«لوله گاز» نردبان دزدها شد …

متهمانی که با بالا رفتن از لوله‌های گاز به منازل مسکونی ورود پیدا می‌کردند، پس از ارتکاب هفت فقره سرقت با تلاش کارآگاهان آگاهی تبریز شناسایی و دستگیر شدند.


به گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا، هفتم شهریور ماه سال جاری، وقوع یک فقره سرقت از یک منزل مسکونی واقع در شهرستان تبریز به اطلاع معاونت آگاهی انتظامی آن شهرستان رسید.


بر این اساس بلافاصله عوامل آگاهی به محل وقوع سرقت اعزام شده و در بررسی‌های اولیه متوجه شدند: سارق یا سارقان اقدام به ربودن اسباب و وسایل گرانقیمت منزل مسکونی مذکور کرده‌اند.


این در حالی بود که در تحقیقات بعدی مشخص شد: ساکنان منزل حین وقوع سرقت در منزل نبوده‌اند و از سوی دیگر به نظر می‌رسید که عاملان سرقت از پیش سوژه‌ها را انتخاب می‌کردند.


بدین ترتیب با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، تحقیقات گسترده‌ای را جهت شناسایی و دستگیری عاملان سرقت در دستور کار پلیس قرار گرفت و به این ترتیب با انجام کارهای اطلاعاتی و به دست آمدن سرنخ‌هایی در این خصوص سرانجام سه متهم به سرقت با هویت‌های «ع» ، «م» و «س» که هر سه اهل و ساکن تبریز بودند، شناسایی شده و در اقدامی غافلگیرانه دستگیر شدند.


متهمان پس از دستگیری بلافاصله جهت انجام تحقیقات و بازجویی به معاونت آگاهی شهرستان منتقل شدند و در بازجویی‌های اولیه ضمن اعتراف به ارتکاب سرقت، به ۶ فقره سرقت از منازل دیگر نیز اعتراف کردند.


این در حالی بود که در ادامه تحقیقات، اموال مسروقه نیز کشف و مشخص شد: ارزش ریالی آن اموال حدود ۱۱ میلیون تومان است.


در این میان دو مالخر نیز شناسایی و دستگیر شدند و مقادیری اموال مسروقه نیز از آنان به دست آمد که پس از شناسایی مالباختگان به آنها تحویل داده شد.


تحقیقات تکمیلی از هر ۵ متهم دستگیر شده، نشان داد: سارقان از طریق لوله گاز از دیوار منازل بالا رفته و اقدام به سرقت می‌کردند.


بدین ترتیب تلاش ماموران پلیس جهت کشف سایر اموال مسروقه و همدست یا همدستان احتمالی دیگر همچنان ادامه دارد.


هشدار پلیس: از نگهداری تمام وجوه نقد و اشیاء قیمتی در منزل خودداری کنید


به گزارش ایسنا، با وقوع این سرقت و سرقتهای مشابه دیگر از منازل مسکونی با شگردهای جدید، معاونت آگاهی نیروی انتظامی هشدار داد: افراد تا حد امکان از خالی گذاشتن منزل خودداری کرده و برای اطمینان بیشتر بر روی دیوارها، پنجره‌ها و نقاط قابل نفوذ مانند نورگیر، پاسیو و … حفاظ محکم و مقاوم نصب کرده و در صورت تغییر مکان سکونت، توپی قفل دربهای ورودی را تغییر دهند. همچنین تمامی شهروندان از باز گذاشتن درب ورودی منزل در طول شبانه‌روز خودداری کنند و دقت داشته باشند که حتی برای یکبار هم کلید را بر روی قبل درب ورودی جا نگذاشته و قفل درب ورودی را به نحوی نصب کرده که قسمت توپی آن همسطح بدنه باشد یا این که لوله‌ای که طول آن کوتاهتر از طول کلید است به دور آن جوش داده شود.


حتی الامکان دربهای ورودی و داخلی منزل را به سیستم هشدار دهنده مجهز کرده و از نگهداری تمام وجوه نقد و اشیاء قیمتی در منزل خودداری کنند و شبها، هنگام استراحت کلیه دربهای ورودی ساختمان را قفل کنند.


در این میان ساکنان منزل به ویژه افراد مسن و آنهایی که به تنهایی زندگی می‌کنند، از باز کردن درب منزل بر روی افراد ناشناس خودداری کرده و موارد مشکوک را به مراکز فوریتهای پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند.