ماجرای «بی.ام.و» سیصد میلیونی خاتمی

در حالی که دکتر احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور، در برخی محافل رسمی و غیررسمی، از خرید و نگهداری خودروهای زرهی سیصدمیلیونی توسط برخی از مقامات سابق گلایه کرده است، خبرنگار «بازتاب» اطلاعات کامل‌تری از این خودروها را منتشر می‌کند.

بنا بر این گزارش، احمدی‌نژاد در آبان ماه امسال در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور گفته بود: «اجازه نخواهیم داد که خودروهای زرهی سیصد تا پانصد میلیون تومانی، وارد شود و برخی از مدیران، همچنان آن را در اختیار داشته باشند».گفته می‌شود، رئیس‌جمهور در برخی محافل خصوصی و غیررسمی، از دارندگان این خودروها نام برده و به شدت از آنان انتقاد کرده است.

پیگیری‌های خبرنگار «بازتاب» نیز حاکی از آن است که در سال پایانی فعالیت دولت خاتمی، یکی از وزرای کابینه، اقدام به خرید سه دستگاه خودرو «بی.ام.و» سیصد میلیون تومانی می‌کند.

این خودروهای ضدگلوله، قابلیت‌های ویژه‌ای داشته که از جمله آنها، شیشه‌های کلفت چندجداره، درهای ۱۶۰ کیلوگرمی و GPSهایی با قابلیت کنترل ماهواره‌ای بوده و همچنین توان پاشیدن روغن و میخ در صحنه خطر را داشته است.

وزیر مذکور یکی از خودروهای تشریفاتی را برای استفاده خود، یکی را برای یک مقام امنیتی و دیگری را برای استفاده سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت، اختصاص داده است.

برخی شایعات حاکی از آن است که این خودروها هنوز در اختیار این سه تن قرار دارد، اما بنا بر اطلاعات رسیده به خبرنگار «بازتاب»، خاتمی حتی در زمان ریاست‌جمهوری خود از پذیرش این خودرو سر باز زده است.در این حال، محمدعلی مشکیان، یک روزنامه‌نگار نزدیک به مؤسسه «باران» ـ تحت مدیریت خاتمی ـ در یادداشتی نوشت: «آقای خاتمی در تمام طول این سالیان از آغاز دوران ریاست‌جمهوری تاکنون، ماشینی به جز همان پاترولی که حفاظت سپاه در اختیارش قرار داده بود، سوار نشده و حتی یک بار هم سوار ماشین ذکرشده نشده ‌است، چه برسد به این‌که آن را پس از ریاست‌جمهوری پیش خود نگه داشته و الان پس داده باشد».

در این یادداشت به نقل از رمضانی، منشی مخصوص خاتمی، آمده است: «ماشین مورد نظر را حفاظت آورد همین ساختمان همراهان سعدآباد که در حال ترکش هستیم، تا آقای خاتمی ببینند و سوار شوند. ایشان تا ظاهر ماشین را از نزدیک دیدند، بدون این‌که حتی لحظه‌ای درون آن بنشینند، گفتند: «محال است من این ماشین را سوار شوم، این را برگردانید». الان هم چون بنا بر مصوبه شورای امنیت، رئیس‌جمهور سابق کشور همیشه تا شش ماه از امکانات حفاظتی برخوردار است، ایشان کمافی‌السابق همان ماشینی را سوار می‌شوند که مسئولان حفاظت پیش از این در اختیارشان گذاشته بودند».

خبرنگار «بازتاب» می‌افزاید: هرچند رئیس‌جمهور پیشین از ابتدا این خودرو را مورد استفاده قرار نداده، اما هنوز از سرنوشت این سه خودرو سیصد میلیون تومانی که در مجموع به مبلغی نزدیک به یک میلیارد تومان خریداری شده، اطلاعی در دست نیست.