لاریجانی: گزارش البرادعی نشان داد که ایران در چارچوب حقوق بین‌المللی‌اش حرکت می‌کند

لاریجانی اظهار داشت: هم‌چنان که در گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است، در بازرسی از مواد موجود در ایران هیچ گونه اشکالی مشاهده نشده که این مساله نشان می‌دهد ایران در چارچوب حقوق بین‌المللی خود حرکت می‌کند.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، در واکنش به گزارش امروز (چهارشنبه) محمد البرادعی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: آژانس نیز هم‌چنان که در جمع‌بندی گزارش البرادعی آمده، در سایه همکاری ایران قادر است به راستی آزمایی فعالیت‌های ایران ادامه دهد.


علی لاریجانی با اشاره به مفاد گزارش مدیر کل آژانس درباره بازرسی‌های مستمر و سر زده از تاسیسات هسته‌یی ایران گفت: این واقعیات مشخص می‌کند که ایران مشکلی در فعالیت‌های خود ندارد.


دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: البرادعی در گزارش خود اعلام کرده که سانتریفیوژهای ایران ۲۶۰ کیلو غنی سازی انجام داده‌اند و هیچ موردی از بازفرآوری در ایران مشاهده نشده و این در حالیست که در دو قطعنامه شورای امنیت تاکید شده بود بازفرآوری در ایران باید متوقف شود. در حالیکه اصولا باز فرآوری وجود نداشته است و این نشان می‌دهد که شورای امنیت با موضوع ایران تخصصی و فنی برخورد نمی‌کند بلکه نگاه سیاسی دارد.


وی گفت: البته البرادعی در مورد تعلیق ترتیبات فرعی معتقد است این تعلیق باید با توافق آژانس باشد؛ اما ایران این موارد را داوطلبانه انجام می‌داده و بنابراین حق دارد که در تصمیمات خود بازنگری کند.


به گزارش واحد مرکزی خبر، لاریجانی افزود: تعجب‌آور است که مدیر کل اژانس در گزارش خود می‌گوید واژه تعلیق ترتیبات فرعی در عرف اژانس وجود ندارد؛ اما ایشان برای توقف فعالیت‌های ایران بارها از واژه تعلیق استفاده کرده است.


وی تاکید کرد: دسترسی‌های آژانس به تاسیسات ایران بر اساس تعهدات حقوقی اعلام شده کشورمان است و در این زمینه نباید ابهامی وجود داشته باشد.