ماجرای آدامس خروس نشان «چینی» در بازار

دکتر سهیل اسکندری در خصوص مطالب منتشر شده درباره آدامس خروس نشانی که تحت عنوان تولید کشور چین مطرح شده است، به خبرنگار مهر، گفت: این نشان تجاری قدیمی آدامس که صحبت آن در فضای مجازی وجود دارد سالهاست که دیگر در کشور تولید نمی شود و احتمال اینکه برخی منفعت جویان با سوءاستفاده از گرایش جامعه به حال و هوای «نوستالژیک» بخواهند این محصول را بدون ضوابط سازمان غذا و دارو، تولید و به فروش برسانند بعید نیست.

وی ادامه داد: اما آن‌چه مسلم است اینکه این آدامس به هیچ وجه به صورت رسمی وارد نشده و در صحت و سلامت بهداشتی آن تشکیک جدی وجود دارد.

اسکندری با بیان اینکه تولید این محصول بدون مجوز از دو حال خارج نیست، افزود: یا این محصول به صورت غیر مجاز و تقلبی ولی با عنوان ساخت چین در کشور تولید شده است و یا اینکه به صورت قاچاق از کشورهای دیگر وارد کشور گردیده است.

وی تصریح نمود: با توجه به اینکه بر تمام تولیدات و واردات فرآورده ‌های دارای مجوز کامل نظارت ویژه وجود دارد بجاست که مصرف کنندگان این فرآورده و عموما فرآورده ‌های غذایی، هنگام خرید محصولات مورد نظر خود به شماره پروانه بهداشتی و نشان سازمان غذا و دارو که بر روی بسته بندی ‌ها درج می‌ گردد، توجه نمایند.

معاون اداره کل نظارت بر فرآورده ‌های غذایی سازمان غذا و دارو، امکان وجود آدامس ‌های قاچاق در بازار را غیر ممکن ندانست و با تأکید بر اینکه محصولات تایید شده از سوی سازمان غذا و دارو در صورت وجود کوچکترین مشکلی، قابل پیگیری هستند، از عموم مردم خواست در صورت مشاهده محصولاتی مغایر با ضوابط موضوع را به روابط  عمومی سازمان غذا و دارو یا  معاونت ‌های غذا و داروی سراسر کشور اطلاع دهند.

اسکندری در پایان خاطر نشان نمود: برای مقابله با فرآورده ‌های قاچاق نیاز به تعامل دستگاه ‌های انتظامی، بهداشت محیط و سازمان غذا و دارو است. زیرا مرزهای آبی و خاکی ایران بسیار گسترده است و با توجه اختیارات محدود، ارگان ‌ها و سازمان ‌ها به تنهایی نمی تواند از پس این معضل برآیند.