محصولات دانلودی

لیله‏القدر چه شبى از سال است؟
جواب :  


  اما لیله القدر چه شبى از سال است؟ «شکى نیست که چنین شبى تنها برخى از شب‏هاى سال است، اما کدام شب؟ در این که لیله القدر در ماه رمضان است تردیدى نیست؛ چون جمع میان آیات قرآن همین را اقتضا مى‏کند. از یکسو مى‏گوید: «قرآن در ماه رمضان نازل شده است»، (بقره، آیه ۱۸۵) و از سوى دیگر مى‏فرماید: «در شب قدر نازل گردیده است». ولى در این که کدام شب از شب‏هاى ماه رمضان است، گفت و گو بسیار است. در این زمینه تفسیرهاى گوناگونى شده است، از جمله: شب اول، شب هفدهم، شب نوزدهم، شب بیست و یکم، شب بیست و سوم، شب بیست و هفتم و شب بیست و نهم. ولى مشهور و معروف در روایات این است که در دهه آخر ماه رمضان و شب بیست و یکم یا بیست و سوم است. ازاین‏رو در روایتى مى‏خوانیم که: «در دهه آخر ماه مبارک، پیغمبر اکرم(ص) تمام شب‏ها را احیا مى‏داشت و مشغول عبادت مى‏بود». و در روایتى از امام صادق(ع) آمده است که: «شب قدر شب بیست و یکم یا بیست و سوم است». حتى هنگامى که راوى اصرار کرد کدام یک از این دو شب است و گفت: اگر من نتوانم هر دو شب را عبادت کنم، کدام یک را انتخاب نمایم؟ امام(ع) تعیین نفرمود وافزود:
ما ایسر لیلتین فیما تطلب‏ ؛ چه آسان است دو شب براى آنچه مى‏خواهى‏. ولى در روایات متعددى که از طریق اهل بیت(ع) رسیده، بیشتر روى شب و بیست و سوم تکیه شده است؛ در حالى که روایات اهل سنت، بیشتر روى شب بیست و هفتم دور مى‏زند. در روایتى از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمود:
التقدیر فى لیله القدر تسعه عشر و الابرام فى لیله احدى و عشرین والاحضاء فى لیله ثلاث و عشرین‏؛ تقدیر مقدرات در شب نوزدهم و تحکیم آن در شب بیست و یکم و امضا در شب بیست و سوم است» که بدین ترتیب بین روایات جمع مى‏شود، (تفسیر نمونه، با کمى تصرف در عبارت و نیز ر.ک: ترجمه تفسیر المیزان، ذیل سوره «قدر»، ج ۲۷، ص ۱۸۸).

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 37
  • ۲۱ مهر ۸۵
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما