لکنت زبان در میان پسران حدود ۴ برابر بیش از دختران است

یک روانپزشک گفت: اختلال لکنت زبان در میان پسران ۳ تا ۴ برابر دختران است.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، دکتر مرضیه عصاره عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: لکنت زبان اختلالی است که در آن جریان طبیعی کلام بر اثر رویدادهای حرکتی و غیرارادی تکلم از بین می‌رود و شامل تکرار اصوات، طولانی کردن، مکث و جایگزینی کلمات برای اجتناب از وقفه است.

وی ادامه داد: لکنت زبان شدید اصولا اختلالات ثانویه دیگری نظیر اختلال در تنفس، چشمک زدن، لرزش لب‌ها یا چهره، حرکات غیرطبیعی بدن در حین تکلم را نیز به همراه دارد.

دکتر عصاره افزود: این اختلال در میان پسران ۳ تا ۴ برابر دختران است. سن آغاز بین ۲ تا ۷ سالگی و بیشترین فراوانی در حدود پنج سالگی ذکر شده است و بطور کلی در ۹۸ درصدی موارد لکنت زبان قبل از ۱۰ سالگی آغاز می‌شود.

وی با اشاره به زمینه‌های بروز این اختلال اظهار داشت: دلایل بروز لکنت زبان تاکنون به طور دقیق روشن نشده است ولی چند عامل از جمله موارد زیر می‌تواند در بروز آن موثر باشد مانند ضربه‌های شدید و شوک‌های عاطفی و روانی، احساس تهدید و ناامنی در خانه و مدرسه، اصرار والدینِ کودک چپ دست برای استفاده از دست راست، تکرار والدین و اطرافیان در موقعی که کودک کلمات نادرست بیان می‌کند، ابتلا به بیماری‌های شدید عفونی و آسیب‌های قبل از تولد، حین تولد و دوران کودکی.

دکتر عصاره روش‌های درمانی این عارضه را ابتدا رفتار درمانی و در درجه بعد گفتار درمانی عنوان کرد و گفت: ارائه مشاوره به فرد و خانواده وی در راستای افزایش اعتماد به نفس فرد و استفاده از دستگاه لکنت شکن و تمرینات فرد برای شمردگی در صحبت کردن نیز از دیگر روش‌های درمانی مؤثرند.

وی همچنین یادآور شد: معمولآ ۸۰ درصد این افراد قبل از ۱۶ سالگی درمان می‌شوند که ۶۰ درصد این افراد بدون استفاده از روش درمانی خاص بهبود.می یابند.

خبرگزاری ایسنا

دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۱