانشگاهی با کار علمی و پژوهشی روی نقاط ضعف کشور می‌تواند راهکارهای گره‌گشایی ارائه دهد. یکی از مسائل مهم امروز کشور این است که هنوز یک رابطه دقیق سیستماتیک بین دانشگاه، صنعت و تولید ایجاد نشده است. ما باید بپذیریم روابطی که در گذشته وجود داشته درست نبوده است و باید راهی برای آن پیدا شود. اقداماتی قبلا صورت گرفته بود که خلاف روش توسعه طبیعی کشور بود که به نتیجه نرسیده، این اقدامات همانند وصله پینه بوده است.

لاریجانی در ادامه، بیان داشت: گاهی دیده می‌شود برخی مدیران در جایگاه استراتژیک و مهم تصمیمات تکنیکی می‌گیرند که این موضوع سطح بالایی از اشکال و ایراد است. کار زیاد انجام دادن فی‌نفسه حُسن نیت نیست؛ کار درست انجام دادن حُسن است. ممکن است مدیری بگوید از ۶ صبح تا ۱۲ شب کار می‌کند ولی این یک رویکرد غلط و اشتباه است.وی گفت: مدیران کشور باید برنامه‌ریزی درستی داشته باشند. اینکه مدیری همه وقت خود را به انجام امور اجرایی و تصمیمات تاکتیکی اختصاص دهد موجب آن می‌شود که از تصمیم‌گیری‌های استراتژیک غفلت کند. در جریان دیدار با یکی از مدیران ارشد کشور مشاهده نمودم که وی به انبوهی از پرونده‌‌ها رسیدگی می‌کند و روزانه حدود ۴ ساعت از وقت خویش را به تصمیم‌گیری‌های تاکتیکی اختصاص می‌دهد. این مدیر ارشد را تشویق به کاهش رسیدگی به اینگونه پرونده‌‌ها و ارجاع آن به سطوح پایین‌تر نمودم. این مدیر پس از مدتی ضمن تمجید از این رویکرد مدیریتی گفت که توانسته بیشتر وقت خود را به تصمیمات استراتژیک اختصاص دهد.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۹ July 2015 | 7:07 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.